Prijetno jesensko sonce se za nekaj časa poslavlja. Po napovedih Agencije RS za okolje in prostor (Arso) bo zapihal tudi jugozahodni veter, ob morju pa jugo.
Težave zaradi vetra so imeli na severovzhodu Slovenije. V občini Ljutomer je veter podrl drogove električne napeljave, brez elektrike je zato ostalo 1898 gospodinjstev. Kot poročajo na spletni strani uprave za zaščito in reševanje, imajo že vsa gospodinjstva spet elektriko. Močan veter je nevšečnosti povzročali tudi v Ormožu, kjer je uničil streho na strojni lopi, in v naselju Veliki Brebrovnik, kjer je na cesto padlo drevo. Gasilci so drevo že umaknili s cestišča.
Padavine bodo prehajale v sneg
Ponoči se bodo padavine okrepile in do jutra zajele vso državo. Meja sneženja se bo čez dan spustila do nadmorske višine okoli 500 metrov, ob močnejših padavinah pa tudi nižje. Dežurni prognostik Andrej Pečenko je povedal, da bo čez dan zapihal severni do severovzhodni veter, na Primorskem pa zmerna do močna burja, ki bo popoldne v sunkih dosegala hitrosti tudi nad 100 kilometrov na uro. Zaradi hladnega vetra se bo ohladilo in tako bodo padavine ponekod čez dan prehajale v sneg.
Največ padavin bo po njegovih napovedih v zahodni Sloveniji, kjer lahko pade tudi nad 100 litrov padavin na kvadratni meter. Snežna odeja bo lahko debela od 10 do 15 centimetrov, ponekod tudi do 40 centimetrov, najdebelejšo snežno odejo pa pričakujejo v višjih predelih Notranjske.
Snežilo bo lahko tudi v nižinah, a zaenkrat ne kaže, da se bo tam delala kakšna obilnejša snežna odeja, pravi Pečenko. Tudi poledice po njegovih napovedih še ne bo, saj so tla še topla.
Na vprašanje, kako bodo spremembe vplivale na naravo, Pečenko odgovarja, da so bile že v zadnjih dneh temperature tudi kar globoko pod lediščem, prav tako pa je bila zjutraj slana. To tudi v prihodnjih dneh ne bo drugače, pravi. Težava pa je po njegovem v tem, ker je na drevesih še listje in bo sneg lahko tudi lomil veje ali podiral drevesa zaradi preobremenitve. Po nižinah se to ne bo dogajalo, bo pa treba biti v višjeležečih krajih previden in pričakovati tudi kakšno drevo na cesti, opozarja.
Po njegovih napovedih se bo v četrtek zapadli sneg v višjeležečih krajih obdržal verjetno vsaj do konca tedna, če pa bo nato zopet zapihal jugozahodni veter, pa bo sneg v sredogorju lahko tudi pobralo. Sredi prihodnjega tedna bo lahko tudi nad deset stopinj Celzija, kaj bistveno več pa ne, je dejal Pečenko. Kot pravi, namreč prihajamo v hladno polovico leta, ko se čez dan ne more več toliko ogreti, saj je dan krajši in sonce manj močno.
Na cesto le, če je nujno, sicer pa previdno
Ker bodo zimske razmere nastopile pred 15. novembrom, ko je predpisana namestitev zimske opreme na vozila, na direkciji za ceste pričakujejo več vozil, ki bodo imela zaradi neustrezne opreme težave. Voznike zato naprošajo, da naj se v zimskih razmerah odpravijo na pot le, če je to nujno potrebno.
Če se vožnji v snegu in ledu ne morejo izogniti, pa je treba storiti vse za zmanjšanje tveganja: hitrost vožnje je treba zmanjšati in prilagoditi razmeram na cesti, so pojasnili na direkciji, ki upravlja z okoli šest tisoč kilometri slovenskih cest.
Tudi na Darsu opozarjajo, naj imajo vozniki s sabo ustrezno zimsko opremo, voznike tovornih vozil pa pozivajo, naj upoštevajo pravila izločanja. "Po izkušnjah naših vzdrževalcev avtocest je prvi sneg vedno najhujši, saj so vozniki na zimske razmere še nepripravljeni," so zapisali na svoji spletni strani.
V petek bo na zahodu države delno jasno, drugod pretežno oblačno. V jugovzhodni Sloveniji se bodo še pojavljale padavine, po nižinah deloma kot rahel sneg. Še bo pihala zmerna do močna burja. V soboto bo deloma jasno in suho. Burja na Primorskem bo v soboto oslabela.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.