Slovenija

Pripravite se na zimo

Ljubljana, 13. 11. 2006 08.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Od 15. novembra morajo biti vsa motorna vozila v cestnem prometu v Sloveniji opremljena s predpisano zimsko opremo.

Od 15. novembra pa vse do 15. marca prihodnje leto morajo biti vsa motorna vozila v cestnem prometu v Sloveniji opremljena s predpisano zimsko opremo. Skladno z zakonom o varnosti cestnega prometa v predpisano zimsko opremo spadajo zimske pnevmatike (M+S) na vseh štirih kolesih ali poletne pnevmatike na vseh štirih kolesih ter snežne verige, ki morajo biti v zimskih razmerah nameščene na pogonskih kolesih.

Od 15. novembra morajo biti vsa motorna vozila opremljena s predpisano zimsko opremo
Od 15. novembra morajo biti vsa motorna vozila opremljena s predpisano zimsko opremo FOTO: Reuters

Zimska oprema je predpisana tudi pred 15. novembrom in po 15. marcu, če bi se ob sneženju sneg oprijemal cestišča ali pa bi bilo vozišče zasneženo, zaledenelo (ledena deska) ali poledenelo (poledica).

Cestarji pozivajo k sodelovanju voznike

Upravljalci državnih cest in avtocest pred uradnim začetkom zimske sezone, ki se bo začela 15. novembra, zagotavljajo, da so nanjo dobro pripravljeni. Predstavniki ministrstva za promet, Direkcije RS za ceste in Družbe za avtoceste v RS (DARS) so izrazili upanje, da so nanjo dobro pripravljeni tudi vozniki, zlasti tovornih vozil, ki v zimskih razmerah v prometu povzročajo največ težav.

Največ težav pozimi v prometu povzročijo tovorna vozila, saj jih je veliko slabo opremljenih za zimske razmere, večina pa jih tudi ne upošteva obveznosti samoizločanja iz prometa
Največ težav pozimi v prometu povzročijo tovorna vozila, saj jih je veliko slabo opremljenih za zimske razmere, večina pa jih tudi ne upošteva obveznosti samoizločanja iz prometa FOTO: POP TV
Za prevoznost nekaj več kot 5800 kilometrov državnih cest bo letos skrbelo skoraj 1170 delavcev, ki bodo imeli na voljo 382 plugov, 219 vlečnih in 93 avtomatskih posipalcev, 32 snežnih rezkarjev in 631 drugih vozil. Predvidoma bodo porabili med 45.000 in 50.000 ton posipnih materialov in približno 320.000 litrov magnezijeve raztopine.

Vodja sektorja za upravljanje, vzdrževanje in varstvo cest v direkciji Ljiljana Herga na ministrstvu za promet je poudarila, da je letos za zimsko službo za državne ceste predvidenih tri milijarde tolarjev sredstev. Za posipne materiale pa še milijarda tolarjev, je dejala. V DARS bo za približno 465 kilometrov avtocest in več kot 130 kilometrov priključkov skrbelo 320 ljudi, je nanizal član uprave, zadolžen za vzdrževanje avtoceste, Aleš Hojs. V letošnji zimi načrtujejo, da bodo na avtocestah porabili skoraj 16.000 ton različnih posipnih materialov.

Po Hojsovih besedah se se letos s policijo dogovorili, da bo poostrila nadzor nad opremljenostjo tovornih vozil ob vstopu v državo, pozvali pa so jo tudi, naj voznike v primeru nespoštovanja predpisov bolj striktno kaznuje.

Na kaj morajo biti pozorni vozniki?

Ob spremenjenih voznih razmerah je temeljni pogoj za varno udeležbo v prometu tudi ustrezna priprava motornega vozila. Ta naj po nasvetu policije obsega predvsem pregled naprav in opreme vozila. Poleg pnevmatik, zavor, krmilnega mehanizma in luči je tu še vrsta drugih naprav, ki jih mora uporabnik vozila občasno, pred zimo pa pravočasno in skrbno preveriti, med njimi akumulator, luči, okna in ogledala, hladilni sistem, sistem za dovod zraka v vozilo, olje v motorju, metlice brisalcev, sistem za dovod goriva ter tesnila in ključavnice na vratih ter pokrovu prtljažnika.
Zakon o varnosti v cestnem prometu določa, da lahko policisti voznika, čigar vozilo pozimi ali v zimskih razmerah ne bo imelo ustrezne zimske opreme, kaznujejo z globo v višini 30.000 tolarjev, če pa je zaradi njega oviran ali onemogočen promet, pa z globo 100.000 tolarjev. Pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik bo za isti prekršek kaznovan z globo najmanj 300.000 (odgovorna oseba najmanj 30.000) tolarjev, če je zaradi njega oviran ali onemogočen promet pa z globo najmanj enega milijona tolarjev (odgovorna oseba najmanj 100.000 tolarjev).

V skladu s pravilnikom o napravah in opremi morajo imeti vozila z največjo dovoljeno maso do 3500 kilogramov pnevmatike na vseh kolesih enake - vse štiri zimske pnevmatike ali vse letne pnevmatike z ustreznimi snežnimi verigami. Globina kanalov na pnevmatikah pa mora biti najmanj tri milimetre. Izjema je priobalno območje v pasu od obale Jadranskega morja do meje z Italijo in Hrvaško ter ceste od Kozine do Sečovelj, kjer za zimsko opremo vozil štejejo tudi štiri letne pnevmatike z najmanjšo globino profila 1,6 milimetra, verige pa v priboru niso potrebne.

Vozniki pa bodo morali biti pozorni tudi pri izbiri pnevmatik, ki morajo biti enake velikosti in vrste (torej vse štiri poletne, zimske ali pa terenske) ter zgradbe (na primer radialne ali diagonalne), na isti osi pa tudi iste nosilnosti, hitrostnega razreda ter istega proizvajalca in vzorca tekalne površine. Poleg tega so lahko zimske pnevmatike v za največ dva razreda nižjem hitrostnem razredu, kot ga zahteva konstrukcijsko določena najvišja hitrost vozila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User93301
13. 11. 2006 17.05
glede na to, da sneg VEDNO preseneti cestarje - pa ni važno al so občinski ali državni - (no, cestarji to kljub 20 cm snega na vozišču seveda vse skupaj zanikajo), bo enako tudi letos