Državna revizijska komisija je zavrnila vse tri pritožbe neizbranih ponudnikov na izbiro izvajalca elektronskega sistema cestninjenja. Naročilo je tako dokončno dobil konzorcij Telekoma Slovenije in norveške družbe Q-Free, je slednja danes objavila na svoji spletni strani in dodala, da bodo pogodbo z Darsom sklenili v kratkem.
Na državni revizijski komisiji so danes potrdili, da je bila odločitev v zvezi z revizijo izvedbe elektronskega cestninjenja sprejeta, v ponedeljek pa so jo poslali vsem vpletenim. Odločitve pa do vročitve vsem ne komentirajo.
V Telekomu Slovenije so povedali, da so seznanjeni z odločitvijo državne revizijske komisije. "Odločitev revizijske komisije je bila za nas pričakovana, saj verjamemo, da smo skupaj s partnerjem Q-Free na razpisu za elektronsko cestninjenje v prostem prometnem toku oddali najboljšo ponudbo," so navedli. Nadaljnjih komentarjev do podpisa pogodbe v Telekomu ne dajejo.
Dars sklepa še ni prejel, so povedali v družbi, ob tem pa dodali, da je po njihovih informacijah državna revizijska komisija s sklepom na več kot 70 straneh zavrnila vse zahtevke neizbranih ponudnikov ter potrdila pravilnost odločitve Darsa, ki je za vzpostavitev in delovanje večsteznega elektronskega cestninskega sistema v prostem prometnem toku na avtocestah in hitrih cestah izbral konzorcij Telekoma in Q-Free kot najugodnejšega ponudnika.
Telekom Slovenija in Q-Free sta na razpisu za izvedbo elektronskega sistema cestninjenja oddala najnižjo ponudbo, vredno 99,99 milijona evrov oz. 121,99 milijona evrov z DDV.
Za posel so se potegovali tudi Cetis skupaj z italijansko Autostrado in družbo Inženiring Informatika (114,60 milijona evrov brez DDV), konzorcij Iskratela in slovaškega Skytolla (110,11 milijona evrov brez DDV) ter družba Kapsch TrafficCom (114,96 milijona evrov). Vsi trije so se pritožili na izbiro Telekoma in Q-Free.
V družbah Kapsch TrafficCom in Cetis odločbe državne revizijske komisije še niso prejeli. "Odločitve državne revizijske komisije zaradi letnih dopustov še nismo prejeli oz. prevzeli, zato je ne moremo komentirati," je dejal direktor družbe Jože Hebar. Podoben odgovor je bilo mogoče dobiti iz Cetisa: "Uradne odločbe še nismo prejeli, tako da je tudi ne moremo komentirati."
Iskratel: Komisija je odločala pristransko
Zato pa so jasno stališče do odločitve državne revizijske komisije poslali iz Iskratela. Poudarili so, da so bile kršitve v postopku očitne. Kljub temu da je odločitev komisije dokončna in zoper njo ni pravnega sredstva, bodo tudi zato v naslednjih dneh proučili vse možnosti, da zaščitijo svoj pravni in poslovni položaj.
Po njihovem prepričanju je namreč komisija odločala pristransko in ni odstopila od dosedanje prakse, da se do določenih vsebinskih vprašanj pri odločanju sploh ne opredeli. Pri tako pomembnem projektu za celotno državo bi v kranjski družbi pričakovali, da bo komisija spoštovala določbe zakona o pravnem varstvu v postopkih javnega naročanja in se opredelila do vseh zatrjevanih kršitev, ki so jih navajali pritožniki. Teh je po njihovih besedah skupaj 29.
Iskratel bo sicer svoje stališče do sklepa državne revizijske komisije predstavil tudi na posebni novinarski konferenci, že danes pa so obžalovali, da so pri odločitvi o izboru izvajalca očitno že prej prevladali tudi interesi, zaradi katerih ne bo uporabljena najbolj ugodna rešitev za elektronsko cestninjenje. Izbrana ponudba namreč, tako v Iskratelu, ne zadovoljuje potreb razvojnih smernic, kot jih določa področna direktiva EU. Prav tako po njihovih navedbah dejansko ni najcenejša.
Pogodba naj bi bila podpisana v kratkem
V družbi Q-Free sklenitev pogodbe z Darsom za izvedbo posla napovedujejo v kratkem, rok za vzpostavitev sistema elektronskega cestninjenja pa je eno leto po podpisu pogodbe. V Darsu načrtujejo, da bo elektronsko cestninjenje za tovornjake vzpostavljeno predvidoma jeseni 2017.
Cestninska shema bo zajemala vsa vozila, težja od 3,5 tone, vključno z avtobusi, pri čemer bodo opredeljene določene izjeme. Za vsa ostala vozila, težka manj kot 3,5 tone, bo še vedno veljal dosedanji sistem z vinjetami. Dars si z elektronskim cestninjenjem obeta za 13 milijonov evrov več prihodkov letno.
Prvi razpis objavili že leta 2011
Projekt vzpostavitve elektronskega cestninjenja se sicer vleče že dolgo. Prvi razpis je Dars objavil že avgusta 2011, a ga je vlada po večkratnem podaljšanju marca 2012 ustavila. Februarja 2013 je bil objavljen drugi razpis, a je Državna revizijska komisija postopek zbiranja ponudb razveljavila - takrat se je na razpis prijavila le družba Kapsch TrafficCom, dva interesenta pa sta se še pred tem pritožila -, Dars pa je na osnovi priporočil komisije in sklepa vlade pripravil novo razpisno dokumentacijo, razpis pa objavil julija lani.
Po izvedbi razpisa se je sicer še zapletalo. Dars je obsežen razpis najprej za en mesec podaljšal, ko bi moral sredi lanskega oktobra štiri prispele ponudbe odpreti, pa so te zaradi revizijskega zahtevka družbe Kapsch TrafficCom ostale zapečatene še dva meseca. Sredi decembra lani je Dars ponudbe odprl in sredi marca letos za izvedbo posla izbral konzorcij Telekoma Slovenije in Q-Free.
Zgodbe s tem še ni bilo konec, saj so se vsi trije neizbrani ponudniki na Darsovo odločitev pritožili, padali so tudi očitki, da je pri razpisu prihajalo do nepravilnosti, zadeva pa je na koncu romala na državno revizijsko komisijo, ki je zdaj o poslu dokončno odločila.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.