Kot smo poročali, evropski urad za boj proti goljufijam Olaf ni našel dokazov, na podlagi katerih bi lahko proti nekdanjemu evropskemu poslancu Zoranu Thalerju uvedli disciplinski ali kazenski postopek. Na komisiji za preprečevanje korupcije so prepričani, da se je to zgodilo, ker Olaf ni mogel pridobiti ključnih informacij in zaslišati vseh prič. "Gre za najslabši možni zaključek vsakega postopka, ker vsebinskega epiloga ni,“ so zapisali v sporočilu za javnost.
Postopek je stekel, ko so se v javnosti pojavili posnetki, na katerih novinarji pod krinko Thalerju ponujajo podkupnino, ta pa jo sprejme. Na protikorupcijski komisiji so z nekdanjim evroposlancem takoj opravili razgovor, primer pa še isti dan odstopili državnemu tožilstvu in nacionalnemu preiskovalnemu uradu. "Prepričani smo, kot smo bili tudi takrat, da so v primeru Zorana Thalerja podani utemeljeni razlogi za sum storitve kaznivih dejanj s področja korupcije po slovenski zakonodaji,“ vztrajajo na protikorupcijski komisiji. Kot so dodali, zaradi okoliščin primera obstaja nekaj pravnih vprašanj, ki otežujejo pregon, odgovor nanje pa mora dati sodišče. Skrbi pa jih, da zadeva ni prišla niti do prve faze odločanja.
Dodali so, da je takšno ravnanje poslanca neprimerno in nedopustno ter da bo tako ostalo, tudi če ne bo kazenskopravnega epiloga. Predsednik protikorupcijske komisije Goran Klemenčič pa je marca lani, ko je izbruhnila afera, dejal, "da je kaznivo dejanje dajanje podkupnin storjeno ne glede na to, ali je bil denar tudi sprejet ali prevzet“.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.