Primer smrti Gregorja Šiliha, ki sega v leto 1993, je vnovič v obravnavi na sodišču prve stopnje. Njegova starša Ivan in Franja Šilih iz Slovenj Gradca sta prepričana, da je njun tedaj 20-letni sin umrl zaradi zdravniške napake, zato Splošno bolnišnico Slovenj Gradec in zdravnico Metko Epšek Lenart odškodninsko tožita v znesku nekaj manj kot 67.000 evrov.

Kot je po današnji obravnavi pojasnil zagovornik zakoncev Šilih Franci Matoz, je bil danes zaslišan izvedenec medicinske stroke, ki je v kazenskem postopku že dal mnenje in trdil, da je šlo v primeru smrti Gregorja za bolezen in da se smrti ni dalo preprečiti.
Zdaj po Matozovi oceni obstaja "dvom, da je to mnenje popolno", sodnik Janez Žirovnik pa si je po njegovih besedah vzel 15 dni časa, da se odloči, ali bo postavil novega izvedenca. Če bo postavil novega izvedenca, bodo izvedli dokazni postopek, je dejal Matoz, ki pričakuje, da se bo sodnik odločil za postavitev novega izvedenca.
Spomnimo. Dežurna zdravnica je 20-letnemu Gregorju maja leta 1993, ko je prišel v slovenjgraško bolnišnico zaradi izpuščajev po telesu, vbrizgala synopen in dexamethason. Po tem se mu je stanje zelo poslabšalo, prepeljali so ga v ljubljanski klinični center, kjer pa je po 16 dneh kome 19. maja 1993 umrl.
Zakonca Šilih sta od leta 1993 pravico iskala v več kazenskih in civilnih postopkih, vendar sta bila neuspešna. Pri tokratni obravnavi na mariborskem okrožnem sodišču pa gre po ugodenih pritožbah zakoncev Šilih že za drugič vrnjeno sojenje na sodišče prve stopnje.
Vmes se je s primerom ukvarjalo tudi Evropsko sodišče za človekove pravice, ki je junija 2007 ocenilo, da je slovenski pravosodni sistem odpovedal, ker ni našel učinkovitih pravnih postopkov za določitev vzrokov smrti Gregorja Šiliha. Slovenija je morala staršema pokojnega zato izplačati več kot 7.500 evrov odškodnine.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.