
Na Interpol se vrača Hinko Privšek, ki je bil v času Janševe vlade premeščen zaradi depeš v zadevi Patria. Kot vodja oddelka Interpola naj bi bil poleg še enega uslužbenca, ki so ga takoj odpustili, odgovoren za založitev ključne depeše avstrijskega Interpola. Zato je bil za tri mesece premeščen na postojnsko policijo, a se je zdaj vrnil nazaj na Interpol, vendar ni več vodja, je potrdil pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Pavel Jamnik.
Založitev depeše preiskuje tudi tožilstvo
Proti Privšku je bil sicer sprožen disciplinski postopek, vendar je zastaral, saj se ni udeleževal disciplinskih obravnav. Na vprašanje, kako je možno, da postopek zastara, če se nekdo ne udeleži obravnave, so nam na ministrstvu povedali, da je tako zapisano v zakonu. Hkrati pa tudi ne obstaja instrument prisilne privedbe na zaslišanje.

Njegovega podrejenega so po "založitvi" depeše takoj odpustili (izredna odpoved delovnega razmerja), brez disciplinskega postopka. Najverjetneje zato, ker je bil njegov prekršek hujši od vodje, ki je za "založeno" depešo nosil le objektivno odgovornost.
Zoper oba, ki sta bila za "založitev" depeše odgovorna pa zaradi suma storitve kaznivega dejanja poteka tudi postopek na državnem tožilstvu.
Mate: Dokaz, da je bila afera Patria politično motivirana
Nekdanji minister Dragutin Mate meni, da Privškova vrnitev "ni sprejemljiva". "To je še en dokaz več v vrsti sumničenj in domnev, da je bila cela afera Patria skonstruirana in politično motivirana," pravi. Depeše so bile po njegovem mnenju založene namerno.
Mate trdi, da je zadeva "skrajno nenavadna". Notranji nadzor je po njegovih besedah pokazal, da sta bila za založitev depeš odgovorna dva policista v Generalni policijski upravi na področju Interpola - šef Interpola in uslužbenec, ki je delal neposredno na depešah. Iz nadzora se da po njegovem tudi jasno videti, da so bile depeše označene kot nepomembne in da naj se dajejo na stran. O tem je presojal šef Interpola, medtem ko je podrejeni policist samo sledil navodilu nadrejenega. "In sedaj je ta podrejeni policist ostal brez službe, tistemu, ki je odrejal takšne naloge, pa se ni zgodilo nič - še več - vrača se ga na področje dela Interpola," je opozoril Mate, ki meni, da je šef Interpola to počel namerno.
Spomnil je še, da so ukaz za založitev depeš najprej očitali njemu. A notranji nadzor je nedvoumno pokazal, da ne direktor kriminalistične policije ne generalni direktor policije in ne minister niso imeli dostopa do njih. Šele ko so predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos in mediji pričeli govoriti o depešah, je bil s strani ministrstva odrejen neodvisen nadzor "od zgoraj navzdol", je povedal Mate. In ta nadzor je nedvoumno pokazal, kdo je komu kaj ukazoval in tudi to, da je navodila, naj se depeše dajejo na stran, podpisoval Privšek.
"Sedaj smo priča ravno obratnemu postopku," je opozoril. Vrh policije trdi, da je delo potekalo nemoteno oziroma da zaradi tega ni prišlo do škode v samem postopku, hkrati pa osebo, ki je to zagrešila, postavljajo nazaj na področje dela Interpola, je dejal. "Predstavljajte si, kako bodo uslužbenci Interpola, zadolženi za Slovenijo v Lyonu, reagirali na to, da nekdo, ki je naredil takšno napako, ponovno dela z njimi in sprejema depeše," je še dejal nekdanji notranji minister.
Nerazumljiva in nesprejemljiva poteza
Protikorupcijski komisiji se zdi dejstvo, da se Privšek vrača na Interpol, "nerazumljiva in nesprejemljiva" poteza. Matejeve izjave, da je vrnitev Privška eden v vrsti dokazov, da je bila afera Patria politično motivirana, so za komisijo "cenen poskus odvračanja pozornosti od zaukazane nesposobnosti policije" v času Matejevega ministrovanja.
Iz komisije za preprečevanje korupcije so še sporočili, da bi bilo normalno, da v primeru, da bivši notranji minister Dragutin Mate "razpolaga s kakršnimi koli podatki, ki bi lahko pripomogli k razjasnitvi zadeve Patria, le-te sporoči najbližji policijski enoti ali državnemu tožilstvu".
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.