
Za šolarje so se počitnice začele že v ponedeljek, številni so se že okopali v morju, zdaj pa se turistična sezona začenja še na cestah. Za Nemce, Avstrijce, Čehe, Slovake in Poljake se začenjajo poletne počitnice, zato lahko ta konec tedna na avtocestah in mejnih prehodih s Hrvaško pričakujete povečan promet in zastoje, so poročali v oddaji 24UR ZVEČER.
Na štajerski avtocesti je zaradi zapiranja intervencijskega prehoda gneča med priključkoma Šempeter in Arja vas proti Mariboru. Kolona je dolga le še približno 500 metrov.
Dela ne bodo ovirala prometa na avtocestah
Se pa letos ob polžji vožnji ne bomo smeli pritoževati nad cestnimi delavci. Včeraj zjutraj so odstranili še zadnjo od delovnih zapor na slovenskih avtocestah in tako do septembra končali velika obnovitvena dela. Po besedah Sandre Urbančič s prometnoinformacijskega centra so čez poletje predvidena le manjša dela na regionalnih cestah, ki ne bodo vplivala na gnečo.
A tej se vseeno ne bo mogoče izogniti, zato na prometnoinformacijskem centru svetujejo, naj se ljudje, preden se odpravijo na pot, pozanimajo o stanju na cestah, s seboj pa naj imajo dovolj brezalkoholne tekočine. V vsakem primeru pa naj vozijo strpno in previdno.
Kje je pričakovati največ gneče?

V Sloveniji med turistično sezono veljajo strožje omejitve za tovorni promet, in sicer je omejitev z nedelj in praznikov razširjena tudi na sobote med 8. in 13. uro, na primorskih cestah pa velja ob sobotah od 6. do 16. ure, ob nedeljah in praznikih pa od 8. do 22. ure.
"V poletnem času je tako med avtocestami v Sloveniji najbolj obremenjena primorska avtocesta A1 med Ljubljano in Koprom, zato je na tej cesti ob morebitni prometni nesreči ali nujnem intervencijskem posegu pričakovati daljše zastoje," so zapisali na prometnoinformacijskem centru. Poleg omenjene je gneča že tradicionalno na avtocesti pri Ptuju, pred predorom Karavanke ter na obalnih cestah.
Dobra novica ob tem je, da se bodo gneče na mejnih prehodih s tem koncem tedna končale. V noči na ponedeljek namreč Hrvaška vstopa v EU, s tem pa se močno razrahlja tudi mejna kontrola.
Za konec še nekaj priporočil, ki jih najdete na prometnoinformacijskem centru
- Bodite strpni do drugih udeležencev. Poleti se na cestah pojavi več tujcev, ki ne poznajo cest tako kot domačini. Pričakujte zastoje tudi zunaj prometnih konic, ki so običajne v drugih letnih časih.
- Če je le mogoče, se na daljšo pot odpravite zunaj največjih konic, torej zvečer, ponoči ali zgodaj zjutraj.
- Imejte v avtu zadostno količino pijače.
- Pri roki imejte zemljevid ali napravo, ki vam bo ob nepredvidenih dogodkih pomagala poiskati alternativno pot.
- Vročina lahko še poslabša zdravstvene težave ali utrujenost, zato se za volan usedite le spočiti in zdravi. Na daljši poti načrtujte več postankov.
- Izogibajte se prtljagi na zadnjih policah, saj v primeru trka ali ostrega zaviranja lahko poškoduje potnike.
- Vozite zmerno.
- Ob veliki vročini se pri preveliki hitrosti pnevmatike hitreje obrabijo ali celo poškodujejo, še posebej če imate avto hkrati obremenjen z veliko prtljage.

- Bodite pozorni na napovedi poslabšanja vremena. Plohe in nevihte v hipu spremenijo vozne razmere. Dež po daljšem obdobju vročega in suhega vremena lahko naredi cestišče zelo spolzko.
- Ob morebitni toči ne ustavljajte v predorih in pod nadvozi.
- Bodite posebej pozorni na motoriste in kolesarje.
- Če se odpravljate v tujino, se pozanimajte o prometnih predpisih v državah, skozi katere boste potovali.
- Še pred potovanjem se pozanimajte, kakšno je stanje na cestah in pridobite kontakte za prometne informacije v državah, kamor potujete. Med vožnjo dobite sveže informacije za slovenske ceste na telefonu 1970. Imejte vključen radio, na katerem lahko pričakujete prometne informacije.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.