V rubriki Vaš svet v današnji oddaji Svet na Kanalu A boste spoznali 55-letno Eriko Mihelič, ki ima že tri desetletja težave s hrbtenico, zaradi katerih ima status invalida. "On se sploh ne zaveda, kaj nam je storil," pripoveduje o svojem nekdanjem direktorju Matjanu Cojterju. "Me smo z veseljem hodile delat. Niti v sanjah si nisem predstavljala, da bom nekoč spet morala na zavod za zaposlovanje." Pred časom se je že zdravila zaradi depresije, zdaj je morala znova k zdravniku po pomirjevala, da ponoči sploh ujame nekaj ur spanja. Tudi njene sodelavke delijo žalost in nemoč, ko pripovedujejo o izgubi službe. Da je v podjetju nekaj hudo narobe, so izvedele čez noč in to dobesedno. "Bilo je na ponedeljek, 11. marca. Še malico smo prinesle s sabo, saj smo bile prepričane, da je pred nami nov delovni dan. Pa nas je direktor vse skupaj poklical v pisarno, rekel, da je včeraj po naključju izvedel, da Avantus nima več statusa, in da lahko gremo," pripovedujejo. "Jaz sem v nedeljo čisto slučajno izvedel oziroma našel sporočilo ministrstva v neželeni pošti. Takoj sem obvestil delavke in naslednji dan smo začeli z odpuščanji, saj nismo več izpolnjevali pogojev za zaposlovanje teh invalidov," Cojhter pritrdi zgodbi delavk, a tu se podobnost njihovih izpovedi konča.
Ko so se delavke ena za drugo skušale prijaviti na zavodu za zaposlovanje, so tam izvedele, da jim ne pripada denarno nadomestilo, saj so bile odpovedi nezakonite. "Podjetje bi se moralo predhodno obrniti na komisijo na zavodu za pokojninsko zavarovanje, ki bi ugotavljala upravičenost tako rigoroznega ukrepa, in predvidevam, da do tega koraka s strani podjetja ni prišlo," pojasnjuje direktor mariborske enote zavoda za zaposlovanje Bernard Memon. Šele referentke na zavodu so delavke podučile, kar bi jim moral povedati že njihov direktor – da morajo, če želijo prejeti denarno nadomestilo, najprej sprožiti upravni spor. "Najslabše je, če oseba nič ne stori, takrat se zadeve začnejo zapletati. Najbolj bi si želeli, da si osebe, ki imajo pomisleke, dvome, poiščejo brezplačno pravno pomoč, ki jih nato usmerja v skladu z zakonodajo," še dodaja Memon.
Delavke so kasneje sprožile upravni spor in so zdaj upravičene do nadomestila. A to je, kot bi želel globoko raztrganino zakrpati z otroškim obližem, pravijo. "Že tega ne vem, kako se bom prebila skozi mesec, saj je denarja dovolj ravno za položnice. Kako naj torej živim, kaj mi sploh preostane, naj se obesim?! Njemu je tako ali tako vseeno," na robu joka pravi Miheličeva. Kot so nam pojasnili na direktoratu za invalide, je bil poglavitni razlog za izgubo statusa ta, da je imel Avantus od 3. 7. 2023 neprekinjeno blokiran edini račun, zaradi česar je bilo njegovo poslovanje trajneje nelikvidno in se ga je uvrščalo med podjetja v težavah. Zaposlitveni center ni skladno z ugotovitvami strokovne komisije do roka predložil vseh zahtevanih dokumentov. Načrt poslovne in finančne sanacije družbe zaposlitvenega centra je bil pomanjkljiv, brez dokazil, ki bi potrdila predvidene ukrepe. Kot so še pojasnili, ne drži, da je bil Cojhter o izgubi statusa obveščen le nekaj dni prej, saj je že 2. 2. 2024 prevzel predlog strokovne komisije za odvzem statusa in izbris iz razvida zaposlitvenih centrov. Zaposlitvenemu centru so nato odločbo o odvzemu statusa in izbrisu iz razvida zaposlitvenih centrov vročili na elektronski naslov, direktor je bil o tem hkrati obveščen z SMS-sporočilom na svojo telefonsko številko, ki jo je zaposlitveni center posredoval v rednih mesečnih poročilih. Vse to je v skladu z Zakonom o upravnem postopku. Ker naslovnik dokumenta ni prevzel v 15 dneh, je centralni sistem za e-vročanje 7. 3. 2024 dokument poslal v prej navedeni elektronski predal, kar po istem zakonu pomeni, da je vročitev opravljena.
A odpovedi v Avantusu so le vrh ledene gore nepravilnosti, ki naj bi se po besedah delavk dogajale.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.