Slovenija

Letovanja: piščanec 'na gori', pohod s smučarsko čelado in slap sredi morja

Kranjska Gora, 22. 04. 2023 19.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Kaya Kamenarič
Komentarji
0

V Kranjski Gori so se zbrali vzgojitelji ter vzorniki otrok in mladih – kot svoje spremljevalce na letovanjih opisujejo na Zvezi prijateljev mladine Moste - Polje. Preden gre spremljevalec lahko na letovanje v Zambratijo, na Debeli rtič, v Kranjsko Goro ali Bohinj, se mora najprej udeležiti seminarja, na katerem se poleg prve pomoči seznani tudi z najpogostejšimi situacijami na letovanjih in s tem, kako se nanje pravilo odzvati. Hkrati pa izkušeni spremljevalci z bodočimi vzgojitelji delijo dragocene spomine, izkušnje in anekdote. Tudi takšne o piščancu "na gori", slapu sredi morja in neprecenljivim ponosom najmlajših, ki so se naučili čisto sami tuširati.

Letovanja z Zvezo prijateljev mladine Moste - Polje
Letovanja z Zvezo prijateljev mladine Moste - Polje FOTO: ZPM Moste-Polje

"Otroci zelo radi vstopajo v naše programe in projekte zato, ker tam najdejo prijatelje, ker radi počnejo stvari, ki jih doma ne morejo, ker so sprejeti, cenjeni, oskrbovani, spodbujani ker se imajo preprosto lepo," pravijo na ZPM Moste - Polje in dodajajo, da so prav zato vedno veseli novih vzgojiteljev in mladih prostovoljcev, ki so polni idej in sveže energije.

Delo z otroki in mladimi je nedvomno odgovorno, zahtevno, veselo in pomembno delo. "Od nas, ki se srečujemo tudi z otroki iz socialno ogroženih družin in družin, v katerih vlada nasilje, terja veliko sočutja, predanosti in številnih socialnih veščin. Predvsem pa veliko ljubezni, razumevanja, strpnosti in pozornosti," pojasnjujejo. 

Osvežilni tečaj prve pomoči in kako se spopasti z bolečinami v trebuščkih in grlih

Vsako pomlad se tako pripravijo na letovanja, tabore, projekte, programe, na spremstvo otrok in mladih. Del seminarja je tudi izobraževanje na področju prve pomoči. Letos je znanje predajala 26-letna zdravnica Lejla Nanič, ki je že več kot devet let tudi sama vzgojiteljica. Preden je postala vzgojiteljica, je kolonije obiskovala kot otrok. "Vzgojiteljica sem postala po navdihu ob opazovanju vseh svojih enkratnih vzgojiteljev. Takšna sem želela biti tudi jaz v družbi otrok, nasmejana, energična, odgovorna, zabavna," pravi. 

In kaj so obravnavali na seminarju? "Ponovili smo pristop k poškodovanemu otroku, temeljne postopke oživljanja, stiske prsnega koša in uporabo AED. Vsi so to tudi demonstrirali. Potem smo šli čez najpogostejše scenarije, med njimi so glavoboli, sončarice in sončne opekline, bolečine v trebuhu in grlu ter lažje poškodbe in praske," je pojasnila. 

Letovanja z Zvezo prijateljev mladine Moste - Polje
Letovanja z Zvezo prijateljev mladine Moste - Polje FOTO: ZPM Moste-Polje

"Izbiram vzgojitelje, ki so polni energije, nasmejani in improvizatorji"

Seminarja se udeležijo tudi pedagoški vodje oziroma vodje taborov, ki med udeleženci izberejo vzgojitelje za svojo ekipo. Med njimi je 45-letni Sašo Letnikovski, ki je sicer zaposlen v slovenski vojski, prek s. p.-ja in d. o. o.-ja pa se ukvarja tudi z drugimi dejavnostmi. Spremljevalec na taborih je že od od leta 1999. "Vedno me je veselilo delo z otroki, ker so kot glina, ki jo lahko oblikuješ in naravnaš na pravo pot v življenju. Čeprav veliko vpliva na njihovo vzgojo v eni koloniji sicer kot vzgojitelji nimamo, se potrudimo, da marsikateremu otroku polepšamo počitnice sploh tistim iz socialno šibkejšega okolja," je povedal. 

Od leta 2004 pa včasih iz vzgojiteljskih čevljev stopi tudi v čevlje pedagoškega vodje. To pomeni, da si sam izbere ekipo vzgojiteljev, ki jih vodi na taboru. "Vedno poskušam izbrati vzgojitelje, ki so polni energije, opravljajo delo z nasmehom in so iznajdljivi, so improvizatorji, hkrati pa ustvarjalni in proaktivni najdejo sami delo in animirajo otroke, ne da jim serviraš nek program. Energija, ki jo oddajajo, mi je zelo pomembna," pravi. 

Ko smo ga vprašali, ali bi lahko opisal svoj najljubši spomin z letovanja, je odvrnil, da jih je toliko, "da bi lahko napisal celo buklo". Med drugim so se na zimovanju v Kranjski Gori odpravljali na sprehod do Krnice, in ker je bilo zelo hladno, so si morali otroci obvezno nadeti kapo. "Eden od otrok kljub dolgotrajnemu iskanju ni našel svoje kape, zato si je nadel smučarsko čelado. Tako je celoten pohod 'oddelal' s čelado na glavi," pripoveduje Letnikovski. 

Na letovanju v Zambratiji pa jih je eden od otrok vprašal, če se morje, do koder seže oko, konča s slapom. "Tako je nastala anekdota, da bo moral, kdor ne bo ubogal, s kanujem veslati do slapa," je povedal. Drugi otrok jim je zaupal, da je njegova najljubša jed "piščanec na gori". Po dolgi razlagi so ugotovili, da je to ocvrt piščanec, ki ga njegova mami povalja po gori drobtin. "Od takrat naprej v gostilni vedno naročam 'piščanca na gori'," je povedal v smehu. 

"Lepih trenutkov je na vsakem taboru ogromno"

Med pedagoškimi vodjami je zadnja štiri leta tudi Urška Zagorc, 25-letna študentka biokemije, ki je pri Zvezi prijateljev mladine že prej več let delala kot vzgojiteljica. Kako bo izbrala vzgojitelje za svoje izmene? "Zame je pomembno, da imajo res radi otroke, da so odgovorni, empatični ter da znajo prebuditi otroka v sebi," pravi. 

"Lepih trenutkov je na vsakem taboru ogromno. Na enem izmed taborov sem imela skupino najmlajših fantkov. Večina izmed njih se še ni znala sama stuširati, vendar smo se tekom tabora tudi to naučili. Ko nas je v zadnjih dnevih obiskala znana oseba in jih povprašala o tem, kako se imajo in kaj počnejo, je bila prva stvar, ki so jo odgovorili, da so se naučili sami tuširati. Njihov ponos in pristno veselje ob tem sta nas vse nasmejala," se spominja ene od izmen. 

Veriga dobrih ljudi

Brezplačne počitnice: "Slovo je skoraj vedno s solzami v očeh"

Zveza prijateljev mladine Moste - Polje na letovanja vsako leto odpelje tudi otroke, ki se taborov udeležijo brezplačno. V okviru humanitarnih programov Botrstvo in Veriga dobrih ljudi Zveza prijateljev mladine Moste - Polje namreč organizira tudi humanitarna letovanja in veliko število prostočasnih dejavnosti. 

Humanitarnih kolonij se je že udeležil tudi Letnikovski, ki pravi, da ima prav vsak otrok svojo zgodbo. "Te kolonije so zato veliko bolj čustvene, za vzgojitelje včasih bolj zahtevne, vendar nam dajo veliko več. Taki otroci so veliko bolj hvaležni za vsako minuto našega časa, vsak pogovor, vsak objem, skoraj vedno je slovo s solzami v očeh," pravi in pojasnjuje, da na humanitarnih kolonijah spoznaš otroke, ki pri 14 letih prvič vidijo morje, ki jih pri 15 letih učijo plavati in ki pri 16 letih prvič obujejo pancerje. 

"Srečujemo otroke, ki ne poznajo pohvale, lepe besede, stiska rok ali objema. Občutek hvaležnosti, ki smo ga deležni vzgojitelji pri otrocih iz socialno šibkejših družin, je nepopisen. Pa čeprav za nas traja samo pet ali sedem ali 10 dni, so za te otroke to doživetja, ki jih nosijo v svojih srčkih še dolgo," je dodal. 

"Na počitnice povabimo otroke, ki so že vključeni v naše humanitarne programe Botrstvo v Sloveniji in Veriga dobrih ljudi, poleg teh pa tudi otroke iz socialno šibkih družin, ki nam jih vsako leto priporočajo strokovne službe (šolske svetovalne službe, svetovalne službe CSD, zdravstvene ustanove), ali otroke, ki potrebujejo brezplačne ali subvencionirane počitnice na podlagi prošnje staršev," pravijo na ZPM Moste - Polje. Slednji morajo pri tem opisati svojo situacijo in priložiti odločbo CSD-ja.

Po oddani prošnji vse prijave obravnava Komisija za subvencionirane počitnice, ki nato starše obvesti o odločitvi, skupaj pa dorečejo tudi možnosti termina. 

Sicer pa lahko vedno pošljete SMS z besedo VERIGA10 na številko 1919 in darovali boste 10 evrov, ali pa VERIGA5 na številko 1919 in darovali boste 5 evrov za družine v stiski. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.