Poslanci Liste Virant so pripravili predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o poslancih. Po njihovem predlogu bi se čas prejemanja nadomestila po prenehanju mandata skrajšal na največ šest mesecev. Višina nadomestila bi se znižala na 80 odstotkov, do nadomestila pa ne bi bili upravičeni funkcionarji, ki so funkcijo opravljali manj kot šest mesecev. Dodatno funkcionarji, ki bi izpolnili minimalne upokojitvene pogoje, ne bi več prejemali nadomestila. Predlagajo tudi, da bi se vsak pogodbeni zaslužek odštel od zneska nadomestila.
"Sprememba zakona bo vplivala tudi na pravice ministrov in generalnega sekretarja!" poudarjajo v Listi Virant. Dodajajo, da bi s temi rešitvami zagotovili prihranek v višini od 1,5 do 2 milijona evrov na mandat.
Pravijo, da z zakonom želijo uresničiti predvolilno zavezo, da bodo preuredili področje pravic funkcionarjev po prenehanju mandata. "Časi, v katerih smo, in čvrsta zaveza vlade, da zmanjša javno porabo in konsolidira javne finance, terjajo potezo, s katero bomo pokazali, da smo pripravljeni 'zarezati' tudi pri sebi in dati zgled javnemu sektorju," pravijo. Predlog zakona so poslali koalicijskim strankam, njihov odziv pa pričakujejo v naslednjem tednu.
'Negospodarnih nabav v tem mandatu ne bo'
Virant je spregovoril tudi o nakupu pregrešno dragih prenosnih računalnikov. Po njegovem mnenju bi bil tovrsten nakup v normalnih gospodarskih razmerah nekaj običajnega, zdaj pa to ni gospodarno. A razpis je bil objavljen novembra lani, v času prejšnjega mandata, zato sedanji s tem nima nič. Ker pa bi bila prekinitev pogodbe oz. vrnitev računalnikov negospodarna, bodo te računalnike uporabljali. Poslanske skupine je pozval, naj računalnike prevzamejo, saj bodo začeli z elektronskim poslovanjem, stare računalnike pa bodo podarili javnim institucijam, lahko tudi policiji, je dodal.
Izpostavil je, da v tem mandatu negospodarnih nabav ne bo. Poslancem bo predlagal znižanje stroškov izobraževanj, dela poslanskih skupin, pavšalov za volilne okraje, literaturo ter potovanja v tujino. "Rešiti moramo tudi problem restavracije, kjer so cene kosil pod stroškovno ceno," je dejal po poročanju Dnevnika.
Nadomestilo še vedno prejema 44 poslancev in 10 ministrov
Od poslancev prejšnjega sklica DZ je nadomestilo skupno sicer prejemalo 50 poslancev, vendar ga nekateri več ne. Nekdanja poslanca Zares Damijan Perne in Matej Lahovnik sta ga prejemala v letih 2009 in 2010. Še en nekdanji poslanec Zares (nato pa nepovezani poslanec) Alojz Posedel je nadomestilo najprej prejemal krajši čas leta 2010, od poteka prejšnjega mandata pa ga spet. Janez Kikelj (SD) in Franc Žnidaršič (sprva poslanec DeSUS, nato nepovezani poslanec) sta do nadomestila upravičena do danes. Nekdanji poslanec SDS Aleksander Zorn je pravico do nadomestila uveljavljal do 9. februarja.
Številni nekdanji poslanci pa to pravico še vedno uveljavljajo, večinoma od 22. decembra 2011, torej od konstituiranja sedanjega sklica državnega zbora, ko jim je potekel mandat. Med poslanci SD nadomestila prejemajo Alan Bukovnik, Bogdan Čepič, Silva Črnugelj, Luka Juri, Anton Kampuš, Miroslav Klun, Bojan Kontič, Marijan Križman, Dušan Kumer, Darja Lavtižar Bebler, Dejan Levanič, Tomaž Tom Mencinger, Breda Pečan in Andreja Rihter.
Iz vrst SDS nadomestilo prejemajo Marjan Bezjak, France Cukjati (a le še mesec dni), Milan Čadež, Darko Menih, Rudolf Petan, Miro Petek, Peter Verlič in Milenko Ziherl. Od nekdanjih poslancev stranke Zares nadomestilo prejemajo Cveta Zalokar Oražem, Vito Rožej, Pavel Gantar, Gregor Golobič, Franco Juri, Franci Kek, Tadej Slapnik in Majda Širca.
Nadomestilo prejema tudi pet nekdanjih poslancev LDS, in sicer Anton Anderlič, Ljubo Germič, Milan Gumzar, Milan Jerič in Borut Sajovic. Prav tako so za nadomestilo zaprosili Bogdan Barovič, Mikran Györek, Zmago Jelinčič in Sara Viler iz SNS ter Joško Godec iz DeSUS in Gvido Kres iz SLS. Od nepovezanih poslancev nadomestilo prejemajo Andrej Magajna, Vili Rezman in Vili Trofenik.
Tudi nekateri ministri iz vlade Boruta Pahorja uveljavljajo pravico do nadomestila, in sicer Mitja Gaspari, Ljubica Jelušič, Franc Križanič, Igor Lukšič, Dorijan Marušič, Ivan Svetlik, Patrick Vlačič, Aleš Zalar, Roko Žarnić in Darja Radić.
KOMENTARJI (183)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.