Osnutek zakona, ki izhaja iz obstoječega stanja psihoterapije v Republiki Sloveniji, z vključitvijo vseh kakovostnih virov za zagotavljanje primerne obravnave, ki so že na voljo, v ospredje postavlja osebe s težavami v duševnem zdravju ali ki se soočajo z duševnimi stiskami, ki so dejavnik tveganja za težave v duševnem zdravju, so zapisali na ministrstvu.
Vendar pa se je po objavi osnutka zakona pojavilo kar nekaj kritik tako s strani kliničnih psihologov in psihiatrov kot tudi s strani nekliničnih psihoterapevtov.
Slednji so na pomanjkljivosti trenutnega predloga zakona opozorili tudi na včerajšnji okrogli mizi. Opozorili so, da mora biti psihoterapevtski zakon narejen za ljudi, še posebej za otroke, mlade in socialno ogrožene. "Ker trenutni osnutek zakona za najranljivejše ne poskrbi, ampak prinaša manj dostopnosti, še daljše čakalne vrste v zdravstvu in še več zdravljenja z zdravili, izražamo močno skrb in spodbujamo vso javnost k oddaji pripomb," so pozvali.
Predloge, pripombe in mnenja lahko do vključno 31. avgusta oddate na portalu eUprava, pošljete na elektronski naslov gp.mz@gov.si s pripisom "Zakon o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti – javna obravnava" oziroma po navadni pošti na naslov Ministrstvo za zdravje, Štefanova ulica 5, 1000 Ljubljana (s pripisom "Zakon o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti – javna obravnava").
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.