Države Evropske unije danes že petič zaznamujejo dan boja proti trgovini z ljudmi. Evropska komisija ocenjuje, da tokovi trgovine z ljudmi v Uniji zajemajo več sto tisoč ljudi vsako leto, piše na spletni strani vlade. Po svetu je žrtev trgovine z ljudmi okoli 2,4 milijona, polovica od njih je otrok.
Mednarodna organizacija dela ocenjuje, da je 43 odstotkov žrtev trgovine z ljudmi prisiljenih v prostitucijo, 32 odstotkov pa v suženjsko delovno razmerje. Kar četrtina vseh žrtev trgovine z ljudmi naj bi bila prisiljena v obe dejavnosti. V prostitucijo so v veliki večini (98 odstotkov) prisiljene ženske in dekleta.
Po podatkih omenjene organizacije trgovina z ljudmi vsako leto prinese okoli 32 milijard evrov dobička. Poleg prostitucije in prisilnega dela se med najpogostejše pojavne oblike zlorabe v trgovini z ljudmi prišteva trgovina z organi, prosjačenje, siljenje v kazniva dejanja, kot je kraja, in posvojitve.
Proti trgovini z ljudmi tudi Slovenija ni imuna. Najbolj v nebo vpijoč primer se je zgodil nedavno, ko je policija s hitro akcijo preprečila prodajo 20-letne slovenske državljanke v Italijo. Hudodelska združba si je od posla obetala 4000 evrov zaslužka. Poleg tega so v prostitucijo silili 30-letno Srbkinjo, ki se jim je uprla in zbežala.
Tvegani poklici: Plesalke, gradbeni delavci ...
Leta 2010 je slovenska policija obravnavala tri kazniva dejanja trgovine z ljudmi in enajst kaznivih dejanj zlorabe prostitucije, obravnavali pa so 33 oškodovancev. "Aktivnosti policije na področju odkrivanja in preprečevanja trgovine z ljudmi in zlorabe prostitucije so usmerjene predvsem v identifikacijo kriminalnih žarišč, posameznikov in kriminalnih združb, ki si z vsemi oblikami izkoriščanja žrtev trgovine z ljudmi in prostitucije pridobivajo protipravno premoženjsko korist," je ob predstavitvi prej omenjene uspešne akcije dejal predstavnik mariborske policijske uprave Bartolo Lampret.
Pri zagotavljanju pomoči žrtvam trgovine z ljudmi policija sodeluje z nevladnima organizacijama Slovenska Karitas in društvom Ključ.
Sicer se Slovenija aktivneje bori proti trgovini z ljudmi od leta 2001, ko je bila ustanovljena delovna skupina, ki se ukvarja s tem vprašanjem. V akcijskem načrtu za boj proti trgovini z ljudmi za leti 2010 in 2011 so člani skupine predvideli ozaveščanje potencialnih žrtev, med katerim so tako tujci, ki opravljajo t. i. tvegane poklice, denimo plesalke ali gradbeni delavci, kot prosilci za vizum ali azil. Načrt predvideva še ozaveščanje mladih in usposabljanje javnih uslužbencev, ki se srečujejo s tem problemom.
Žrtve trgovine z ljudmi se v njene mreže zapletejo nehote. Kako se zaščititi in kako si pomagati?
Policija omogoča tudi anonimno prijavo trgovine z ljudmi. To lahko storite prek naslednje povezave.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.