Obisk ameriške ocenjevalne skupine je precej konspirativen, saj ne dovolijo snemanja niti ne dajejo izjav. Namen obiska Američanov je predvsem v tem, da ugotovijo kakšen napredek je slovenska vojska naredila v primerjavi z podobno študijo iz leta 1999, ki jo je pripravil sedaj že upokojeni ameriški general Joseph Garret.

Garret, ki je danes vojaški analitik za širitev Nata v eni od ameriških korporacij, je takrat izredno kritično ocenil razmere in pomanjkljivosti v enotah slovenske vojske, ki je po njegovih besedah na nizki stopnji bojne pripravljenosti.
Glavni cilj modernizacije je zato razviti manjše bolj profesionalne in učinkovite oborožene sile, ki se bodo lahko vključile v Nato. Pozornost ameriških strokovnjakov, ki bodo tokrat pripravili poročilo za senat o pripravljenosti za članstvo v Natu, je zato namenjena prvi brigadi oziroma 10 bataljonu za mednarodno sodelovanje, ki šteje 287 ljudi, kar je le okoli deset odstotkov zahtevanega kadra. Seveda modernizacija zahteva povečanje obrambnega proračuna iz 1,5 na 2,3 odstotke bruto nacionalnega dohodka, kar pomeni povečanje za okoli 200 milijonov dolarjev.