Poletja vendarle še ni konec! V dneh, ki prihajajo, pripravite sončna očala, poletna oblačila in kreme z zaščitnim faktorjem, kajti živo srebro se bo spet povzpelo nad 30 stopinj Celzija.
V četrtek in petek bo sončno in vroče s temperaturami celo do 33 stopinj Celzija. Tudi konec tedna bo sončen in vroč. Če se boste odločili za skok na morje, vas bo morda zanimal podatek, da se temperatura morja giblje okoli 25 stopinj Celzija. Posledično pa lahko seveda spet pričakujemo tudi gnečo na cestah.
Zaščitne kreme, pokrivala, tekočina ...
Ker imajo visoke temperature lahko neprijetne posledice za zdravje, zlasti za določene skupine prebivalstva, lahko z upoštevanjem napotkov Inštituta za varovanje zdravja (IVZ) zmanjšamo tveganje, ki ga prinašajo:
- dnevno spijte vsaj dva litra tekočine (brezalkoholne pijače, najbolje vode), odvisno od stopnje potenja
- ne uživajte pijač, ki vsebujejo kofein, alkohol ali veliko sladkorja in ne uživajte zelo hladnih pijač, ker lahko povzročijo želodčne krče
- soli tekočini ni treba dodajati, razen v skrajnih primerih, kot so delo zunaj, hudi fizični napori, veliko potenja
- prostore zračite zjutraj in zvečer, čez dan pa čim manj
- zadržujte se v zaprtih, hlajenih prostorih (če doma ali v službi nimate klimatskega hlajenja, pojdite v nakupovalni center ali knjižnico – tudi nekaj ur dnevno v ohlajenem prostoru koristi pri vzdrževanju normalne telesne temperature v vročini)
- doma se hladite s hladno prho ali hladno kopeljo
- oblačite se v bombažna ali lanena lahka, ohlapna oblačila svetlejših barv, zaščitite se s sončnimi očali, pokrivalom za glavo ter z zaščitno kremo z zaščitnim faktorjem 15 ali več (UVB-zaščita) ter z ustrezno zaščito pred UVA-žarki
- nikoli ne puščajte nikogar v zaprtem, parkiranem avtomobilu
- zunanje fizične aktivnosti omejite na jutranje in večerne ure (omejite športno aktivnost in v času fizične aktivnosti spijte od dva do štiri kozarce hladne, brezalkoholne pijače na uro)
Nekateri ljudje so zdravstveno bolj ogroženi. Bodite posebej pozorni na znake prizadetosti pri dojenčkih in majhnih otrocih, starejših ljudeh, duševno prizadetih ter pri ljudeh s kroničnimi obolenji, predvsem pri srčnih bolnikih in ljudeh s povišanim krvnim pritiskom.
Bodite pozorni na kakovost hrane, ki jo uživate. V vročini se hrana hitreje pokvari, zato obstaja večja nevarnost zastrupitev. Hrano shranjujte v hladilniku. Pozorni bodite predvsem na mesne izdelke in izdelke, ki vsebujejo jajca ali mlečne beljakovine. Sadje in zelenjavo dobro umijte.
V primeru znakov vročinskih krčev, vročinske izčrpanosti ali vročinske kapi pokličite zdravniško pomoč.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.