Slovenija

Prisegla nova ministrica

Ljubljana, 18. 12. 2006 17.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Poslanci so Marjeto Cotman imenovali za novo ministrico za delo, družino in socialne zadeve. Cotmanova je nasledila Drobniča, ki so ga razrešili 1. decembra.

Cotmanovo je podprlo 46 poslancev in poslank, proti pa jih je glasovalo 26
Cotmanovo je podprlo 46 poslancev in poslank, proti pa jih je glasovalo 26 FOTO: POP TV

Poslanke in poslanci so s 46 glasovi za in 26 proti imenovali Marjeto Cotman, dosedanjo državno sekretarko na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, imenovali za ministrico. Takoj po imenovanju je Cotmanova prisegla pred državnim zborom. Za Cotmanovo so glasovali poslanci štirih koalicijskih strank SDS, NSi, SLS in DeSUS, medtem ko njenega imenovanja za ministrico niso podprli v opozicijskih LDS, SD in SNS.

Cotmanovo je podprla tudi poslanka madžarske narodnosti Maria Pozsonec. Drobnič, ki se je po razrešitvi vrnil v poslanske klopi, je sicer prijavil svojo navzočnost, a se je nato glasovanja vzdržal.

Janša: Cotmanova izpolnjuje vse zahteve

Med poudarki njenih usmeritev je premier izpostavil sprejem zakonodaje za uresničitev programov gospodarskih in socialnih reform, med drugim liberalizacija trga dela, dokončno uskladitev in sprejem novele zakona o delovnih razmerjih ter pogajanja za sklenitev socialnega sporazuma 2006-2009.
Predsednik vlade Janez Janša je predlog za imenovanje Cotmanove državnemu zboru posredoval na predlog predsednika NSi Andreja Bajuka. Slednji je Cotmanovo predlagal pet dni po Drobničevi razrešitvi, ki je bila posledica premierove ocene o nezadovoljivem vodenju resorja ter nepotrebnih konfliktih pri vodenju socialnega dialoga.

Janša je uvodoma dejal, da Cotmanova izpolnjuje vse formalne pogoje za opravljanje zahtevne naloge ministrice za delo. Ocenil je, da ima potrebne delovne izkušnje za opravljanje te funkcije, zato bo potrebovala relativno kratek ali pa najkrajši možni čas uvajanja, kar je po njegovem mnenju zelo pomembno, glede na to, da funkcijo nastopa sredi mandata.

SD si želi več aktivnega delovanja ministrstva

Predsednik vlade Janez Janša je predlog za imenovanje Cotmanove državnemu zboru posredoval na predlog predsednika NSi Andreja Bajuka. Slednji je Cotmanovo predlagal pet dni po razrešitvi dosedanjega ministra Janeza Drobniča v državnem zboru, 1. decembra. Premier je namreč kot nezadovoljivo ocenil Drobničevo vodenje resorja, nepotrebne konflikte pri vodenju socialnega dialoga ter poseganje v pristojnosti drugih resorjev.

Po oceni Mirana Potrča (SD) je vsebinsko mogoče pričakovati nadaljevanje politike, ki jo je na tem področju uresničevala vlada in je bila po njihovi oceni mnogokrat neustrezna. Želijo pa si, da bo politika Cotmanove manj restriktivna in bolj aktivna, med drugim pri zaposlovanju, kjer je zakonodaja, kot je dejal, v zadnjih dveh letih zmanjševala pravice in zaostrovala pogoje za brezposelne osebe.

V NSi in SLS zadovoljni

V NSi so zadovoljni, da je premier sprejel njihov predlog, da ministrica postane Cotmanova. Kot je povedal Jože Horvat, so jih pri predlogu vodile njene poklicne izkušnje, predvsem na mestu državne sekretarke oziroma namestnice odstavljenega ministra. Od Cotmanove sicer pričakujejo, da bo dosledno realizirala koalicijsko pogodbo na področju, ki ji bo zaupano, s posebnim poudarkom na skrbi za družine.

Drobniču so med drugim očitali nesposobnost pri vodenju socialnega dialoga. Veliko prahu pa je dvignila tudi strategija za dvig rodnosti.
Drobniču so med drugim očitali nesposobnost pri vodenju socialnega dialoga. Veliko prahu pa je dvignila tudi strategija za dvig rodnosti. FOTO: Dare Čekeliš

Tudi v SLS so že med razpravo napovedali podporo Cotmanovi, saj ocenjujejo, da so ji vsebine, s katerimi se bo ukvarjala v preostalem delu mandata, dobro znane. Od nje zato pričakujejo tankočuten odnos do vprašanj in predlogov, ki zadevajo najbolj ranljive skupine državljanov in tudi tistih, ki so dohodkovno na spodnjem delu družbe, je dejal Stanislav Brenčič.

SDS opozarja na naloge ministrstva


Jože Tanko
je v imenu poslanske skupine SDS ob ugotavljanju, da je bilo na področju resorja za delo, družino in socialne zadeve opravljeno pomembno delo, izpostavil tudi nekatere pomanjkljivosti. Zaradi težav pri urejanju razmer med delodajalci in delojemalci bo po njegovih besedah potrebno znova vzpostaviti medsebojno zaupanje in spoštovanje. V SDS pričakujejo pospešitve tam, kjer so stvari zastale. Ob tem ocenjujejo, da bo treba nekoliko drugače pristopiti do sodelovanja znotraj vlade, koalicijskih partnerjev v državnem zboru, številnih institucij in uradov po državi.

Tudi v DeSUS so v razpravi o Cotmanovi dejali, da je ustrezno usposobljena in ji priznali poznavanje resorja. Ob spoštovanju in ohranjanju socialnega dialoga pa so imeli še druga pričakovanja. Pogrešali pa so zavezo o razbremenitvi pokojninske blagajne vsega, kar vanjo ne sodi. Pričakujejo uresničitev koalicijske zaveze o pripravi celovitega programa varstva starejših ter njene "maksimalne napore" na področju vojnih zakonov.

SNS opozarja na pomanjkljivosti

Srečko Prijatelj (SNS) je v državnem zboru med razpravo o kandidatki izpostavil "nekatera dejstva, ki mu pravijo, da ne sme glasovati za". Proti podpori so po njegovem govorila dejstva, da Cotmanova podpira vladni azbestni zakon, da so socialni partnerji na robu strpnosti in da se bo zaradi bivšega ministra zgodil sindikalni boj ter da je ministrstvo naredilo zelo malo na področju sociale in je zato "revežev vedno več". Po njegovem je jasno le to, da "bo Cerkev dobila še kak tolar več, kot ga je doslej". Prepričan je, da "s to ministrico ne bo nič bolje kot doslej", saj je bila desna roka Drobniča.

Poslanec LDS Aleš Gulič je svoje nezadovoljstvo nad kandidatko za ministrico podkrepil z ugotovitvijo, da s Cotmanovo "razsvetljenja ne bo, ostali bomo tam, kjer smo, ali pa stopili še kakšen korak nazaj za zalet". Tako je Cotmanova po njegovih besedah na predstavitvi pred matičnim odborom "pod budnim očesom bivšega ministra povedala zgolj to, katere uredbe in zakone že ima v programu, in katere namerava izpeljati v letu 2007". Po njegovih besedah so v LDS razočarani z blagimi besedami in da bo pravzaprav le "varuhinja načrtov prejšnjega ministra".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.