Na Danskem je življenje skoraj dvakrat dražje kot v Sloveniji, v Bolgariji pa bi za svoj denar dobili precej več kot doma, izhaja iz danes objavljenih statističnih podatkov Eurostata. Primerjali so cene dobrin in storitev v 27 članicah EU in ugotovili, da te na Danskem dosegajo 142 odstotkov povprečja, v Sloveniji 84, v Bolgariji pa le 51 odstotkov.
Na lestvici najdražjih držav sledita Švedska (128 odstotkov) in Finska (125 odstotkov), za njima je s 122 odstotki Luksemburg. Več od evropskega povprečja plačujejo tudi na Irskem, Belgiji, Franciji, Nizozemskem, Avstriji, Nemčiji, Italiji in Veliki Britaniji, le malo pod povprečjem pa v Španiji in Grčiji. Nekoliko dražja od Slovenije sta še Ciper in Portugalska, cenejše pa so Estonija, Češka, Latvija, Slovaška, Litva, Madžarska, Poljska, Romunija in Bolgarija. Predvsem ob obisku zadnji petih bi si naša denarnica "oddahnila", saj so cene od 30 pa vse do 50 odstotkov nižje, kot je povprečje v povezavi.
V Sloveniji cene najvišje med novimi članicami Unije
Kaj še lahko izberemo iz teh podatkov? Recimo to, da so v Sloveniji cene najvišje med novimi članicami Unije iz srednje in vzhodne Evrope.
Glede na povprečje EU so bile v Sloveniji najdražje zabavna elektronika in hrana ter brezalkoholne pijače. Cene zabavne elektronike so tako lani v Sloveniji dosegle 104 odstotke povprečja sedemindvajseterice, cene hrane in brezalkoholnih pijač pa 97 odstotkov. Cene oblačil so bile pri 93 odstotkih povprečne vrednosti v sedemindvajseterici, cene motornih vozil, motornih koles in koles (ob neupoštevanju cene vzdrževanja) pa so dosegle 91 odstotkov povprečja EU.
Precej cenejši so bili v Sloveniji glede na evropsko povprečje alkoholne pijače in tobak, kjer so cene dosegle 81 odstotkov povprečja Unije, še cenejše pa so bile storitve v restavracijah in hotelih, kjer so se cene ustavile pri 79 odstotkih povprečja povezave.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.