K nam prihaja že tretji vročinski val tega poletja. Danes so temperature marsikje presgle 30 stopinj Celzija, poročajo na agenciji za okolje.
Jutri bo večinoma sončno. Popoldne ali zvečer lahko predvsem v severni Sloveniji nastane kakšna nevihta. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 19, ob morju okoli 21, najvišje dnevne od 28 do 34 stopinj Celzija, dodajajo.
A že v četrtek in petek bo še bolj vroče. Popoldne ali zvečer bodo posamezne vročinske nevihte.
V tem času lani pa smo se pritoževali, da pravega poletja ni od nikoder. 10. julija 2014 smo tako poročali o mrzlem, deževnem in oblačnem vremenu. Takrat so v primerjavi z običajnimi julijskimi temperaturami zaznali za kar osem stopinj Celzija nižje temperature.
Tistega dne so na Arso pojasnili, da skoraj vsako leto pride do prodora hladnega zraka, ki je lahko bolj ali manj izrazit, eden izmed izrazitejših pa je bil 24. julija 2011, ko je bila povprečna dnevna temperatura v Ljubljani okoli 12 stopinj Celzija.
Če pogledamo celotno sliko lanskega poletja, ugotovimo, da temperaturno gledano sploh ni bilo tako slabo, pa čeprav smo vsi jamrali, da poletja ni, da je preveč mrzlo in deževno. Strokovnjaki na Arsu pa so ugotavljali, da je bila na primer povprečna temperatura v Ljubljani dobro stopinjo nad stoletnim povprečjem. Res pa je, da je bila povsod nadpovprečna količina padavin, ki je v Portorožu celo podrla rekord.
V poletju 2014 smo v Ljubljani zabeležili 15 vročih dni, poletje 2013 je imelo 35, poletje 2012 pa kar 39 vročih dni, ko so se temperature povzdignile nad 30 stopinj Celzija. 2014 smo imeli le en vročinski val, in sicer v začetku junija, 2013 in 2014 pa tri ali štiri.
Več težav so imeli Hrvati
Lanskega julija so se Hrvati, ki na veliko stavijo na turizem, borili z nižjimi temperaturami, nalivi, trombami in drugimi nevšečnostmi.
Spomnimo na prizore iz Zadra, kjer je veter ruval drevesa, meteorna voda pa je poplavljala ceste in v slabo voljo spravljala ljubitelje kampiranja.
Hrvati so se te dni spomnili lanskega julijskega dneva, ko je le v 24 urah na otoku Istu padlo 294 litrov na kvadratni meter, na Silbi pa 218 litrov. Za primerjavo so navedli podatek, da v povprečju v mesecu juliju na Silbi pade 29 litrov na kvadratni meter.
Država je bila konec lanskega julija na udaru ciklona, ki je prinesel hude ure nad Dalmacijo, Liko in tudi nad prestolnico. Tako je nevihta, ki je divjala nad Zagrebom predzadnji dan julija, v roku 30 minut nasula do 50 litrov na kvadratni meter, vidljivost pa se je zmanjšala na 300 do 400 metrov, poročajo hrvaški mediji. Takrat je pihal tudi tako močan veter, da so za dve uri morali zapreti hrvaški zračni prostor.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.