Socialni partnerji, združeni v Ekonomsko socialnem svetu (ESS), so danes uskladili določbe novega zakona o subvencioniranju čakanja na delo, ki ga vlada predlaga v okviru novega paketa ukrepov za odpravo posledic finančne in gospodarske krize.
Po predlogu bo delodajalec, ki delavcev ne bo odpustil, temveč jih bo napotil na čakanje na delo, upravičen do nadomestila dela plač s strani države. Podjetje bo lahko subvencijo prejemalo največ dvanajst mesecev oziroma za posameznega delavca največ šest mesecev z možnostjo podaljšanja.
Danes so se dogovorili, da bo delavec v tem času prejemal nadomestilo v višini 85 odstotkov plače, kar se zdi sindikatom razumen kompromis. To je manj od plače ter več od nadomestila za primer brezposelnosti, je povedal predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj. "Gre za razumen kompromis upoštevaje zmožnosti države ter dogajanje v naših podjetjih," pa je dogovor komentiral predsednik Zveze svobodnih sindikatov Dušan Semolič.
Čakanje na delo, ki ga bodo takšne subvencije omogočile zaposlenim, je po Reboljevih besedah bistveno boljše, kot pa da bi izgubili službo. "S tem smo omogočili, da se pritiski za odpuščanja zmanjšajo, zato sem zadovoljen," je dejal.
Po predlogu bo država delodajalcu za delavce, ki jih bo napotil na čakanje, namenila subvencijo v višini 50 odstotkov plače, preostalih 35 odstotkov do dogovorjene višine nadomestila pa bo moral delavcu izplačati delodajalec. Delodajalci se s tem strinjajo. "Če delavec ostane v delovnem razmerju, je povsem normalno, da mora nekaj prispevati tudi sam delodajalec," je dejal predsednik Združenja delodajalcev Slovenije Srečko Meh.
Tako delodajalci kot delojemalci si želijo, da bi zakon začel veljati čim prej. Vlada je danes predlagala, da bi DZ zakon sprejel v začetku junija, a zdaj ni nobenega razloga, da tega roka ne bi skrajšali, je ocenil Semolič. Državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Anja Kopač Mrak pa je dodala, da se bo takoj po prvomajskih praznikih sestala delovna skupina, sestavljena iz vseh socialnih partnerjev, ki bo pripravila besedilo zakona, tega pa bo še enkrat obravnaval ESS in zatem bo šel lahko v obravnavo na vlado.
Vlada predlaga tudi spremembe zakona o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa, v skladu s katerim so prvi delodajalci za delavce, katerih delovni čas so skrajšali na 32 do 36 ur, subvencije prejeli že za februar. Trenutno je v ta ukrep vključenih 433 podjetij. Posamezen delodajalec bo lahko prejemal obe vrsti subvencij, vendar ne za istega delavca, je povedala Mrakova.
Navzoči na današnji seji so se seznanili tudi s programom stabilnosti za obdobje 2008–2011, ki ga je vlada sprejela v četrtek in ga danes že poslala v Bruselj. Ta med drugim predvideva zamrznitev vseh socialnih prejemkov na sedanji ravni, čemur pa sindikati nasprotujejo. "Nedopustno je, da gre področje socialnih transferjev in nadomestil mimo ESS," je dejal Semolič. Ob upoštevanju inflacije bi standard lahko ostal na enaki ravni kot letos, pa je menila ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.