Sindikat in Društvo novinarjev sta zaskrbljena zaradi zadnjih dogodkov na Radiu Slovenija, saj ti po njunem mnenju "kažejo zaskrbljujoče nizko raven spoštovanja uredniške avtonomije in drugih osnovnih standardov delovanja medijev v demokraciji", so sporočili iz sindikata in društva. Direktor Radia Slovenija Vinko Vasle je namreč z minulim četrtkom nepreklicno prekinil pogodbo o honorarnem sodelovanju z novinarko Vala 202 Natašo Štefe. Vendar pa se je po petkovem sestanku z uredništvom Vala 202 odločil, da prekine ukrep odpovedi honorarne pogodbe.
Vasle je odpoved pogodbe preklical, vendar "to ne spremeni dejstva, da je direktor uporabil svoje upraviteljske pristojnosti za sankcioniranje zaradi izražanja mnenj in stališč, kar zakon o medijih posebej prepoveduje", navajata sindikat in društvo novinarjev.
Redna zaposlitev?
Sindikat in društvo opozarjata, da ta poteza direktorja Radia Slovenija ni prvi ukrep, namenjen "discipliniranju novinarjev". "Vse večji delež novinarjev kljub stalnemu in rednemu delu za javni zavod ni redno zaposlenih, ampak soustvarjajo programske vsebine kot prisilni 'svobodni novinarji' na podlagi pogodb, ki ne zagotavljajo niti najbolj osnovne profesionalne in socialne varnosti. Negotovost zaradi stalne možnosti prekinitve pogodbe in s tem nenadne izgube pogosto edinega vira prihodka je velika grožnja svobodnemu in odgovornemu opravljanju novinarskega dela, " navajata sindikat in društvo.
Vodstvo RTV Slovenija pozivata, naj kadrovsko politiko uskladi z veljavnimi pravnimi okviri, spoštuje avtonomijo uredništev in svobodo izražanja ter vsem novinarjem, ki delajo za RTV, zagotovi razmere za profesionalno opravljanje novinarskega dela.
"Poziv k takojšnji vzpostavitvi socialnega dialoga ter ureditvi pravnega in socialnega statusa pogodbenih in honorarnih sodelavcev naslavljamo tudi na upravo Primorskih novic in na vse druge uprave medijev, v katerih novinarji delajo v podobno negotovih in neurejenih razmerah," so še zapisali v društvu in sindikatu novinarjev.
Javni medij je lahko "politično nekorekten", a le do meje žaljivosti
Vasle je v odgovoru na protestno izjavo Sindikata in Društva novinarjev Slovenije zapisal, da sta "na svojstven način opredelila avtonomijo in svobodo izražanja kot nekaj, kar je nad novinarsko etiko in profesionalnimi standardi". Kot je zapisal v sporočilu za javnost, ga to še posebej zaskrbljuje, ker bi to "namreč pomenilo, da je zaradi svobode izražanja mnenj in stališč praktično dovoljeno vse".
"Kaj si oba organa predstavljata kot avtonomijo in druge osnovne standarde, sicer ne vem, vem pa, da ukrepa proti honorarni sodelavki nisem izrekel na pamet, da ni šlo samo za en primer, kljub temu pa sem ocenil, da je ukrep prestrog, zato sem ga preklical," je zapisal Vasle.
"Zagotovo drži, da sem uporabil svoje programske pristojnosti, ki mi jih daje zakon, a ne zato, da bi sankcioniral izražanje mnenj in stališč, ampak izražanje žaljivih mnenj in stališč, enostranskih političnih mnenj in stališč, ali - kot sem pojasnil tudi na sestanku z uredništvom Vala 202: tudi javni medij je lahko 'politično nekorekten', a le do meje žaljivosti," je v nadaljevanju zapisal Vasle.
Avtonomija novinarjev je velika odgovornost, ki zahteva zrele osebnosti
Poudaril je, da Radio Slovenija ni last ne levih in ne desnih, ampak last vseh, zato mora biti s tega vidika profesionalno korekten. "Avtonomija ni anarhija, avtonomija novinarjev - še posebej, ko gre za javni medij - je v prvi vrsti velika odgovornost, ki zahteva zrele osebnosti. Vloga voditelja radijskega programa je zagotovo zelo zahtevna, a tudi odgovorna; dopuščam možnost, da se komu kaj zalomi, da njegova intervencija ni bila najbolj posrečena, da je izpadla celo žaljivo. V takšnem primeru seveda ne bi ukrepal drugače kot z opozorilom." Vendar pa se je novinarki Nataši Štefe "že večkrat zalomilo", je zapisal Vasle in dodal, da mu je odgovorni urednik Mirko Štular vsakič jamčil, da se bo z novinarko pogovoril.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.