Pri obravnavi primera dveh dečkov, ki ju je CSD Velenje konec marca namestil v rejništvo, je upravna inšpekcija v nadzoru ugotovila, da je CSD Velenje pri izdaji ene odločbe kršil pravila upravnega postopka. Med drugim starim staršem ni priznal statusa stranke v postopku, čeprav je odločil o njihovi obveznosti in jim odločbe tudi ni vročil.
Kot so danes pojasnili na Ministrstvu za javno upravo, pod okrilje katerega spada upravna inšpekcija, je ta v inšpekcijskem nadzoru v Centru za socialno delo (CSD) Velenje presojala le spoštovanje procesnih določb, v ničemer pa njena presoja ni bila povezana z vsebino odločitev.
Upravna inšpekcija je v nadzoru ugotovila, da je CSD Velenje v upravnem postopku, v katerem je odločal o potrebnih ukrepih za zaščito dveh mladoletnih dečkov, izdal dve odločbi. Postopek izdaje ene odločbe je bil v celoti izveden v skladu s predpisanim upravnim postopkom.
V postopku izdaje druge odločbe pa je inšpekcija med drugim ugotovila, da CSD Velenje v eni točki ni navedel pravne podlage iz materialnega predpisa in da zaradi pomanjkljive obrazložitve ni izkazal, da so izpolnjeni pogoji za odločitev ter da pritožba zoper odločbo ne zadrži njene izvršitve.
Prav tako CSD Velenje starim staršem ni priznal statusa stranke v upravnem postopku, čeprav je odločil o njihovi obveznosti in jim odločbe tudi ni vročil. Pri izdaji druge odločbe je tako prišlo do kršitev pravil upravnega postopka, ugotavlja inšpekcija, ki je CSD Velenje že odredila takojšnjo vročitev odločbe starim staršem.
Upravna inšpektorica je v inšpekcijskem nadzoru ugotovila tudi večkratne kršitve uredbe o upravnem poslovanju, so še pojasnili na ministrstvu.
Zastopniki starih staršev zahtevajo odstope: Že ves čas opozarjamo, da gre za kršenje osnovnih človekovih pravic
V Odboru za pravice vnukov in starih staršev so se ostro odzvali. Kot pravijo, so že na začetku opozarjali na proti-pravno in neživljenjsko stanje, ker stari starši niso smeli biti stranka v postopku in jim je CSD Velenje s tem odvzel pravico do skupnega družinskega življenja. "Ministrica je za "umiritev" situacije sicer žrtvovala direktorja CSD Slovenj Gradec, vendar nevzdržno stanje za otroka in stare starše s tem ni odpravljeno, zato v Odboru za pravice vnukov in starih staršev zahtevamo takojšen odstop vodstev obeh CSD, sekretarke skupnosti CSD ter vodje socialne inšpekcije, ki je pri nadzoru napačno in za otroke škodljivo ugotovil, da je center ravnal strokovno in zakonito. Prav tako zahtevamo odstop ministrice Anje Kopač Mrak, katere objektivna in subjektivna odgovornost je na dlani že po tiskovni konferenci, na kateri je z ostalimi službami zagovarjala sporno odločitev o odvzemu otrok babici in dedku," sporočajo.
Gibanje je v Državni zbor že vložilo Novelo zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, s katero odpravlja možnosti takih nezakonitih postopkov in upošteva pomen razširjene družine, še posebej odločitve starih staršev v primerih kot poteka pri koroških otrocih. V tem predlogu je tudi možnost, da stari starši posvojijo svoje vnuke. "Za obravnavo te Novele zakona v Državnem zboru bo potrebno zbrati 5000 podpisov, ki jih bo Gibanje za otroke in družine.si začelo zbirati s 1. septembrom. Že sedaj vabimo k podpisu vse, ki želite obvarovati otroke in vnuke pred podobnimi postopki, kot so jih izpeljali v primeru koroških dečkov, tako centra za socialno delo kot proti-družinsko Ministrstvo, ki ga vodi dr. Anja Kopač Mrak," zaključujejo.
CSD Velenje: Upravna inšpekcija ni ugotovila nepravilnosti v delu odločbe, ki se nanaša na odvzem mladoletnih otrok
Direktorica CSD Velenje Lidija Hartman Koletnik je v odzivu izpostavila, da je inšpekcija ugotovila kršitve pravil upravnega postopka, ni pa se opredeljevala do strokovnosti odločitev CSD Velenje. O ugotovitvah vseh nadzorov bo seznanila svet zavoda, ki se bo odločil o zaupnici njej.
Kot je v sporočilu za javnost podrobneje pojasnila Hartman Koletnikova, je upravna inšpekcija v nadzoru ugotovila, da je CSD v postopku izdaje odločbe kršil pravila upravnega postopka v delu, kjer je odločil o tem, da otroka do oddaje v rejniško družino bivata pri starih starših, za kar v uvodu in obrazložitvi odločbe ni navedel pravne podlage iz materialnega predpisa.
Prav tako je CSD kršil pravila upravnega postopka, ko je odločil, da pritožba zoper odločbo ne zadrži njene izvršitve, ne da bi izkazal, da so za to izpolnjeni pogoji, ki jih zahteva zakon.
Inšpekcija je zato CSD odredila, naj starima staršema mladoletnih otrok takoj po prejemu zapisnika vroči odločbo, izdano 21. marca letos, in da poskrbi za pravilno izvajanje določb zakona o upravnem postopku in določb uredbe o upravnem poslovanju, v zvezi s katerimi so bile ugotovljene kršitve.
Hartman Koletnikova je pojasnila, da je upravna inšpekcija v nadzoru presojala pravilno uporabo določb zakona o upravnem postopku in je ugotavljala postopkovne napake, ni pa se opredeljevala do strokovnosti odločitev CSD, ker ne sodi v obseg nadzora upravne inšpekcije. Pravilnost izbire in izvedbe ukrepov za zaščito otrok je preverjala socialna inšpekcija.
"Ukrepe, ki jih je naložila upravna inšpekcija, smo na centru za socialno delo že pričeli izvajati. Pri svojih odločitvah smo ves čas zasledovali najboljšo korist otrok. Nobeden od do sedaj opravljenih nadzorov ni ugotovil nepravilnosti pri delovanju centra v največjo korist otrok," je zapisala Hartman Koletnikova, ki bo o ugotovitvah inšpekcijskih nadzorov seznanila svet zavoda. Ta bo, kot je navedla direktorica, odločil o tem, ali kot direktorica še uživa zaupanje.
Na CSD so zapisnik o opravljenem inšpekcijskem nadzoru prejeli v ponedeljek.
Odvetnik babice dečkov: Zame to ni nič novega
Za odvetnika babice dečkov, ki sta v rejništvu, Velimirja Cugmasa ugotovitve upravne inšpekcije niso presenečenje. Medtem sam širše v zvezi s primerom pričakuje prednostno obravnavo pritožbe na ustavnem sodišču.
"Zame to ni nič novega," se je odzval odvetnik Cugmas in poudaril, da je o vsem tem že aprila pisal ministrici za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anji Kopač Mrak. Po njegovem mnenju se tako tudi pri tem kaže "počasnost upravnih organov". Poudaril je, da babica še vedno ne ve, kje sta dečka v rejništvu, videla ju ni od konca marca, ko sta bila nameščena pri rejnikih, prav tako še ni odločeno o stikih dečkov z babico oz. starima staršema.
Cugmas je ob tem ponovno izpostavil, da so babici in otrokom kršene pravice. Posebej je izpostavil kršenje konvencije o otrokovih pravicah, ki pravi, da je v primeru odvzema otroka nujno obvestiti ožjega družinskega člana, kje otrok je. "Še danes babica ne ve, kje otroka sta," je dejal odvetnik, ki je prejšnji teden na ustavno sodišče dal pritožbo, potem ko je vrhovno sodišče zavrnilo njegovo pritožbo zoper sklep upravnega sodišča o zavrnitvi njegove zahteve za začasno odredbo. Zahteval je namreč takojšnjo vrnitev dečkov k babici do pravnomočne odločitve v tej zadevi. Cugmas pričakuje, da bo ustavno pritožbo prioritetno rešilo.
Ministrica Kopač Mrakova pričakuje ukrepanje direktorice CSD Velenje
Ministrica Kopač Mrakova je izrazila pričakovanje, da bo direktorica CSD Velenje "v celoti spoštovala" izrečene ukrepe inšpekcije "in jih odgovorno izvršila".
"Vsi izrečeni ukrepi, ki jih je priporočila inšpekcija, se nanašajo na CSD Velenje, ki je postopek namestitve vodil samostojno," še dodaja ministrica.
Dečka CSD konec marca letos odpeljal v rejništvo
Kot smo že poročali, so za mladoletna dečka iz Velenja od konca decembra lani po umoru njune matere skrbeli stari starši po materini strani na Koroškem. Konec marca letos pa je dečka Center za socialno delo (CSD) Velenje brez vednosti starih staršev iz vrtca odpeljal v rejništvo, kar je sprožilo buren odziv javnosti.
Nadzor primera s strani socialne inšpekcije je nato pokazal, da je bila odločitev strokovna in zakonita ter v največjo korist obeh otrok. Tudi varuh človekovih pravic ni ugotovil kršitev pravic otrok.
Upravna inšpekcija pa je ugotovila nezakonito ravnanje CSD Slovenj Gradec pri obravnavi vloge, ki so jo podali stari starši za izdajo dovoljenja za izvajanje rejniške dejavnosti, zaradi česar je odstop ponudil direktor CSD Slovenj Gradec Jurij Šumečnik.
Upravno sodišče pa je ugotovilo, da so bile z odvzemom dečkov babici kršene ustavne in človekove pravice, vendar sodba zaradi pritožb še ni pravnomočna.