Skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala je za 24ur.com potrdila, da ji je Okrožno sodišče v Ljubljani naložilo, naj uredijo listine, ki so jih priložili obtožnici zoper Igorja Bavčarja, Boška Šrota in druge. "Sodišče nam je spis vrnilo in naložilo, da se listine v prilogi kazenske ovadbe popišejo," so zapisali. A dodali so, da so listine v spisu v postavljenem roku že popisali in uredili po odredbi sodišča. "Navedeno na sam postopek nima nobenega vpliva," so zaključili. Listine spisa namreč niso bile kronološko urejene.
Čeferin: 'Šlamparija' brez primere!
Bavčarjevemu odvetniku Aleksandru Čeferinu se vsa ta zadeva zdi sporna. "Šokantno in naravnost sramotno je, da tožilstvo, ki je vložilo neposredno obtožbo v zadevi, kjer tega evidentno ne bi smelo, niti spisa ni uredilo tako, da bi sodišče lahko opravljalo svoje delo. Ta posel opravljam od leta 1992, pa še nisem doživel, da bi tožilstvo tako malomarno ravnalo. Bojim se, da jim je pomemben samo medijski učinek zadeve, tako da so sodišče spravili v izjemno zoprno situacijo, saj bo brez izvedbe preiskave izjemno težko kdaj zaključilo to zadevo. Če bo sodišče ravnalo brez zunanjih vplivov, bo zadevo zagotovo vrnilo tožilstvu z naročilom, da zahteva opravo preiskave," je pojasnil za 24ur.com.
Trditev tožilstva, da to ne bo vplivalo na postopek, po Čeferinovem mnenju ne drži. "Tisti, ki jim je bila obtožba vročena, so poskušali videti, česa so osumljeni, pa so jim na sodišču povedali, da spisa ni, kar pomeni, da niso imeli možnosti vpogleda v obremenilne dokaze. Če lahko diplomirani pravnik trdi, da to ne vpliva na postopek, potem se lahko zamislimo nad njegovim poznavanjem zakona in ustave. Očitno je tožilstvo z vložitvijo obtožbe tako hitelo, da se jim je primerila "šlamparija" brez primere in to še kako vpliva na postopek , saj so bile nekaterim obdolžencem že pred formalnim začetkom kazenskega postopka kršene temeljne človekove pravice, kar postavlja pod vprašaj celoten postopek, če zadeva ne bo vrnjena v preiskavo," je še dodal.
Spomnimo ...
Kot je znano, je posebna skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala 19. julija na Okrožno državno sodišče v Ljubljani vložila neposredno obtožnico zoper devet fizičnih in šest pravnih oseb v zvezi s kaznivimi dejanji, ki naj bi jih storili v posredni ali neposredni povezavi z nezakonitimi transakcijami pri izvajanju menedžerskih prevzemov v Pivovarni Laško in Istrabenzu. Kazniva dejanja naj bi bila storjena med letoma 2006 in 2009.
Obtožnica je bila vložena zaradi kaznivih dejanj zlorabe položaja ali pravic, zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, ponareditve ali uničenja poslovnih listin, pranja denarja, pomoči pri zlorabi položaja ali pravic in še nekaterih. Med ovadenimi sta tudi nekdanji predsednik uprave Istrabenza Igor Bavčar in predsednik uprave Pivovarne Laško Boško Šrot.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.