Današnji dan je minil v znamenju pretežno oblačnega vremena s padavinami. Ponoči in jutri se bodo predvsem v južni, osrednji in vzhodni Sloveniji pojavljale močne padavine, opozarjajo na Agenciji RS za okolje (Arso). Količina dežja bo ponekod na teh območjih v 48 urah lahko dosegla 50 litrov na kvadratni meter.
Reka Krka poplavlja v spodnjem toku na območju pogostih poplav
Reka Krka poplavlja v spodnjem toku na območju pogostih poplav. Naraščanje reke se bo umirilo predvidoma jutri dopoldne, pri čemer bo pretok na vodomerni postaji Podbočje dosegel vrednost okoli 280 m3/s. Kot poroča Uprava za zaščito in reševanje, je Krka okoli 14. ure v občini Kostanjevica na Krki poplavila na območju pogostih poplav v kraju Malence.
Reke Mirna, Radulja in posamezni manjši vodotoki na območju Dolenjske poplavljajo na izpostavljenih mestih. V prihodnjih urah se bodo hidrološke razmere na tem območju pričele umirjati. Ob 13.48 je v Škocjanu voda iz potoka Radulja ogrožala gostinski objekt. Gasilci PGD Škocjan so okoli njega postavili protipoplavne vreče. Ob 15.30 pa je narasla Mirna poplavila cesto Križišče–Hinjce–Krmelj v občini Sevnica. Vzdrževalec občinskih cest je cesto zaprl za ves promet. Obvoz je ustrezno označen.
Ob 19.36 so na Zdolski cesti v Krškem gasilci PGE Krško zaradi visokega vodostaja ribnika Resa, ki je grozil s poplavljanjem, odstranili polovično zapornico, ki ureja nivo vode v ribniku.
Vremenoslovci opozarjajo, da v noči na četrtek lahko ob močnejših nalivih hitro narastejo manjši vodotoki in hudourniki zlasti v osrednji, južni in vzhodni Sloveniji. Predvidoma v noči na petek bodo reke po državi ponovno pričele naraščati. Razlivanja rek so možna zlasti v vzhodni polovici države.
Iz hiše skušajo rešiti, kar se pač rešiti še da
Ob približno 10. uri je močno deževje v Štravberku pri Otočcu v novomeški občini sprožilo večji zemeljski plaz, ki se je utrgal približno 300 metrov nad stanovanjsko hišo, ki leži v grapi pod pobočjem. Plaz hišo, iz katere skušajo rešiti, kar se da, še vedno ogroža, na terenu pa so enota Civilne zaščite (CZ) in novomeški gasilci.
Poveljnik novomeške CZ Klemen Gorše je povedal, da je plazeča zemlja stanovanjski objekt tako rekoč objela in ga zasula do prvega nadstropja. Da bi jo rešili, pa so za hišo izkopali jarek za odtok vode. Voda po plazišču še vedno priteka, ker je hiša ogrožena do te mere, da v njej ni več varno bivati, pa bodo morali njeni stanovalci noč preživeti drugje. Sicer pa kaj drugega kot izkopati jarek, ne morejo storiti in lahko le upajo, da se bo plaz ustavil.
Plazeče gmote se bodo takoj, ko bo mogoče, lotili tudi s strojem. V bližini ogrožene hiše pa stojita še dva starejša objekta, ki pa ju plaz ne ogroža, je še povedal Gorše.
V Starem gradu v Podbočju v občini Krško se je nekaj po 10. uri sprožil zemeljski plaz, ki ogroža cesto in zidanico. Predstavniki cestnega podjetja so ugotovili, da je prišlo do zdrsa zemljine zaradi neutrjene brežine. Cesta je že prevozna, nadaljnjo sanacijo pa bodo izvedli v prihodnjih dneh. O dogodku so bile obveščene pristojne službe.
Geološki zavod Slovenije opozarja na povečano verjetnost zemeljskih plazov.
Najhuje je bilo na območju Šoštanja, zaradi plazu evakuirali šest družin
Že včeraj so neurja in močni nalivi povzročali težave na več koncih Slovenije. Najhuje je bilo na območju Šoštanja, kjer se je zaradi hudournika v Skornem, na začetku soteske Penk, vsul večji zemeljski plaz, ki je odnesel mizarsko delavnico, poškodoval pa je dve stanovanjski hiši. Zaradi tega so evakuirali prebivalce šestih hiš, ki so bili ogroženi.
Župan Šoštanja Darko Menih je za oddajo SVET povedal, da se bodo družine v svoje domove predvidoma lahko vrnile konec tedna, ko bo geolog pregledal območje in svetoval nadaljnje ukrepe. Do tedaj bodo evakuirane družine nastanjene pri sorodnikih in v Domu učencev, kjer so preživele tudi to noč.
Na šoštanjski občini so povedali, da pristojne službe čistijo naplavljeni material. Iz hiš in poškodovane mizarske delavnice bodo poskušale rešiti stroje in druge stvari, okoli hiš pa bo po oceni geologa treba opraviti temeljito preiskavo terena. Na podlagi tako pridobljenih rezultatov se bo občina odločala, ali bo potrebna nadomestna gradnja.
Plaz je v celoti porušil tudi popolnoma novo gospodarsko poslopje. Iz varnostnih razlogov so za promet povsem zaprli sotesko Penk, čeprav je cesta zdaj že prevozna. Nekaj materiala je plaz nanosil tudi na tamkajšnjo železniško progo pod cesto, a so ga hitro odstranili, tako da železniški promet med Velenjem in Celjem teče nemoteno.
Gasilci so na najbolj ogroženem območju čez noč organizirali stražo, policija pa je izvajala redne obhode zaradi zaščite premoženja prizadetih družin.
V spodnji fotogaleriji si poglejte razmere v Šoštanju:
Meteorna voda je včeraj zalila tudi številne kleti na Gorenjskem, Koroškem in ponekod v Zasavju in na Dolenjskem. Gasilci so imeli polne roke dela s črpanjem vode iz zalitih prostorov in zavarovanjem objektov pred poplavami. Vsulo se je tudi nekaj zemeljskih plazov, ki so ovirali promet na lokalnih cestah.
Miru niso imeli niti v Posavju. V občini Sevnica je poplavilo kletne prostore policijske postaje, poleg tega pa še več stanovanjskih in drugih prostorov. Voda je zalila tudi številne ceste, na katere je naneslo blato in pesek.
V spodnji fotogaleriji si poglejte včerajšnje razmere na območju Sevnice:
Kako neurja vplivajo na prevoznost cest?
Prometnoinformacijski center na svoji spletni strani poroča, da je lokalna cesta Šoštanj–Lokovica zaradi zemeljskega plazu zaprta. Na večih odsekih na cesti Ožbalt–Zgornja Kapla je zaradi poplavljenega cestišča oviran promet. Promet je oviran tudi na dolenjski avtocesti na počivališču Podsmreka proti Ljubljani.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.