Zaslišanje samooklicanega vodje Štajerske varde Andreja Šiška, ki so ga ob 14. uri pripeljali pred preiskovalnega sodnika mariborskega okrožnega sodišča, so po petih urah zaključili ob sedmi uri zvečer. Čeprav je preiskovalni sodnik napovedal, da si bo vzel 11 ur časa, da sporoči odločitev o priporu, pa je nekaj ur zatem kot strela z jasnega udarila novica, da je Šiško, osumljenega ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditve, znova na prostosti. Kot smo poročali, je tožilstvo zanj zaradi ponovitvene nevarnosti in morebitnega vplivanja na priče zahtevalo pripor, a glede na končno odločitev preiskovalnega sodnika, neuspešno.
"To, kar se mu očita, nima vseh elementov kaznivega dejanja. Prepričan sem, da iz tega ne bo nič," je pred odločitvijo sodnika poudaril Šiškov odvetnik Viktor Osim, ki je tudi pričakoval, da bo preiskovani sodnik vodjo Štajerske varde Šiška izpustil iz pridržanja.
Protestniki vztrajali tudi danes
Med današnjim zaslišanjem se je pred okrožnim sodiščem v Mariboru ponovno zbrala manjša skupina njegov privržencev – po ocenah naše mariborske dopisnice Danice Ksela, ki je bila na kraju dogajanja, naj bi se zbralo okoli 50 ljudi. Opremljeni so bili z zastavami in transparenti ter prepevali domoljubne pesmi. Na vrata sodišča pa so pripeli sporočilo, da v Sloveniji ni toliko zapornih celic, kolikor je domoljubov in dobrih ljudi. Vsi so prepričani, da bo njihov vodja kmalu na prostosti. Med protestniki sta bila tudi Šiškova starša.
Šiško ščuval k strmoglavljenju najvišjih predstavnikov države
Vodja sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Maribor Robert Munda je sicer na četrtkovi novinarski konferenci pojasnil, da je iz objav z zborovanja domnevno paravojaške enote Štajerska varda, ki so zakrožile po družbenih omrežjih, razvidno, da je osumljeni Šiško s pozivi ščuval k strmoglavljanju najvišjih predstavnikov države, udeležence pa je pozival tudi k izpolnitvi njegovih pozivov.
Tako so kriminalisti ugotovili, da so bili izpolnjeni vsi pogoji za sum ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditve. Prav tako je bilo iz fotografij in videoposnetkov razvidno, da je osumljeni posedoval jurišno puško, ki spada v kategorijo prepovedanega orožja – gre za vojaško orožje, posest katerega posameznikom ni dovoljena.
Kriminalisti so po četrtkovih hišnih preiskavah pridržali dve osebi, a so po pojasnilih policije zoper eno osebo že v četrtek pridržanje odpravili. Šlo naj bi za člana izvršnega odbora SDM Mateja Lesjaka.
KOMENTARJI (1130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.