Zaradi nizkih temperatur so ceste ponekod po državi poledenele, predvsem to velja za Primorsko, zato Prometno-informacijski center voznikom svetuje previdno vožnjo.
Na hitri cesti H4 med cestninsko postajo Nanos in Vipavo se je v dopoldanskih urah zaradi poledice na vozišču zgodilo več prometnih nesreč. Cesta je bila zaradi poledice nekaj časa celo zaprta, obvoz za vozila (do 7,5 ton) pa je bil urejen po regionalni (stari) cesti Vipava–Razdrto.
Kot so sporočili s PU Nova Gorica, so bili ob 8.43 obveščeni o prometni nesreči na hitri cesti v Rebrnicah. 36-letna voznica osebnega avtomobila je zaradi poledenelega vozišča z vozilom trčila v varnostno ograjo. Takoj za tem se je že po nekaj minutah na tej relaciji zvrstilo še več nesreč, skupno štiri. Gre za prometne nesreče I. kategorije z materialno škodo, udeležena pa so bila osebna vozila (poleg 36-letne voznice tudi trije vozniki, stari 29, 49 in 57 let).
V treh obravnavanih primerih bodo prometni policisti nesrečo zaključili z uradnim zaznamkom za zavarovalnico. Še vedno pa zbirajo obvestila glede okoliščin v zvezi s prometno nesrečo, v kateri je 57-letni voznik osebnega avtomobila z vozilom trčil v ustavljeno vozilo Darsa, ki je imelo nameščeno ustrezno signalizacijo za zaporo ceste. Ob 13.13 je bila hitra cesta H-4 ponovno odprta za ves promet (v obe smeri).
Na PU Nova Gorica voznike opozarjajo, da so zaradi nizkih temperatur oz. trenutnih vremenskih razmer lahko ponekod ceste poledenele, zato naj vozijo previdno. Dodatna previdnost in večja pozornost sta v teh zimskih razmerah nujni, prav tako za varno vožnjo mora biti tudi vozilo tehnično brezhibno in predpisano opremljeno. Ni odveč opozorilo, da zimske razmere zahtevajo drugačen način vožnje. Treba je voziti počasneje in skrajno previdno, hitrost prilagoditi razmeram v prometu ter stanju vozišča, povečati je treba varnostno razdaljo med našim vozilom in vozilom, ki vozi pred nami, ne spreminjajmo smeri vožnje sunkovito, saj vsako tako ravnanje lahko povzroči zanašanje vozila. Podobno velja tudi za sunkovito speljevanje. Vozimo čim bolj enakomerno, brez premočnega pospeševanja ali zmanjševanja hitrosti, med vožnjo bodimo zbrani, predvsem pa strpni do drugih udeležencev v prometu. V takih razmerah so še posebej pomembni vozniška kultura, etika, solidarnost in podobno. Gre za okoliščine, ki jih morajo vsi udeleženci cestnega prometa upoštevati. To velja še zlasti ob napovedanem sneženju in to dejstvo naj vozniki upoštevajo in vozijo strpno in previdno, da ne bi izgubili nadzora nad vozilom oz. da bi peljali čim bolj varno do cilja.
Več nasvetov tudi na spletu Policije.
Zaradi zdrsov tovornih vozil ter poledenelega vozišča je bil promet oviran tudi na glavni cesti Kozina–Starod.
Po poročanju PU Kranj je s tovornega vozila na gorenjski avtocesti padal led in resno ogrožal varnost drugih voznikov. Voznike zato pozivajo, naj pred začetkom vožnje očistijo svoja vozila in tako preprečijo nevarne razmere.
Prihaja prva strnjena snežna pošiljka
Na Agenciji RS za okolje (Arso) pravijo, da se v državi počasi končuje dolgo obdobje suhega ali vsaj večinoma suhega vremena, ki ga je nekoliko resneje prekinilo le prehodno sneženje v južni Sloveniji na začetku januarja. Hkrati se končuje tudi obdobje nadpovprečno nizkih temperatur, ki jih je povzročil vdor polarne zračne mase pretekli četrtek.
Kot je povedal dežurni meteorolog ARSA Brane Gregorčič, bo v petek popoldne sneženje zajelo vso Slovenijo, z izjemo Goriške in priobalnega pasu. Najprej bo povsod deževalo, v petek okrog poldneva pa bo dež počasi prehajal v sneg, ki se bo s severa razširil nad vso državo. "Do večera, ko bo sneg ponehal, bo po po nižinah od 10 do 20 cm snega. Dobili bomo prvo strnjeno snežno odejo v letošnji zimi," pravi Gregorčič. Popoldne bodo temperature od –3 do 3, ob morju do 8 stopinj Celzija.
Obeti za soboto in nedeljo
V soboto bo zmerno do pretežno oblačno in večinoma suho vreme. V nedeljo bo delno jasno in spet hladneje. Zjutraj bo ponekod po nižinah megla. Na Primorskem bo pihala šibka burja.
Sneženje bo ponehalo v prvem delu noči na soboto, je dejal Gregorčič. "Za vikend bo hladno, a novih padavin ne pričakujemo. Novo sneženje se obeta šele v prihodnjem tednu, najverjetneje od torka." Zaradi sredozemskega ciklona bo prihodnji teden precej mrzlo.
Več o vremenu si lahko preberete tukaj.
Arso opozarja pred razlivanji zaradi prehodne odjuge
Po podatkih Arsa se led trenutno pojavlja predvsem na manjših rekah z manjšim pretokom in brez velikega padca, pa še to ne pri vseh. Pri večjih rekah pa se led za zdaj večinoma pojavlja ob bregovih. Na Arsu sicer poledenitve rek in jezer ne spremljajo posebej kot pojava, lahko pa zaledenitev na rekah vpliva na odčitavanje podatkov za izračun pretoka rek, ki jih dobijo z avtomatskih postaj po Sloveniji.
Ob tem je Arso danes na svoji spletni strani objavil, da se lahko v petek, 13. januarja, ko je predvidena prehodna odjuga, zgodi, da zaradi zamrznjenosti vode v strugah vodotokov in s tem zmanjšane pretočnosti ter zaradi zamrznjenosti tal padavinska voda odteče po površju ledu v strugah ali po zamrznjenih tleh.
Zlasti ob plitvih strugah manjših vodotokov lahko ob teh razmerah pride do razlivanj na izpostavljenih ravninskih mestih ob strugi. Zaradi ledu in zamrznjenih tal lahko ponekod prihaja tudi do zastajanja površinske vode. Verjetnost za ta pojav je večja na območjih brez snežne odeje, še navaja Arso.
Nekaj podobnega se je namreč v sredo zgodilo v naselju Spodnja Rečica v občini Rečica ob Savinji, ko je zaradi ledu v reki Savinji voda ogrožala bližnje stanovanjske objekte. Posredovali so tamkajšnji gasilci, ki so z protipoplavnimi vrečami utrdili nasipe struge in preprečili poplavljanje objektov. Pristojne službe bodo v prihodnjih dneh poskrbele za sanacijo, o škodi pa ne poročajo.
V okovih ledu celo reka Soča
Na območjih manjšega pretoka, predvsem akumulacijskih jezerih se je zaradi nizkih temperatur v zadnjih dneh naredila ledena skorja celo na reki Soči. Leden pokrov je tako deloma imelo že jezero nad hidroelektrarno Solkan, še nekoliko debelejši ledeni oklep pa jezero na Mostu na Soči. Domačini v zadnjih letih česa takega ne pomnijo.
Domačin iz Mosta na Soči Darij Vouk je povedal, da jezero na Mostu na Soči zagotovo več kot deset let že ni bilo zaledenelo. Sedaj je zaradi nizkih temperatur, ki tudi čez dan ne presežejo ledišča, na vodni gladini nastala dober centimeter debela ledena plošča. "Vendar je zaradi tega, ker so v elektrarni potrebovali vodo in zato znižali gladino akumulacijskega jezera, ledena ploskem nekoliko popokala," je povedal. Bolj kot nizke temperature je namreč na Severnoprimorskem občutiti sušo, saj že mesec in pol ni bilo padavin.
Vouk se spomni, da je pred več desetletji jezero tudi tako pomrznilo, da so ga najpogumnejši domačini prečkali s smučmi. "Kaj več si niso upali, niti ne hoditi po njem, kaj šele drsati, saj tako zelo debele ledene plošče na jezeru ni bilo nikoli."
Če bi imeli tako nizke temperature vsako zimo, da bi jezero v celoti zamrznilo in bi bilo mogoče po njem drsati, bi lahko na Mostu na Soči imeli tudi zimski turizem. "Vsa Goriška bi bila pri nas, tako kot je to običajno v poletnih mesecih," je še dejal v šali.
KOMENTARJI (210)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.