Slovenija

Pristop Ljubljane je napačen

Ljubljana, 24. 08. 2007 11.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Medtem ko je župan Janković napovedal spremenjen prometni režim, nekateri urbanisti menijo, da je takšen pristop napačen.

Od 3. septembra bo ljubljansko mestno središče zaprto za promet.
Od 3. septembra bo ljubljansko mestno središče zaprto za promet. FOTO: Dare Čekeliš

Znanstveni sodelavec urbanističnega inštituta Aljaž Plevnik je kritičen do nekaterih napovedanih infrastrukturnih prometnih sprememb v mestu. Kot zagovornik vzpodbujanja nemotoriziranih oblik prevoza in javnih prevoznih sredstev je poudaril, da "Ljubljana vztraja na dokazano napačni poti". Mestna uprava v sklopu prometne ureditve prestolnice namreč načrtuje znatno povečanje prometnih površin za osebni motorni promet.

Po Plevnikovi oceni bo pred uveljavitvijo takšnega pristopa tudi v Ljubljani narejenih še kar nekaj napak. Kot primere navaja dograditev predvidenega notranjega ljubljanskega obroča (ringa) na trasi Roška - Masarykova, širitev vpadnic ali gradnja nove Barjanske ceste.


Ljubljano trenutno zaradi nesorazmerja med prometnimi površinami in številom prevoznih sredstev ter velikim številom dnevnih migrantov pestijo zastoji. Število parkirnih mest ne zadošča dnevnim potrebam, tarifni sistem uporabnikov ne vzpodbuja k rabi javnih prevoznih sredstev, njihova potovalna hitrost v mestu pa je prenizka. Mobilnost in dostopnost v mestu se slabšata, okoljski vplivi prometa pa kvaliteto bivanja v prestolnici še dodatno zmanjšujejo. Mestna oblast v želji reševanja teh problemov načrtuje razširitev mestnih vpadnic ter gradnjo novih, zgraditev notranjega in razširitev zunanjega cestnega obroča ter povečanje parkirne zmogljivosti v mestnem središču.

Pristop Ljubljane je napačen

Trajnostni pristop, ki ga zagovarjajo predvsem urbanisti, teži k premiku od motoriziranega k nemotoriziranemu prometu ter od osebnega k javnemu. Temeljno načelo tega pristopa je izogibanje širitvi obstoječih cestnih površin in spreminjanje njihove namembnosti po načelu "več površin za javni promet ter pešce in kolesarje, manj za osebne avtomobile".


Po Plevnikovem mnenju je reševanje prometne problematike v slovenskih mestih zaenkrat še premalo interdisciplinarno, saj se rešitve iščejo pretežno v prometno-inženirski stroki. Ta pa rešitev tradicionalno išče v novih cestah, širitvi obstoječih ter gradnji novih parkirnih zmogljivosti. Javnemu prometu, pešcem in kolesarjem pa namenja obrobno vlogo.

Motoriziran promet je potrebno omejiti

Ob tem Plevnik dodaja, da bi Ljubljana morala problem prometa reševati s spremembo namembnosti že obstoječih voznih pasov: "Edina rešitev je spodbujanje uporabe alternativnih načinov migracij. To dosežemo zgolj z dvigom konkurenčnosti okolju prijaznejših oblik potovanja."

Pridobivanje prometnega pasu za javni potniški promet s pomočjo širjenja vpadnic bi sicer zvišalo hitrost potovanja z avtobusom, hkrati pa izboljšalo pretočnost osebnih vozil. Kot poudarja Plevnik, bi morali za resničen premik od osebnega k javnemu prometu avtomobile umakniti z obstoječega voznega pasu, ne pa avtobus prestaviti na nov pas. Le na račun prevoza z osebnimi motoriziranimi vozili lahko resnično povečamo konkurenčnost alternativnih oblik premikanja. In samo tako je mogoče doseči miselni premik uporabnikov, pojasnjuje.

Poleg mestenega središča bo za promet zaprta tudi Cankarjeva ulica med Namo in restavracijo Joe Penas, Wolfova, del Trubarjeve, Miklošičeve, Adamič Lundrovega nabrežja, ter Stritarjeva do križišča z Mačkovo, je povedal Zoran Janković.
Poleg mestenega središča bo za promet zaprta tudi Cankarjeva ulica med Namo in restavracijo Joe Penas, Wolfova, del Trubarjeve, Miklošičeve, Adamič Lundrovega nabrežja, ter Stritarjeva do križišča z Mačkovo, je povedal Zoran Janković. FOTO: Kanal A


Naslednji nujni ukrep pri ustvarjanju konkurenčnosti javnega potniškega prometa je omejevalna parkirna politika mesta. Predvidena nova parkirna mesta in lažji dotok avtomobilov v center pa k temu ne bodo pripomogla, meni Plevnik. "Ljubljana s predvidenimi spremembami sporoča, da je problem avtomobilnosti v Ljubljani zgolj začasen pojav, ki ga bodo kmalu rešili." Tako naj bi Ljubljana postala avtomobilom prijazno mesto, kar pa dnevnih migrantov in občanov ne spodbuja k spreminjanju potovalnih navad.

Načrtovane spremembe znižujejo kvaliteto bivanja

Ob predvidenih prometnih spremembah v Ljubljani Plevnik opozarja tudi na kvalitativno spremembo življenja Ljubljančank in Ljubljančanov. Širitev vpadnic bi močno negativno vplivala na bivanje predvsem tistih prebivalcev, ki živijo ob Celovški, Dunajski in Tržaški cesti. "Ob teh cestah nastaja obremenjen in degradiran bivalni prostor, vpadnice pa so zaradi težke prehodnosti predvsem za starejše in mobilno ovirane osebe nepremostljiva ovira."

Kot še opozarja sogovornik, Ljubljana po evropskih standardih kakovosti zraka velja za območje, ki bi ga bilo potrebno razglasiti za degradirano, in sicer zaradi prevelike količine delcev in dušika v zraku. "Prej ali slej bo zaradi direktiv Evropske komisije država morala določiti program sanacije zraka v Ljubljani," pravi in dodaja, da je glavni vir vsega tega onesnaženja prestolnice prav promet. Zato po njegovih besedah država Ljubljano že spodbuja, naj pripravi drugačno strategijo reševanja prometne problematike.

Potreben je miselni premik

"Kot večina slovenskih mest tudi Ljubljana potrebuje miselni in generacijski preskok pri obravnavi problematike mestnega prometa," pojasnjuje Plevnik in dodaja, da "iniciative in programi Evropske unije na področju mestnega prometa, v katere je vse bolj intenzivno vključena tudi Ljubljana, obetajo, da se bo želeni miselni preskok kmalu uresničil."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

balon200
26. 08. 2007 13.00
Tukaj gre za pametovanje med urbanisti samimi, očitno. Saj ima župan vseslovensko priznanega urbanista in arhitekta Koželja. Pač kot je ponavadi, v stroki (tudi urbanistični), obstajajo strokovnjaki, ki stvari vidijo drugače. Koželj in njegovi urbanistični podporniki in strokovnjaki, pač vidijo zadeve kot vidijo (vsekakor strokovno) in so se jih pač hvala bogu lotili, kakor strokovno najbolje znajo in mislijo. Seveda im Koželj vsvoji stroki tudi verjetno nasprotnike, konkurente in še koga. Kje sa po prej bili, ko je župan iskal urbaniste in njihove rešitve. Sedaj je kar je, treba je zaupati trenutnim urbanistom, ki so baje pač zelo priznani, vsaj doma. Janković jih pa itak samo podpira in dela vse, da bodo njihovi urbani projekti že enkrat izvedeni. Hvala bogu.
Angel_of_Darkness
24. 08. 2007 19.42
Rešitev je: -zmanjšati količino prometa za osebna vozila skozi center Ljubljane -poceniti mestni prevoz -bolj pogost in urejen mestni prevoz Če dosežejo prvo točko, so dosegli veliko, ker bo folk primoran ali hoditi peš, s kolesom ali pa javnim prevozom. Če se grejo zmanjševat promet in delat bolj čist zrak, bolj hitrejši promet, potem se mora ta problem reševati celovito v sklopu železnic, taksijev, avtobusov itd. Vse skupaj zajet in naredit en dober marketing iz tega. To bi pa ja moral Jankovič znat ali pač?
super_man
24. 08. 2007 19.10
javni prevoz bi moral biti cenejši, ob špicah bi moralo voziti veliko več busov kot sedaj, ker dvomim da se da nekomu po 8h dela gužvat na busu kot sardina. poštimat bu mogl parkplace izven centra :)
matrix28
24. 08. 2007 18.34
Ah ti urbanisti, tako ali tako ni nobene koristi od njih. Ne rabiš biti urbanist, da opaziš težave Ljubljane. Edina rešitev glede prometa bi bila (podzemna) železnica, vendar je to za Ljubljano zankrat verjetno neizvedljiv projekt. V večjih mestih v tujini se edino dobro odnese podzemna, druge vrste javnega prevoza pa so tako, tako. In ta brihtna buča od urbanista naj pove kako izboljšati javno prevoz v Lj., tako da ne bo trajalo 1 uro, da prideš z busom iz predmestja v center.
tomi.passion@gmail.com
24. 08. 2007 15.39
Osebno sem mnenja, da je prav, da se je mestno jedro zaprlo za promet. Je pa tudi res, da je Janković to storil brez strokovnih podlag in ukrepov. Zapreti mestno jedro je nekaj, urediti promet pa nekaj drugega. Takšno ad-hoc zapiranje mestnega jedra lahko za sabo potegne še večji prometni kaos, še posebno v začetku šolskega leta. Potrebno je celovito reševati to težavo.
kritika@email.si
24. 08. 2007 14.11
Jankovič je itak najpametnejši. Je ekonomist, pravnik, arhitekt, urbanist...v eni osebi. Pozabil je, da je v vlogi župana, da dela tisto, kar ljudje rabijo in si želijo in ne to, kar si sam želi. Strinjam se z urabnistom, da to ni rešitev. To, kar je namreč napisal, sem jaz napisal tukaj že več mesecev nazaj. Razviti in spodbujati je potrebno alternativni promet, motoriziranega pa omejiti. Jankovič pa privablja motorizirani promet z garažnimi hišami ipd., kar je popolnoma zgrešeno! Ve pa se zakaj to počne-zaradi lobijev in posameznikov, ki ga podkupujejo. Volk pač nikoli ne spremeni svoje narave. Mimogrede, kaj se je že zgodilo s tramvajem? Ne vem pa zakaj se Jankoviča hvali za dejanja. Kaj pa je dosedaj naredil? Kolikor jaz vem je zaenkrat vse samo na besedah.
Thorr
24. 08. 2007 13.41
V kolikor sem članek pravilno prebral, se urbanisti jezijo predvsem na razširitev cest, dodajanje novih vpadnic in manjšanje vloge javnega prometa. V tem pogledu se z njimi lahko le strinjamo in če Jankovič sprejeme sklepe, ki vodijo do takih premikov, ga lahko kritizirajo. Drži pa tudi, da je glavni Jankovičev ukrep v zadnjih nekaj tednih zapiranje določenih cest v centru mesta za reden promet. Ta ukrep ima tudi večina ljudi v mislih, ko se debatira o prometnih spremembah. Naslov članka je torej zavajajoč, saj iz njega ni razbrati, da bi urbanisti nasprotovali temu specifičnemu ukrepu, ki pa je v zavesti ljudi v ospredju.
krtkoen
24. 08. 2007 13.41
Kot že spodaj napisano: mesto je končno dobilo človeka ki prešel od besed k dejanjem. Spremembe so tu, trajalo bo nekaj časa da se jih navadimo a tako to pač je. Rezultat umika prometa iz samega centra bo kmalu viden (čistejši zrak), predvidevam da bo tudi mestna ponudba zaživela. Bravo Zoki, še en mandat !!!
GSG-9
24. 08. 2007 13.27
To je najbolj smešno. Vsi bi nekaj spreminjali potem ko se pa nekdo zadeve loti z konkretnimi ukrepi pa spet ni vredu. Če bi vso to energijo ki jo porabijo za jamranje izkoristili za izdelavo načrtov in rešili ta problem bi bilo vsaj nekaj koristi od njih.
phoebus@apollonus.net
24. 08. 2007 13.26
Seveda, prej so bili vsi tiho, zdaj pa trosijo pametne ko se je nkočno začelo nekaj premikat.
DarthRevan
24. 08. 2007 13.19
No, kje so bili pa ti urbanisti do zdaj? So naredili kak alternativen načrt in zakaj ne?