Predstavnik zunanjega ministrstva Bojan Brezigar je dejal, da je odločitev informacijske pooblaščenke Nataše Pirc Musar glede inšpekcijskega nadzora za preverjanje zakonitosti obdelave osebnih podatkov v interni preiskavi ministrstva "odvzela ministrstvu edino sredstvo, da ugotovi, kdo je izročil washingtonsko depešo medijem". "Ministrstvo nima tehničnih sredstev, da bi lahko ugotavljalo. Edini način, da to ugotovimo, je izhajal iz možnosti, da preverimo, kdo je na svoj računalnik natisnil to depešo. To je moč tehnično preveriti," je dejal.
Informacijska pooblaščenka ocenjuje, da je to poseg proti človekovim pravicam. MZZ po besedah Brezigarja to jemlje na znanje in njeno mnenje sprejme, vendar nima drugih sredstev, da bi izdelal ožji seznam ljudi, ki so razpolagali z depešo. Ministrstvo je izpolnilo zahtevo informacijske pooblaščenke po uničenju zgoščenke. Ker pa je ocenilo, da so odločitve informacijske pooblaščenke pravno sporne, je vložilo tožbo na upravno sodišče, je dejal Brezigar in pojasnil, da zdaj čakajo na odločitev sodišča in zato nepravnomočne odločitve niso in je tudi ne bodo komentirali. "Pričakovali bi, da bo enako ravnala tudi informacijska pooblaščenka, ki pa ima očitno drugačne poglede na učinke nepravnomočne odločbe in svojo odločitev vsepovsod javno razlaga. Tu gre za vprašanje odnosa posameznika do opravljanja javne funkcije, ki ga ministrstvo ne želi komentirati."
Postopek zoper odgovorne ''stoji''
Brezigar je na vprašanje, kaj je zdaj s preiskavo odgovornih za predajo depeše, odvrnil, da postopek ugotavljanja odgovornih zdaj "stoji". Ponovil je stališče MZZ, da je želelo ministrstvo z notranjim nadzorom ugotoviti, kdo je posredoval depešo javnosti in tako zagrešil kršitev zakonsko določenih obveznosti. To je v interesu države in tudi več sto diplomatov - doslej 401 -, ki so s posebno izjavo zahtevali razkritje odgovorne za posredovanje dokumenta medijem. "Pri notranjem nadzoru ministrstvo ni pregledovalo številk vseh uslužbencev, tudi ni preverjalo 110.000 telefonskih pogovorov, kot se sliši v javnosti, ampak je le ugotavljalo, ali so javno dostopne številke določene pravne osebe komunicirale s številkami stacionarnega telefonskega omrežja ministrstva v nekem časovnem obdobju," je dejal Brezigar.
Na vprašanje, ali sta zunanji minister Dimitrij Rupel in vršilec dolžnosti generalnega sekretarja na ministrstvu Igor Jukič, ki naj bi bila odgovorni osebi na ministrstvu za ta primer, že dvignila obvestilo informacijske pooblaščenke, je Brezigar odvrnil, da je v medijih izvedel, da naj bi informacijska pooblaščenka poslala obvestilo ministru in uslužbencu ministrstva. Spomnil je, da Pirc Musarjeva sama ni objavila imen. "Prekrški so zasebnega značaja, tako da sta domnevna kršitelja obvestili verjetno dobila na dom in njuna pravica je, da se odločita, ali bosta obvestila javnost ali ne," je dodal.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.