Slovenija

'Pritiski za odpuščanja bodo manjši'

Ljubljana, 24. 04. 2009 15.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Država bo delodajalcu, ki bo delavca napotil na čakanje, namesto da bi ga odpustil, namenila subvencijo v višini 50 odstotkov plače, 35 bo prispeval delodajalec. Delavec bo tako prejemal nadomestilo v višini 85 odstotkov plače.

Socialni partnerji, združeni v Ekonomsko socialnem svetu (ESS), so danes uskladili določbe novega zakona o subvencioniranju čakanja na delo, ki ga vlada predlaga v okviru novega paketa ukrepov za odpravo posledic finančne in gospodarske krize.

Sindikati so s predlaganimi ukrepi zadovoljni.
Sindikati so s predlaganimi ukrepi zadovoljni. FOTO: Dare Čekeliš

Po predlogu bo delodajalec, ki delavcev ne bo odpustil, temveč jih bo napotil na čakanje na delo, upravičen do nadomestila dela plač s strani države. Podjetje bo lahko subvencijo prejemalo največ dvanajst mesecev oziroma za posameznega delavca največ šest mesecev z možnostjo podaljšanja.

Danes so se dogovorili, da bo delavec v tem času prejemal nadomestilo v višini 85 odstotkov plače, kar se zdi sindikatom razumen kompromis. To je manj od plače ter več od nadomestila za primer brezposelnosti, je povedal predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj. "Gre za razumen kompromis upoštevaje zmožnosti države ter dogajanje v naših podjetjih," pa je dogovor komentiral predsednik Zveze svobodnih sindikatov Dušan Semolič.

Čakanje na delo, ki ga bodo takšne subvencije omogočile zaposlenim, je po Reboljevih besedah bistveno boljše, kot pa da bi izgubili službo. "S tem smo omogočili, da se pritiski za odpuščanja zmanjšajo, zato sem zadovoljen," je dejal.

Po predlogu bo država delodajalcu za delavce, ki jih bo napotil na čakanje, namenila subvencijo v višini 50 odstotkov plače, preostalih 35 odstotkov do dogovorjene višine nadomestila pa bo moral delavcu izplačati delodajalec. Delodajalci se s tem strinjajo. "Če delavec ostane v delovnem razmerju, je povsem normalno, da mora nekaj prispevati tudi sam delodajalec," je dejal predsednik Združenja delodajalcev Slovenije Srečko Meh.

Država bo delodajalcem namenila subvencijo v višini 50 odstotkov plače, če bodo delavca napotili na čakanje na delo, namesto da ga odpustijo.
Država bo delodajalcem namenila subvencijo v višini 50 odstotkov plače, če bodo delavca napotili na čakanje na delo, namesto da ga odpustijo. FOTO: Reuters

Tako delodajalci kot delojemalci si želijo, da bi zakon začel veljati čim prej. Vlada je danes predlagala, da bi DZ zakon sprejel v začetku junija, a zdaj ni nobenega razloga, da tega roka ne bi skrajšali, je ocenil Semolič. Državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Anja Kopač Mrak pa je dodala, da se bo takoj po prvomajskih praznikih sestala delovna skupina, sestavljena iz vseh socialnih partnerjev, ki bo pripravila besedilo zakona, tega pa bo še enkrat obravnaval ESS in zatem bo šel lahko v obravnavo na vlado.

Vlada predlaga tudi spremembe zakona o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa, v skladu s katerim so prvi delodajalci za delavce, katerih delovni čas so skrajšali na 32 do 36 ur, subvencije prejeli že za februar. Trenutno je v ta ukrep vključenih 433 podjetij. Posamezen delodajalec bo lahko prejemal obe vrsti subvencij, vendar ne za istega delavca, je povedala Mrakova.

Navzoči na današnji seji so se seznanili tudi s programom stabilnosti za obdobje 2008–2011, ki ga je vlada sprejela v četrtek in ga danes že poslala v Bruselj. Ta med drugim predvideva zamrznitev vseh socialnih prejemkov na sedanji ravni, čemur pa sindikati nasprotujejo. "Nedopustno je, da gre področje socialnih transferjev in nadomestil mimo ESS," je dejal Semolič. Ob upoštevanju inflacije bi standard lahko ostal na enaki ravni kot letos, pa je menila ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

RADO62
24. 04. 2009 21.44
To so bedni ukrepi s katerimi ne bodo dosegli ničesar.... Naj raje razbremenijo gospodarstvo in znižajo trošarine.... Pa kaj naj človek sploh pričakuje od politikov Pahorjeve SD, ki še enega dneva niso preživeli v realnem gospodarstvu.... heh
bron
24. 04. 2009 20.34
Spet mrzle serjejo.
Jože Pernek
24. 04. 2009 19.04
Slovenc07
24. 04. 2009 16.39
že vidim delodajalce....večina delavcev bo zdej lepo na čakanju tako kot je blo zdaj z 36 urnim delavnikom sam ja še vedno nism dobil denarja za proste dneve. Drugač pa se vidmo na dopustu oz. na čakanju......hehe.
Bostjan Petek
24. 04. 2009 16.29
Braveheart Kaj je pri tem zakonu po tvoje norčevanje vlade?? Tale ukrep je zlo uredu upam da tut usi ostali podobno dobri.
Nowotny
24. 04. 2009 16.22
Narod smo take ovce. In oblast ve, da se ji nemore pri tako pasivnem folku kot smo Slovencenlji nč zgodit.
Nowotny
24. 04. 2009 16.21
spet ena iz venčka narodnih. Kr neki.
Braveheart
24. 04. 2009 15.59
Hmm....koliko časa bo še narod prenašal norčevanje vlade?
XIDIX
24. 04. 2009 15.48
mislim da je to samo igra sindikatov in vlade z živci delavcev!!!al bodo sindikati moral začeet delat samostojno ne pa po navodilih vlade in delodajlcev ter se bodo res začeli brigat za delavca kater jih plačuje alpa naj sindikate enostavno ukinejo!!! ker do zdaj v 15 letih niso dosegli čisto NIČ(0) v dobro slovenskega delavca!!!