Predsednik vlade Janez Janša je ob odhodu 10. motoriziranega bataljona Slovenske vojske (SV) na Kosovo dejal, da je Slovenija spoštovala odločitev z novembrskega vrha zveze NATO in zmanjšala nacionalne omejitve glede delovanja enot. Kot je dejal, nima smisla pošiljati močne mirovne enote na krizno območje in ji zmanjšati pooblastila, zaradi katerih bi bila njena vloga praktično onemogočena. Ob tem je napovedal, da bo v prihodnosti nacionalnih omejitev še bistveno manj.
Slovenski vojaki na Kosovu po navedbah ministra za obrambo Karla Erjavca ne bodo imeli posebnih nacionalnih omejitev, zlasti kar se tiče ukrepanja ob morebitnih neredih. V takih primerih SV namreč zaradi omenjenih omejitev doslej ni smela sodelovati. Sicer pa ostale omejitve glede območja delovanja, opravljanja nalog in podobno ostajajo, prav tako pa je SV zavezana spoštovanju humanitarnega prava, so poudarili pred odhodom 10. motoriziranega bataljona SV.
Bataljon bo na Kosovu naloge prevzel s 25. februarjem, z delom pa bo pričel 1. marca v mednarodnih silah Združenih narodov na Kosovu (KFOR) v operaciji Joint Enterprise (Skupen pogum). Prevzel bo tudi nadzor nad sektorjem Zahod in zagotavljal stabilnost, mir in humanitarno pomoč prebivalcem. V največjem kontingentu SV doslej bo skupaj 600 vojakov, na Kosovu pa bodo ostali do konca avgusta. Slovenija bo s tem prvič v kaki mirovni operaciji sodelovala na ravni bataljona, prvič pa bo tudi prevzela lastno območje odgovornosti.
Vse več slovenskih vojakov v tujini
V tujini je trenutno 320 slovenskih vojakov, z napotitvijo bataljona na Kosovo jih bo 793, z vključitvijo 200 vojakov v odzivne sile Evropske unije in povečanjem kontingenta v Afganistanu pa bo avgusta na mirovnih operacijah 983 slovenskih vojakov, kar bo predstavljalo dobrih 11 odstotkov celotne sestave Slovenske vojske oziroma najvišji odstotek med vsemi članicami zveze NATO.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.