"Prižgite svečo manj!" To je poziv, ki ga zadnja leta že tradicionalno slišimo pred dnevom mrtvih, in letos ni nič drugače. "Noben odpadek ni dober odpadek, tudi če se ga da predelati. To zahteva tudi spremembo našega razmišljanja in navad, saj pri kupovanju izdelkov običajno ne razmišljamo o tem, da bo nakup ali del tega nakupa prej ali slej končal med odpadki," še opozarjajo na ministrstvu za okolje in prostor.
Odpadne sveče je treba odvreči v poseben zabojnik na pokopališču, pri tem pa ni treba ločevati pokrovčka od ohišja. Naloga upravljavca pokopališča je zagotoviti, da je zabojnikov dovolj.
Masa odpadne nagrobne sveče predstavlja približno tretjino mase nove, saj ob uporabi večina voska zgori. "Lani je bilo na slovensko tržišče, po sedaj zbranih podatkih, danih približno 6.300 ton, prevzetih pa nekaj manj kot dva tisoč in pol ton odpadnih nagrobnih sveč (do razlike v masi pride saj sveče, ki so dane na trg, vključuje vosek, prevzete sveče pa ne)," pojasnjujejo na ministrstvu.
Ravnanje z odpadnimi svečami je organizirano po načelu razširjene odgovornosti proizvajalca. To pomeni, da morajo proizvajalci, pridobitelji (iz držav EU) in uvozniki (iz tretjih držav) za nagrobne sveče, ki jih dajejo na slovensko tržišče, na svoje stroške zagotoviti zbiranje in predelavo odpadnih nagrobnih sveč.
Slovenija
'Prižgite svečo manj!'
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
D.L.
Komentarji
26
"Noben odpadek ni dober odpadek, tudi če se ga da predelati. To zahteva tudi spremembo našega razmišljanja in navad, saj pri kupovanju izdelkov običajno ne razmišljamo o tem, da bo nakup ali del tega nakupa prej ali slej končal med odpadki," opozarjajo na ministrstvu za okolje in prostor.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.