Bliža se poletje. Čas tistih nekaj brezskrbnih dni. Sonce, morje, plaže, oddih od službe in.....mali kosmatinčki, ki nam ponoči zaradi skrbi kradejo spanec. Porajajo se vprašanja: kam naj ga dam, gre lahko z menoj, bodo zanj poskrbeli, bo na varnem?...Preden poskrbimo za lastno ugodje, moramo razmisliti in ukrepati tako, da jih ne bomo zapostavljali in bodo od udobja lahko godli tudi oni. Zbrali smo nekaj nasvetov, ki vam lahko pridejo prav.
Z avtomobilom na pot
Če potujete z avtom, mora imeti vaš ljubljenček dovolj prostora, sveže vode in sence, svetujejo veterinarji. Priporočljivo je, da se med daljšo potjo večkrat ustavite, da lahko razmiga tačke in gre na potrebo. Nikakor in v nobenem primeru ga ne pozabite v avtu, ki se na soncu segreje do 60 stopinj in več. Za prestop hrvaške meje in meje s članicami Evropske unije s kužkom ali muco potrebujete evropski potni list, v katerem mora biti potrjeno veljavno cepljenje proti steklini, ki ga opravite pri vašem veterinarju, slednji pa mora v potni list vpisati vse potrebne podatke o najnovejšem cepljenju. Prav tako mora žival imeti vsajen elektronski mikročip (transponder), ki omogoča enostavno povezavo z ustreznimi potnimi listi živali. Če posamezne države (članice EU ali tretje države) zahtevajo še dodatna cepljenja ali preiskave, morajo biti le-te opravljene in potrjene. Pri prestopu meje z Bosno in Hercegovino, Srbijo ter Albanijo, na primer, mora žival imeti opravljen test hidracije oziroma titer protiteles proti steklini, ki pokaže, kakšna je dejanska imunost telesa na steklino. V primerjavi z navadnim potrdilom o cepljenju proti steklini torej tu opravijo test z dejanskimi številkami.
Živali na letalu
Da svojih živalic ne bi pustili doma, medtem ko si boste vi privoščili oddih od vsakdana, jih lahko vzamete s seboj – tudi na letalo. Na Adrii Airways so za 24ur.com povedali, da v potniški kabini na mesec prepeljejo povprečno pet živali, dovoljene pa so samo mačke in psi v skupni masi do osem kilogramov skupaj s kletko. Če torej potujete z letalom, so pravila, sicer zapisana tudi na njihovi spletni strani, naslednja:

Za vsako žival, ki jo potnik želi vzeti s seboj na potovanje, je obvezna predhodno potrjena rezervacija, potrebujejo pa tudi knjižico o cepljenju (steklina, ostala morebitna cepiva proti prenosljivim boleznim).
Živali na letalu prevažajo v kletkah predpisanih dimenzij - maksimalne dimenzije so 55 x 40 x 20 centimetrov. Kletka mora biti dovolj trdne konstrukcije, dolivanje vode mora biti mogoče brez odpiranja kletke, omogočati mora zadostno zračenje in biti s spodnje strani nepremočljiva. Naj bo tudi dovolj velika, da lahko žival stoji v naravni drži, se obrne in uleže. V letalu A320 lahko peljejo eno žival v poslovnem razredu in dve v ekonomskem, letalo CRJ 200 pa sprejme eno žival v potniško kabino. Če prevažajo večje živali, jih peljejo v posebnem prtljažnem prostoru, ki je ogrevan in pod pritiskom. Potrebujejo veterinarsko spričevalo, ki potrjuje, da so živali zdrave.
Prevoz živali v posebnem tovornem prostoru zaračunavajo kot dodatno prtljago po masi. Običajna tarifa je 1,5 odstotka cene enosmerne vozovnice za določeno destinacijo po kilogramu. Žival v kabini se vedno zaračuna kot presežek prtljage, ne glede na količino prtljage, ki jo potnik pelje s seboj. Za primer: potnik ima v ekonomskem razredu 12 kg prtljage (dovoljeno je do 20kg). Poleg tega ima s sabo žival (6kg). Plača presežek prtljage za 6 kg.
Zakaj bi bili v hotelu samo vi?
Če se vseeno odločite, da boste svojega ljubljenčka pustili doma, ga poleg zanesljivih sorodnikov in prijateljev lahko pustite tudi v – hotelu.

V pasjem hotelu Perun, ki ga najdete na Blejski Dobravi, sprejemajo samo kužke. Za 24ur.com so povedali, da pri njih lahko svojega ljubljenčka pustite tako dolgo, kot želite, sicer pa jih lastniki v hotelu ponavadi pustijo en teden ali deset dni. Cena znaša 15 evrov na dan in vključuje hrano (večinoma brikete), sprehode, bivanje in osnovno nego. Njihov dan se začne ob 7. uri zjutraj s sprehodom. V 4.000 kvadratnih metrov velikem ograjenem prostoru se lahko razgibajo, pa tudi okopajo v jezeru. Ob 17. uri, ko se ozračje malce ohladi, jih čaka še en sprehod.
Sprejmejo lahko 15 psov, od katerih ima vsak svoj boks. Majhne kužke, navajene stanovanja, imajo v petih notranjih prostorih, večjim psom, navajenih pesjakov, pa namenijo deset boksov zunaj. Imajo že nekaj stalnih strank, ki v njihove roke zaupajo že drugo ali tretjo generacijo kužkov, prihajajo pa iz cele Slovenije.
Pogoj, da vašega kosmatinčka vzamejo, je, da s seboj prinesete zdravstveno izkaznico, kjer piše, da je cepljen in urejen. Če mu dajete kakršnekoli tabletke ali kapljice, morate to povedati, da podobno ravnajo tudi oni. Osnovno prvo pomoč kužku nudijo sami, sicer pa so povezani z veterinarsko ambulanto v Lescah. Nudijo tudi šolanje, vzrejo in zavetišče za celo Gorenjsko.
"Število zavrženih živali se v poletnih mesecih občutno poveča, kar za 50 odstotkov - predvsem so odvrženi mladički, ki jih ljudje ne morejo oddati. Ob tem pozivamo, naj ljudje raje pokličejo nas in nam živali pripeljejo, da bomo zanje poskrbeli," je dejal lastnik Branko Pirc.
Sicer pa se v Celjski regiji lahko obrnete na zavetišče in hotel Zonzani v Dramljah, v Novi Gorici na vašega kosmatinčka čaka hotel in pasji penzion Kekec, v Ljubljani Goldy in Gaja v Škofji Loki. Če malo pobrskate, boste zagotovo našli še kakšnega.
Grozljive statistike zapuščenih živali
Pravijo, da je pes najboljši človekov prijatelj. Bilo bi idealno, če bi veljalo tudi obratno. Žal ni tako. Na Veterinarski upravi Republike Slovenije (VURS) so za 24ur.com povedali, da ljudje v poletnem času znatno bolj zapuščajo živali kot sicer med letom. Evidenc ne vodijo, zato so nam natančne statistike sporočili z ljubljanskega Društva za zaščito živali. Zapisali so: "V poletnih časih se odstotek zavrženih živali vsekakor poveča. Lastniki odhajajo na počitnice, žival postane breme, je prepuščena sama sebi... (tukaj naj opomnimo, da je namerna zapustitev živali zakonsko prepovedana). Prav tako že spomladanski čas pomeni veliko novih mačjih in pasjih mladičev in ljudje si tako mnogokrat zamislijo novega hišnega ljubljenčka, drugi pa kar naenkrat postane odveč. Morate se tudi zavedati, da je pojem 'zavržene živali' precej ozek, na splošno torej govorimo o živalih, ki iščejo nov dom zaradi xy razlogov. Mednje seveda prištevamo tudi tiste, ki so produkt ne-akcije lastnika (nesterilizirana/nekastrirana žival), ali so prostoživeče in se razmnožujejo itd."

Število zavrženih živali na leto se giblje okrog 500. Leta 2003 in 2004 so ljudje zavrgli 1247 živali, leto kasneje 522 živali (od tega 335 mačk in 187 psov), leta 2006 so pozabili na 556 živali (342 mačk in 214 psov), leta 2007 pa so zavrgli 503 živali (275 mačk in 228 psov) Sodeč po teh številkah, se torej ljudje ne ozirajo na Zakon o zaščiti živali, v katerem jasno piše, da je kazen za osebo, ki živali ne zagotovi bivališča, hrane, vode in oskrbe na način, ki je glede na vrsto živali, pasmo, starost, stopnjo razvoja, prilagoditve in udomačitve primeren njenim fiziološkim in etološkim potrebam v skladu z ustaljenimi izkušnjami in znanstvenimi spoznanji, nekdanjih 50.000 tolarjev, kar danes znaša okoli 208,65 evra. Prav takšna so pravila glede zagotovitve svobode gibanja živali, vključno s tem, da ima dovolj prostora, svetlobe, toplote, vlažnosti, kroženja zraka, zračenja, koncentracije plinov, higiene in tako naprej.
Hvaležnost in zvestoba...
Kakorkoli se boste že odločili - za skupne počitnice ali za uživanje po svoje - ne pozabite, da vam bo mucek ali kužek za vse hvaležen in vam bo dobroto zagotovo vrnil z zvestim pogledom ali pa celo z mokrim 'poljubčkom'.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.