Senat razsodišča I. stopnje pri Zdravniški zbornici Slovenije je na današnji obravnavi odločal o obtožnici zoper zdravnico Zlatko Kanič v postopku zaradi zmotne presoje in nezadostnega ukrepanja ob urgentnem stanju v primeru Nekrep.
Senat, sestavljen iz dveh članov in predsednika, je na podlagi vseh predlaganih dokazov in obtožnici tožilca ter izjavi obtožene zdravnice odločil, da ji začasno odvzame licenco za obdobje dveh mesecev.
Razsodišče je razsodilo, da se je pediatrinja zmotila. Pri Boru, katerega izvidi so po nekaj urah v bolnišnici kazali alarmantno desetkrat povišano vrednost amonijaka, je diagnosticirala in nato zdravila Rayev sindrom namesto presnovnih motenj. Zaradi napačne diagnoze je razsodišče ugotovilo, da je zdravnica nevestno opravljala delo.
Tožilstvo zbornice je bistveno zmanjšalo število kršitev, ki jih očita Kaničevi, ki se tako sploh ni zagovarjala za očitan slab odnos do Borovih staršev in zato, da ni pravočasno naročila prevoza v Ljubljano. Menda za to ni bilo dovolj dokazov, vendar postopek še ni končan, saj je njen odvetnik, nekdanji tožilec Boštjan Penko, že napovedal pritožbo. Kaničeva je na razsodišču zavrnila vse obtožbe in zatrdila, da je za Bora naredila vse, kar je bilo v njeni moči, a je zaradi izjemno redkega stanja, v katerem je bil Bor, postavila napačno diagnozo.
Starši Bora Nekrepa so "ogorčeni in prizadeti", je dejal odvetnik družine Nekrep Andrej Pitako. "Dejstva govorijo drugače kot dokazna linija, ki so jo začeli uporabljati zdaj, po enem letu. Edina oseba, s katero so starši kontaktirali v tistih 19 urah, ni odgovarjala. Ta specializantka se ne pojavlja v nobenem postopku," je dejal Pitako.
Ob tem je še izpostavil, da se je zdravnica na razsodišču branila s trditvami, kaj vse je naredila za umrlega dečka v urah pred prevozom v Ljubljano. "Oseba, ki je starše ignorirala, ki je tiste ure sploh niso videli, šest ur pred prevozom v Ljubljano pa jih pošiljala domov, se sedaj zagovarja, kaj vse je naredila za dečka," je opozoril Pitako in pojasnil, da se družina na odločitev razsodišča ne more pritožiti, saj njihove interese predstavlja tožilec zbornice. Bodo pa naredili vse, "da bi se ta konstrukt podrl".
Predstavnik za stike z javnostjo zbornice Valentin Hajdinjak je sicer pojasnil, da z današnjo odločitvijo postopek še ni pravnomočno končan. Stranke v postopku se namreč lahko zoper odločitev pritožijo. V tem primeru bo pritožbo obravnavalo razsodišče druge stopnje.
Drugi obtoženi zdravnik Robert Pogorevc pa na zbornico ni prišel, tako da bo tožilstvo o njem odločalo drugič.
Spomnimo …
Starši 12-letnega Bora Nekrepa, ki je marca lani v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor umrl zaradi previsoke ravni amoniaka v krvi, so kazensko ovadili zdravnico na mariborski pediatrični kliniki, ki ji očitajo umor iz malomarnosti. Poleg tega je pravni zastopnik družine Nekrep vložil tudi kazenski ovadbi zaradi suma storitve kaznivega dejanja malomarnega zdravljenja proti dvema zdravnikoma na isti kliniki.
KOMENTARJI (277)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.