Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Andrej Možina je danes sklical sestanek odgovornih institucij glede zdravljenja dveletnega dečka Reneja, ki se je rodil z deformacijo stopala. Na sestanku, ki se ga je udeležil tudi generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Samo Fakin ter predstavniki ljubljanskega kliničnega centra, so iskali rešitev za zdravljenje Reneja, ki bi jo plačala ZZZS.
Po drugo mnenje na Dunaj
Po sestanku so sporočili, da zaradi izrecne zahteve staršev po ohranitvi stopala predlagajo, da se do sprejetja dokončne odločitve o Renejevem zdravljenju pridobi še eno mnenje z Dunaja, in sicer na dunajski kliniki za otroško ortopedijo Speising. Šele ko bodo tam pregledali Reneja in podal svoje mnenje, se bo še enkrat sestal konzilij.
Fakin je še dejal, da bodo upoštevali in plačali tisto zdravljenje, ki ga bo Dunaj predlagal kot najprimernejše za Reneja. Po sestanku je Fakin dejal, da ZZZS zagovarja izbiro vrste operacije in mesta operacije v priznanih referenčnih klinikah, ki so navedene v priznani strokovni literaturi, kar avstrijska klinika nedvomno je. Slovenskim bolnikom namreč želijo zagotoviti tudi kakovost zdravstvenih storitev. To je del odgovora na vprašanje, ali bodo v primeru, da bo mnenje avstrijskih ortopedov, da za dečka pride v poštev tudi rekonstrukcija in ne le amputacija okrnjenega stopala, dečku krili tudi stroške operacije pri ameriškem kirurgu Paleyju, ki ga je izbrala dečkova mama. Fakin pravi, da bodo v primeru, da Renejeva starša ne bosta za operacijo na Dunaju in bosta vztrajala pri Paleyju, o tem odločali pozneje.
Strokovno zelo zahteven primer
Možina je poudaril, da se večina ortopedov v takšnih primerih odloča za odstranitev, nekateri pa v skladu z vestjo izvajajo tudi drugačne odločitve. "Gre za strokovno zelo zahteven primer. Dolžnost vsakega zdravnika, ki se za njih odloči, je, da starše na njim razumljiv način seznani z uspešnostjo zdravljenja po obeh metodah," navaja Možina.
Prav tako je dejal, "da podpirajo strokovno odločitev ortopedskega konzilija, ki želi omogočiti otroku najhitrejše in najustreznejše zdravljenje, tako za telo kot duševno zdravje, z najboljšim možnim funkcionalnim rezultatom, tudi ko otrok odraste."
Po sestanku so še dejali, da gre za edinstven primer, ki bo moral biti zdravstveno pojasnjen in da ta primer nakazuje, da so spremembe nujno potrebne. Ob tem je Možina opozoril, da tokratni primer kaže, da bo treba reformirati slovensko zdravstveno zakonodajo, ki je zastarela. Zdravstvo v Sloveniji je namreč vse bolj vpeto v mednarodni prostor, še opozarja.
Iskanje rešitev, ko so jo starši že našli
Sestanek so sklicali šele sedaj, ko sta Renejeva starša sama zbrala dovolj denarja za operacijo v Milanu, ki jo bo junija opravil ameriški ortoped Dror Paley, in se z njim tudi o vsem dogovorila. Paley je namreč staršem, za razliko od naših zdravnikov, ki so predlagali amputacijo, predlagal rekonstrukcijo noge.
Dveletni Rene se je rodil z okrnjenim stopalom in brez mečnice, zaradi česar že zdaj težje hodi, z rastjo naj bi imel težav vse več. Slovenski ortopedi so zato staršema predlagli amputacijo noge, otrok pa bi dobil protezo. Druge možnosti staršema niso omenili. Ker se starša z amputacijo nista strinjala, sta se odločila, da poiščeta še druga mnenja. Tako sta prek speta odkrila strokovnjaka v ZDA Paleyja, ki v podobnih primerih ne amputira noge, pač pa izvaja rekonstrukcijo stopala.
Starši na sestanek niso bili povabljeni
Renejevi starši na današnji sestanek niso bili povabljeni, kar je nepredstavljivo. Je pa današnji sestanek pokazal, da se v našem zdravstvu stvari premaknejo šele takrat, ko starši sami poiščejo druge rešitve, ali ko so pod medijskim pritiskom.
Ker se ni strinjala z našimi zdravniki in ker ji druge možnosti niso predstavil, se je Renejeva mamica Amela Talić odločila, da bo svojega sina odpeljala na operacijo v ZDA. A ker je zdravniški konzilij, v katerem je sedel tudi Renejev ortoped Janez Brecelj, ki zagovarja amputacijo noge, v svojem poročilu zavarovalnici zapisal, da v Sloveniji še niso izčrpane vse možnosti zdravljenja, ni dobila odobrenega zdravljenja v tujini. Zato je začela prek različnih akcij zbirati denar za operacijo. Akcija je bila uspešna in mnogi ste prispevali za zdravljenje Reneja. V nekaj dneh se je namreč zbralo dovolj za operacijo v Milano, kamor junija prihaja Paley.
Sprva je bilo predvideno, da bo operacija in zdravljenje v ZDA stalo 180.000 evrov. Ker bo Rene operiran v Milanu, pa bo operacija cenejša. Nekaj popusta je dal še zdravnik, tako da je bilo potrebno zbrati okoli 45.000 evrov. Dva tedna po operaciji Rene potuje še na Florido, kjer ga bo čakala še druga operacija in več mesecev trajajoča rehabilitacija.
Ortoped Brecelj vztraja, da je amputacija najprimernejša
Šele ko je bil denar zbran in je mamica že kontaktirala zdravnika Paleyja, pa so se oglasili naši ortopedi. Brecelj je še enkrat poudaril, da je po njegovem mnenju amputacija boljša od rekonstrukcije, hkrati pa je povedal, da podobne posege kot jih dela Paley delajo tudi v nekaterih drugih evropskih centrih. Nam najbližji je Dunaj.
Avstrijski ortoped Franz Grill je dejal, da bi v Renejevem primeru tudi sam ponudi tako možnost rekonstrukcije kot amputacije, a hkrati poudaril, da se skoraj vsi starši in pacienti odločijo za rekonstrukcijo. V Avstriji oba posega plača država.
KOMENTARJI (235)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.