Gorazd Kavšek, predstojnik Kliničnega oddelka za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je v izjavi za javnost potrdil, da sta minuli vikend v porodnišnici v Ljubljani potekala dva poroda nosečnic, ki sta okuženi s covidom-19. Za ta namen imajo v porodnišnici pripravljene posebne sobe z zaščitno opremo. Tak porod je zaradi zaščitne opreme, ki jo morata nositi v času poroda babica in zdravnik, nekoliko bolj zahteven kot običajno. "Tudi porodnica se včasih ustraši, saj izgledamo kot vesoljci, ampak trudimo se, da porod poteka čim bolj naravno ter na enak način," dodaja Kavšek.
V porodnišnici so že pred tem vedeli, da gre za porodnico, ki je pozitivna na covid-19.
Glede novorojenčka Kavšek pravi, da trenutna doktrina narekuje, da dojenček ostane skupaj z mamo, ki pa ji dajo natančna navodila za zaščito. Svetuje se tudi dojenje, saj lahko to deluje zaščitno za otroka. Teoretično se lahko virus prenese na dojenčka, a ta verjetnost je z upoštevanjem zaščitnih ukrepov majhna, še poudari. "Verjamemo, da je otrok zaščiten s protitelesi, ki jih že v času nosečnosti dobi preko mame, ter preko dojenja." Prenos okužbe z nosečnice na plod v času nosečnosti ni dokazan, seveda pa obstaja možnost okužbe, ko so doma, doda Kavšek.
Na morebitne nove porode okuženih nosečnic so pripravljeni
Prva obolela porodnica je rodila v petek, v nedeljo so jo že odpustili domov, saj nista imela z novorojenčkom nobenih težav. Danes pa bodo iz porodnišnice odpustili tudi drugo porodnico.
Da je pozitivna, vedo še za eno nosečnico, ki ima kmalu rok, dodaja Kavšek. Se pa zavedajo, da bodo v prihodnje soočeni s še kakšno okuženo porodnico – na to smo pripravljeni, zatrjuje Kavšek in doda, da imajo pripravljen sistem za te namene in posebno sobo.
Sam Kavšek je bil eden izmed prvih obolelih s koronavirusom pri nas. V šali danes doda, da "se ni okužil na smučanju, ampak v službi". Resnih simptomov ni imel, mesec dni je preživel v karanteni, sedaj pa je že negativen in "verjetno nenavaren za družbo in okolico ter tako že nazaj v službi".
Spomnimo, da v času epidemije tudi v ljubljanski porodnišnici velja popolna prepoved obiskov, prav tako ni dovoljena prisotnost očetov pri porodih. Te želje se zavedajo, a za zdaj še ne morejo napovedati, kdaj bodo očetje znova lahko prisotni pri porodu.
Umrli v UKC starejši od 60 let
Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja pa je v izjavi za javnost pojasnila, da je stanje na kliniki stabilno. Hospitaliziranih je 33 bolnikov na navadnih oddelkih ter 13 bolnikov v intenzivni enoti, kjer so vsi bolniki mehansko ventilirani. "Nekateri so v postopku odvajanja od aparatov, vendar še niso v tej fazi, da bi jih lahko varno odklopili od aparata." Bolniki so še vedno hospitalizirani tudi na ortopedski kliniki, kapacitet še ne morejo začeti zmanjševati. A prostih postelj za bolnike, ki jih je treba sprejeti v bolnišnico, je dovolj, je zagotovila.
Vsi bolniki, ki so umrli zaradi posledic okužbe s koronavirusom v UKC Ljubljana, so bili starejši od 60 let, prav tako so imeli pridružene druge bolezni, je povedala Logarjeva. Med hospitaliziranimi je več moških, večina na oddelku je starih med 50 in 60 let. Na račun bolnikov iz domov za starejše pa je povprečna starost bolnikov na oddelku 68 let.
Prisotnost novega koronavirusa so v UKC Ljubljana dokazali pri 33 zaposlenih, večina se jih je okužila v domačem okolju. Zgolj v enem primeru so zaznali prenos okužbe z bolnika na zaposlenega, je pojasnil generalni direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar. Zaposleni, ki so se okužili v prvem valu, se postopoma že vračajo v delovni proces, pa pravi Logarjeva.
V UKC tudi že bolniki s klopnim meningoencefalitisom
"Priliv bolnikov je še vedno, a na srečo ne v eksponentni rasti, kar je seveda posledica tega, da se vsi, ki ste doma, držite navodil, držite distanco, za kar smo vam vsi zdravstveni delavci hvaležni," pravi Logarjeva. Opozarja, da so še vedno prisotne tudi druge bolezni, ne samo covid-19. "To pomeni, da nekdo, ki ima vročino, ima lahko tudi pljučnico ali kakšno drugo infekcijsko bolezen, tudi na to moramo biti pozorni." Poudari, da se je začela tudi sezona klopnega meningoencefalitisa - v kliničnem centru že imajo nekaj bolnikov s to virusno boleznijo. "Pri hoji v naravo je potrebna previdnost."
Po velikonočnih praznikih postopno odpiranje specialističnih ambulant
V zadnjih dneh se je porast bolnikov s covidom-19 ustavil, se pa številka zaenkrat še ne zmanjšuje, je pojasnil Poklukar. Predvidoma po velikonočnih praznikih bodo ob sedanjih trendih epidemije začeli s postopnim odpiranjem specialističnih ambulant. Pri vseh doslej prispelih napotnicah v UKC bodo ponovno ocenili nujnost obravnave posameznih bolnikov, je še napovedal prvi mož UKC.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.