Minister za notranje zadeve Rado Bohinc se je pri tem zavzel za spremembe navodila o reševanju pritožb, srednjeročno pa bi bilo potrebno po njegovem mnenju reševanje pritožb prenesti na urad za usmerjanje in nadzor nad delom policije.
Trenutno ureditev določata 28. člen zakona o policiji in navodilo o reševanju pritožb. Zakon določa, da če posameznik meni, da so bile s policistovim dejanjem ali opustitvijo dejanja kršene njegove pravice ali svoboščine, se lahko ob vseh pravnih in drugih sredstvih za varstvo svojih pravic in svoboščin, ki jih ima na razpolago, v roku 30 dni pritoži tudi na policijo. Pri reševanju pritožbe sodelujejo predstavniki javnosti in sindikata, policija pa mora na pritožbo odgovoriti v roku 30 dni po njenem prejemu.

Namestnik varuha človekovih pravic Aleš Butala je opozoril na nejasnost razmerij med pritožbo in disciplinskim postopkom ter med pritožbo in častnim razsodiščem. Menil je tudi, da je določilo o sodelovanju javnosti in sindikata obetalo več, kot se je izkazalo v praksi po uveljavitvi navodila o reševanju pritožb. Predstavniki javnosti in sindikata imajo namreč le posvetovalno funkcijo, odločitev pa je v rokah treh članov senata. Opozoril je, da mora biti odgovor, ki se izroči pritožniku, natančno obrazložen in ne sme vsebovati le "splošnih floskul, kot je ugotovitev, da je policist ravnal profesionalno in v okviru zakonskih pooblastil".
Po mnenju državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo Tomaža Časa je ključno vprašanje, ali želimo javno obravnavanje pritožb ali interno obravnavo. Zakon je po njegovem mnenju predpisal nekaj vmesnega, čeprav "je javnost bolj prilepljena, in je sicer prisotna, ne odigrava pa tistega, kar bi morala". Po njegovem mnenju je odločanje o pritožbah izključno s strani policije napačno. Državni podsekretar na MNZ Bečir Kečanovič je poudaril, da je ta inštitut namenjen nadzoru civilne družbe nad policijo in ne odločanju.
Eden od avtorjev zakona o policiji in nekdanji državni sekretar na MNZ Vinko Gorenak se je zavzel le za spremembo navodil o reševanju pritožb, sam zakon pa je po njegovem mnenju dober. Menil je, da je policija edini organ, kjer imajo občani možnost pritožbe na takšni ravni. "Mnogo policistov je policija odpustila, sodišče pa jih je oprostilo," je še dejal Gorenak.