
Vlada je na seji pripravila predlog novele zakona o potnih listinah slovenskih državljanov za obravnavo v Državnem zboru po skrajšanem postopku. Potne liste je namreč treba nadgraditi z biometričnimi zaščitnimi elementi, saj je 18. januarja začela veljati obvezujoča evropska uredba o standardih za varnostne značilnosti in biometrične podatke v potnih listih in potovalnih dokumentih, ki jih izdajajo države članice. Določa implementacijo dveh biometričnih elementov, ki pa ju bodo države uvedle postopoma. To pomeni, da bo treba do 28. avgusta 2006 implementirati obrazno prepoznavo, 36 mesecev po sprejetju tehničnih specifikacij za prstne odtise pa bo sledila še implementacija obveznih dveh prstnih odtisov.
V skladu z veljavo zakonodajo lahko otrok do četrtega leta starosti dobi potni list z veljavnostjo dveh let, sedaj pa bo otrok do tretjega leta starosti dobil potni list z veljavnostjo treh letih, nato pa do 18. leta z veljavnostjo pet let, je pojasnil generalni direktor direktorata za upravne notranje zadeve na notranjem ministrstvu Bojan Trnovšek.
Predlog novele tudi predvideva ukinitev krajevne pristojnosti, kar pomeni, da bodo lahko državljani za izdelavo potnega lista zaprosili na kateri koli upravni enoti. Posledično bodo lahko državljani izgubo potne listine prijavili na kateri koli upravni enoti. Vendar to ne bo stopilo v veljavo takoj, saj je treba zaradi varnosti prenoviti računalniški sistem, je povedal Trnovšek. Te spremembe so pozitivne in dobre za državljane, je še ocenil.