Danes in jutri lahko pri nas in v naši soseščini pričakujemo vrhunec letošnjega poletja s temperaturami od 33 do 36 stopinj Celzija, v Beli krajini, Posavju, Vipavski dolini in na Goriškem pa se bo ogrelo tudi do 37 ali lokalno celo do 38 stopinj Celzija. Vroče bo tudi v alpskih dolinah ter na planotah Notranjske in Kočevske, kjer bodo najvišje temperature okoli 32 stopinj Celzija.
Danes bo možnost za nastanek popoldanskih neviht zelo majhna. Spet se bo povečala jutri, ko se bodo pod vplivom bližajoče hladne fronte proti večeru predvsem v severni polovici Slovenije lahko razvila krajevna neurja s točo in močnimi sunki vetra.
NIJZ: Poskrbite za zaščito pred soncem
Vročina v okolju ima lahko številne škodljive vplive na zdravje, zlasti pri občutljivejših skupinah prebivalstva. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje v obdobju visokih temperatur lahko škodljive vplive omilimo ali preprečimo, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.
Vročina najbolj prizadene starejše in otroke. Bolj ogroženi so tudi bolniki z obolenji, ki vplivajo na uravnavanje toplote v telesu, na mobilnost in sposobnost presojanja (npr. bolniki s srčno-žilnimi obolenji).
Daljše izpostavljanje vročini lahko povzroči kožne izpuščaje, vročinske krče, vročinsko izčrpanost, omedlevico ali vročinsko kap. Težave lahko preprečimo tako, da zmanjšamo toplotno obremenitev telesa. To lahko storimo z umikom v senco ali v hladnejše prostore, z omejitvijo fizične aktivnosti, uživanjem zadostne količine tekočine in izbiro primernih oblačil.
NIJZ opozarja še na zaščito pred soncem. V času njegove največje moči (med 10. in 17. uro) moramo poiskati senco. Kot poudarjajo na Arsu, UV-indeks sredi dneva ob jasnem vremenu po nižinah doseže vrednost okoli 9, v gorah pa med 10 in 10,5. Najvišji je ob sončnem poldnevu, ko je sonce najvišje na nebu, odvisen pa je tudi od stopnje oblačnosti. Tudi skozi tanjše plasti oblakov lahko prodre do okrog 80 % UV-sevanja. Sončni žarki so najmočnejši dve uri pred sončnim poldnevom in tri ure po njem, so zapisali.
Zaščitno sredstvo potrebuje okrog 30 minut, da se veže na kožo, potenje pa lahko v tem času uniči in spere zaščito. Nanose kreme je treba obnavljati – priporočljivo je, da kremo nanesemo vsaj na vsaki dve uri izpostavljanja soncu.
Če se žarki odbijajo od snežnih ali vodnih površin v naši neposredni bližini, je prejeto UV-sevanje lahko tudi podvojeno. Kako se zaščitimo pred ultravijoličnim sevanjem, ki lahko vodi v opekline? Oblecimo zračna oblačila z dolgimi rokavi, glavo in vrat zaščitimo s pokrivalom, oči s sončnimi očali z UV-zaščito, kožo, ki je neposredno izpostavljena soncu, pa namažimo s kremo za sončenje.
Ob veliki in ekstremni izpostavljenosti se nezaščiteno izpostavljanje soncu odsvetuje, saj je nevarnost za poškodbe kože sredi dneva zelo velika. Normalno nezaščitena koža lahko pordi že v 40 minutah ali prej kot v pol ure, občutljiva koža pa v 20 minutah ali celo prej kot v 15 minutah.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.