V Arkansasu, v Združenih državah Amerike, naj bi ptice umrle zaradi stresa, ki bi ga lahko povzročil udar strele ali pirotehnična sredstva. Mrtve ptice so našli tudi v Louisiani, kjer naj bi poginile zaradi trka v daljnovod ali avtomobile. Na Švedskem naj bi se ptice zastrupile, v Italiji pa naj bi poginile zaradi zaužitja prevelikih količin sončničnih semen. Sočasno je v ZDA in Veliki Britaniji prišlo tudi do poginov rib in rakovic.

Po besedah varstvenega ornitologa Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) Tomaža Jančarja se taki pogini dogajajo kar pogosto in nekateri primeri so bistveno večji. "Se je pa zdaj nakopičilo več takih primerov in zaradi tega je zadeva videti bolj dramatična," je pojasnil Jančar. Na DOPPS ocenjujejo, da primeri niso povezani med sabo. Ni pa mogoče izključiti kakšnega novega večjega globalnega vpliva.
Do poginov lahko pride na čisto naraven način. Jančar kot primer navaja stradanje, ki posebej pomladi, ko deževje ovira lov na žužke, zredči populacijo lastovk v Sloveniji. Profesor Tom Turk, doktor biologije na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, je povedal, da "do množičnih poginov prihaja v Sloveniji predvsem zaradi toksičnih cijanobakterij, ampak v manjših vodnih telesih. Poginjale so tudi ptice zaradi botulinizma. Tak primer se je zgodil v Škocjanskem zatoku. Pred leti je bilo ugotovljeno, da poginjajo predvsem ptice, kot so race, ki pobirajo hrano z dna, kjer so se toksične bakterije namnožile."
Dogodki, ki so se zgodili v ZDA, na Švedskem in v Italiji so po Jančarjevem mnenju povezani z vplivom človeka na okolje. V nobenem od omenjenih primerov ne izključuje zastrupitve. Ta naj bi bila najbolj verjetna v švedskem in italijanskem primeru, saj veterinarji poročajo o notranjih krvavitvah, ki jih povzročajo nekateri strupi. "V Ameriki so poginili rdeče peruti škorčevci, za katere je značilno, da se združujejo v velike, večtisočglave jate in tudi prenočujejo skupaj. Najbrž je v bližini enega takega prenočišča prišlo do obsežne uporabe pirotehnike, kar je povzročilo paniko, saj ptiči niso razumeli, da te rakete niso namenjene njim. V taki paniki in pri ogromni jati je čisto verjetno, da nekaj sto ali tisoč ptic pogine," je razložil Jančar.

Pogini rib in rakovic so bolj pogosti, saj je voda zelo občutljiva za onesnaženje. Do poginov rib prihaja pogosto tudi pri nas. Vzroki so lahko čisto naravni. Zaradi prevelike populacije lahko v določenem trenutku pogine več osebkov, a to je omejeno na posamezno vrsto. "Če so na primer prisotni kakšni toksini, ki jih izločajo alge ali cijanobakterije, potem je lahko ta pogin masoven in zajame več vrst. Tudi nenavadni okoljski dejavniki, na primer zelo visoka ali zelo nizka temperatura morja, lahko povzročijo pogine tistih vrst, ki so manj odporne na take spremembe. Vzroki za pogine so različni, ni neke biblijske katastrofe, ki bi to povzročila, kar bi nekateri radi slišali," je zagotovil Turk. V ameriškem in britanskem primeru pa gre najverjetneje za eno od klasičnih onesnaženj voda.
KOMENTARJI (338)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.