
Pranje umazanega perila med odgovornimi za delovanje pravosodnega sistema se nadaljuje, saj so se pojavile špekulacije, da bi lahko pravosodje pravočasno preprečilo smrtne žrtve kaznivih dejanj, ki jih pripisujejo Silvu Plutu, če bi ga pravočasno spravili za zapahe.
Minister za pravosodje Lovro Šturm se je danes odzval na obvestilo predsednika Višjega sodišča Jerneja Potočarja, ki je konec minulega tedna sporočil, da ne bo odredil službenega nadzora nad delom sodnika, ki je razsojal v zadevi Plutovega poskusa velike tatvine. Sodnik je namreč obtoženca oprostil zaradi pomanjkanja dokazov.
Minister nadzora nad sodnikovim delom ni predlagal zato, ker je izrekel oprostilno sodbo, temveč ker ni izvedel dodatnih dokazov, "ki bi lahko utemeljili bodisi izrek oprostilne bodisi obsodilne sodbe," so v izjavi za javnost zapisali na pravosodnem ministrstvu.

Po Šturmovem mnenju predsednik sodišča nima diskrecije, da bi sam zavrnil predlog ministrstva za izvedbo službenega nadzora, ampak da v primeru, ko se s predlogom ne strinja, vso zadevo predloži v dokončno presojo sodnemu svetu.
"Če je na podlagi zakona odprta možnost pregleda celo v primerih, ki še niso pravnomočno končani, je toliko bolj nenavadno, da predlog za zadevo, ki je pravnomočno končana, predsednik sodišča dokončno zavrne," je na tiskovni konferenci povedal pravosodni minister. S Potočarjem naj bi doslej sicer "korektno sodelovala" in sta po Šturmovih besedah "tudi v prijateljskih odnosih". "Gre očitno za različne strokovne poglede," je dejal Šturm.

Potočar: Šturm je nasedel čenčam
Zanimivo je, da je v predlogu za nadzor minister napisal, da je ministrstvo iz medijev izvedelo, da je bil Plut oproščen zaradi pomanjkanja dokazov. "Veste, to so čenče in da zdaj minister na podlagi čenč uradno postopa," je povedal Potočar. " Tudi če čenč ne bi bilo, jaz mislim, da teh pooblastil nima."
Potočar trdi, da je doslej zavrnil že nekaj podobnih Šturmovih predlogov in to brez dodatne odločitve sodnega sveta, a Šturm tedaj ni skliceval tiskovnih konferenc. "Poslušajte, če nekdo ob oprostilni sodbi kritizira postopek pred izrekom sodbe, je vsakomur jasno, da napada sodbo," je povedal Potočar. Bo pa tokrat sodni svet vseeno zaprosil za stališče, je še povedal Potočar.
Sodni svet se ne izogiba presoji
Sekretar sodnega sveta Bojan Breznik je povedal, da sodni svet do zdaj ni prejel nobene pobude niti s strani ministra za pravosodje niti s strani predsednika Višjega sodišča v Ljubljani, da bi obravnavali vprašanja, povezana s službenim nadzorom v zadevi Plut. "V primeru, da bo taka pobuda na sodni svet naslovljena, pa bo ta razpravljal o njej," je dejal Breznik.
Breznik je dejal, da so o težavah v interpretaciji zakonskih določb izvedeli iz medijev. Sodni svet uradno ni dobil pobude za pravno razlago določbe zakona o sodniški službi, ki ureja sporno vprašanje. "Če pa se bosta minister Šturm ali predsednik višjega sodišča Potočar obrnila na sodni svet, bo ta razpravljal o tej problematiki," je dejal Breznik.
Obvestilo po telefaksu
Minister za pravosodje je presenečen tudi nad dejstvom, da mu je predsednik višjega sodišča Potočar odgovor poslal zgolj po telefaksu, medtem ko uradnega dopisa na ministrstvu še vedno niso prejeli. Ministrstvo se sklicuje na Zakon o sodniški službi, po katerem bi predsednik sodišča moral izvesti službeni nadzor ali pa dokončno odločitev o utemeljenosti predloga zahtevati od Sodnega sveta.
Smiselno bi bilo, tako menijo na ministrstvu, da bi sodišče izvedlo dodatne dokaze, na podlagi katerih bi potrdilo ali ovrglo dvom v pravilnost Plutovih navedb, ki so "zaradi pomanjkanja natančnejše analize in dodatnih preverjanj utemeljevale dvom o njegovi krivdi."

Kacin: Zadeva Plut kot Depala vas
O zadevi Plut je na tiskovni konferenci spregovoril še vodja LDS Jelko Kacin. "Zadeva Plut je samo vrh ledene gore, ki štrli in najbolj bode v oči. Z negativno kadrovsko selekcijo, odstranjevanjem najbolj izkušenih kadrov iz slovenske policije, se je treba soočiti tudi s posledicami takšnih ravnanj. Ta zadeva pa ne zadeva samo policijo, temveč tudi tožilstvo," je še dejal.
Na vprašanje o vložitvi interpelacij zoper ministre ali vlado Kacin ni neposredno odgovoril. Je pa prepričan, da morebitni "poskusi zamenjave na nižjih ravneh ne morejo prispevati k temu, da bi se problemi reševali, to bi bil kvečjemu poskus, da realne težave, ki posledično celo ogrožajo posameznike, državljane in prebivalce Slovenije, prikrije pred javnostjo in da se razmere ne sanirajo," je menil Kacin.
V tem primeru je velika odgovornost opozicije, da se "teh izzivov" lotijo na čimbolj konstruktiven način. Kacin veliko pričakuje tudi od izredne seje parlamentarnega odbora za notranjo politiko, na kateri bi razpravljali o ravnanjih pristojnih organov vlade v zadevi Plut. Kacin je prepričan, da razmere na ministrstvu za notranje zadeve "niso nič manj dramatične, morda celo še bolj" kot ob aferi Depala vas leta 1994 in takratni hudi krizi na ministrstvih za obrambo in notranje zadeve.
Odprti so še štirje sodni postopki
Ministrstvo za pravosodje je v začetku marca predsedniku Višjega sodišča v Ljubljani Potočarju predlagalo uvedbo službenega nadzora sodnikovega dela v kazenski zadevi Silva Pluta, ki je bil obtožen poskusa kaznivega dejanja velike tatvine v kašeljsko župnišče. Ker je sodišče menilo, da kaznivo dejanje ni bilo dokazano, je sodnik Pluta oprostil obtožb, sodba pa je junija 2005 postala pravnomočna.
Zoper obtoženega Pluta so od prej v teku še štirje sodni postopki, ki še niso pravnomočno zaključeni. Gre za kazniva dejanja ogrožanja varnosti, ponarejanja listin in kaznivih dejanj ropa.
Medtem pa je Silvo Plut v ljubljanskih priporih v roke že prejel srbsko obtožnico, ki mu očita okruten umor in še več zločinov na srbskih tleh. Preiskava zaradi umora na Jančah pa naj bi se v kratkem začela.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.