Vlada je včeraj zvečer socialnim partnerjem poslala najnovejši predlog zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. V predlogu je zapisano, da bomo šli v pokoj s 65. letom ali pa s 43 leti delovne dobe za moške in z 41 leti za ženske. Sicer pa imajo socialni partnerji do konca avgusta čas za pripombe. Toda: če bo vlada ocenila, da te niso konstruktivne, bo predlog v začetku septembra pripravila za obravnavo v Državnem zboru.
Na novi osnutek zakona so se že odzvali v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Tako je njihov sekretar Milan Utroša dejal, da se je vlada odločila, da bodo delali stari in iztrošeni, mladi pa bodo na zavodih za zaposlovanje. ZSSS je predlog tako odločno zavrnila. Njegov kolega Andrej Zorko je dodal, da vlada skupaj z ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve očitno ne odstopa od koncepta pokojninske reforme, ki je socialnim partnerjem že bil predstavljen.
Sicer pa so komentirali tudi stavek, da bo vlada upoštevala le konstruktivne pripombe. "Konstruktivni predlogi so tisti, ki se skladajo z njihovim konceptom,“ je dejal Utroša.
Če bo ta predlog zakona sprejet v DZ, pa se zagotovo obeta že napovedani naknadni zakonodajni referendum. Ta pa naj bo po besedah Utroše tudi zaupnica vladi. Tako se bo vlada neposredno soočila s svojimi volivci in ne le s sindikati. "Če vlada noče voditi dialoga z nami, naj ga potem vodi z ljudmi,“ je razložil in dodal, da naša družba prehaja v smer, ko sta temeljni vrednoti profit in pohlep.
Kaj predlagajo sindikati?
Sindikati ostro zavračajo predloge vladne strani, saj pravijo, da bodo obremenili najšibkejše, ljudje bodo izčrpani, mladi brezposelni in podobno. Zato so že v preteklosti opozarjali, da je treba poiskati nove oziroma druge vire polnjenja pokojninske blagajne, ne pa da vlada le prelaga težave. "Predlagali so namreč sistem, ki le odloži sedanji problem pokojninske blagajne,“ je dejal Zorko.
Prav tako poudarjajo, da je treba obdavčiti luksuz, sprejeti Robin Hood davek in drugo. Predlagajo tudi, da država stimulira tiste ljudi, ki zmorejo in želijo delati dlje. Tiste, ki pa ne zmorejo, naj ne kaznuje.
Prav tako opozarjajo, da se bomo v primeru, da bo vladni predlog sprejet, soočili z obremenitvijo bolniške blagajne. Starejši bodo namreč čutili zdravstvene težave, z njimi pa bo več bolniških.
Kaj predlaga vlada?
Po predlogu bo torej treba za starostno pokojnino izpolniti 65 let starosti ne glede na spol. Tisti od staršev, ki je skrbel za otroka oziroma otroke, bo lahko izkoristil časovni bonus za starševstvo v dolžini največ do dveh let – po osem mesecev za enega otroka.
Pravico do starostne pokojnine po predlogu pridobi tudi moški, ki je brez dokupljene dobe dopolnil 60 let starosti in 43 let pokojninske dobe, oziroma ženska, ki je brez dokupljene dobe dopolnila 58 let starosti in 41 let pokojninske dobe.
Spomnimo na že znana stališča
Že konec julija so sindikati napovedali, da bodo v primeru sprejetja takšne vsebine organizirali naknadni zakonodajni referendum. Sindikati namreč predlagajo, da bi morala biti starostna upokojitev brez odbitkov možna pri 60 letih, pri čemer bi bilo za moške dovolj 40 let delovne dobe, za ženske pa 38.
Delodajalci so za reformo, toda opozarjali so na nujnost ustreznih prehodnih obdobij, da bi lahko delovna mesta prilagodili starejšim delavcem.
GZS: Zdajšnji predlog ugodnejši od marčevskega
V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) menijo, da bi morali pokojninski zakon sprejeti čim prej. Zdajšnji predlog je zanje "načeloma ugodnejši" od tistega, ki ga je ministrstvo za delo predstavilo marca, je povedala izvršna direktorica GZS za socialni dialog Tatjana Čerin. Prehodna obdobja so daljša, upoštevan pa je tudi predlog, da delodajalec plača za starejše delavce nižji prispevek, je pojasnila.
Po njenih besedah bi morale biti ob pokojninskih spremembah znane tudi spremembe, ki jih vlada načrtuje na davčnem in delovnopravnem področju. "Delodajalci bodo delavce zaposlovali dlje časa, iz tega naslova pa pričakujejo določene olajšave," je opozorila.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.