Odbor za strokovnomedicinska vprašanja pri Zdravniški zbornici Slovenije je v primeru Nekrep presodil, da je prišlo po prejetju preverjenega izvida visoke vrednosti amoniaka v krvi do zmotne presoje, je sporočil član odbora David Neubauer. Vendar pa je ob tem opozoril, da po mnenju odbora ni mogoče trditi, da bi ob ustreznem zdravljenju otrok preživel.
Zdravnica bi otroka morala premestiti
Po njihovem mnenju je bila začetna diagnostična obravnava bolnika z opravljenimi preiskavami in pregledi glede na simptome in nevrološko stanje bolnika v skladu z medicinsko doktrino. Primerno je bilo tudi simptomatsko zdravljenje na intenzivni enoti do ugotovljene povišane vrednosti amoniaka v krvi, po prejetju izvida krvi okoli 1. ure zjutraj pa "je prišlo do zmotne presoje in nespoznane vrojene napake presnove, zato so dodatne ukrepe začeli izvajati šele zjutraj", je še pojasnil Neubauer.
Dežurna zdravnica bi morala ob ugotovitvi povišane vrednosti amoniaka takoj začeti ustrezno zdravljenje oziroma otroka takoj premestiti v ustrezno drugo bolnišnično enoto. Zdravnik, ki je odredil prevoz v ljubljanski UKC, pa je glede na povišan sladkor v krvi pri bolniku pred prevozom presodil, da bi z višjo koncentracijo glukoze lahko dodatno ogrozil otrokovo zdravje, menijo na odboru.
UKC še čaka na sklep
Na UKC Maribor sicer od Zdravniške zbornice Slovenije še niso prejeli nikakršnih dokumentov v zvezi s sklepom odbora. Kot navajajo, bodo omenjeni sklep takoj, ko ga bodo prejeli, tudi preučili "in na osnovi tega sprejeli odločitve, ki jih bomo sporočili tudi javnosti".
Kaj bo doletelo zdravnico?
Predsednica zdravniške zbornice Gordana Kalan Živčec je ob tem dejala, da danes poročajo o ugotovitvah odbora za strokovno-medicinska vprašanja, "ki ne izreka ukrepov" zoper zdravnike, ampak podaja "samo svoje strokovno stališče na podlagi vseh dokumentov". Za govorjenje o krivdi v smislu kazenske odgovornosti zato po njenih besedah zbornica nima nobene pristojnosti.
Sicer pa, kot je pojasnila, postopek pri zdravniški zbornici teče tudi na razsodišču, "ki je neodvisen in avtonomen organ zbornice". Ko bo ta končan, "se lahko izrečejo tudi ukrepi". Na vprašanje, ali zdravnici grozi odvzem licence, je odgovorila, da je med ukrepi sodišča poleg odvzema licence tudi javni opomin, ki je "zelo težek ukrep za vsakega zdravnika, četudi zgleda, da je mogoče premajhen".
Razšli smo se s stiskom rok
Sklepe odbora so tik pred novinarsko konferenco predstavili tudi staršem umrlega otroka, je še povedala. "Pogovor s starši je bil zahteven, težak, ponudili smo priložnost za nadaljno komunikacijo, zavezali smo se, da bomo poskušali odgovoriti na vsa vprašanja, na katera imamo ustrezna pojasnila, in razšli smo se s stiskom rok."
Nekrepovi: Mnenje zmotno in nepopolno
Starši pokojnega Bora so nad mnenjem odbora razočarani, saj menijo, da je nepopolno in zmotno, je medtem povedal njihov odvetnik Andrej Pitako. Mnenje namreč ne odgovarja na to, zakaj so dečku kri jemali dve uri, zakaj so potrebovali za analizo te krvi šest ur, zakaj niso 19 ur nič naredili in zakaj niso upoštevali navodil iz Ljubljane. "To je cel kup opustitev, ki se tukaj skrivajo pod plaščem nekaj birokratskih izrazov," meni Pitako, ki se z izrazom 'napačno presodil' kot pravnik ne strinja. Po njegovem mnenju je bil izraz konstruiran z namenom, da nima nobenih kazenskopravnih, civilnopravnih, stanovskopravnih in tudi ne delovnopravnih posledic.
O odškodninski tožbi starši zaenkrat sicer še ne razmišljajo, je povedal, vendar pa pričakujejo, da bo prišlo do "ukrepanja proti tem ljudem, da tega ne delajo več ali da priznajo svojo krivdo, kar do sedaj še očitno niso". To bo pomenilo večje zadoščenje, ki ga materialne stvari ne morejo zagotoviti, je dodal Pitako.
Kot je še dejal, so ga pretekli ponedeljek z Okrožnega državnega tožilstva v Mariboru obvestili, da so kriminalisti zaključili predhodni kazenski postopek in da so opravili zavarovanje dokazov, ustrezna zaslišanja ter poizvedbe. Ko bodo s mariborske policijske uprave dostavili vso gradivo, se bo okrožni državni tožilec v Mariboru odločil, kako naprej, je napovedal Pitako.
Remškar: Maksimalna poštenost do bolnikov
Odločitev zdravniške zbornice o primeru Nekrep je opozorilo vsem bolnišnicam, da morajo svoje strokovne interne nadzore "opraviti maksimalno natančno" in biti pri tem "maksimalno pošteni" do bolnikov in svojih zaposlenih, pa meni direktor direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje Janez Remškar. Kot je dejal, njihov namen ni, da se iščejo "gnila jabolka", ampak da bo napak manj.
Po njegovih besedah naj bi se o takih nesrečnih dogodkih v vseh bolnišnicah in zdravstvenih domovih posvetovali in "pogovorili odkrito, brez namena kaznovanja posameznika ali celotnega tima, predvsem z namenom, da se te napake ne ponovijo, da se na teh napakah posameznik in institucija učita".
Smrt 12-letnega Bora
Kot je znano, so starši 12-letnega Bora Nekrepa, ki je marca lani v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor umrl zaradi previsoke ravni amoniaka v krvi, kazensko ovadili zdravnico na mariborski pediatrični kliniki, ki ji očitajo umor iz malomarnosti. Poleg tega je pravni zastopnik družine Nekrep vložil tudi kazenski ovadbi zaradi suma storitve kaznivega dejanja malomarnega zdravljenja proti dvema zdravnikoma na isti kliniki.
V UKC Maribor so reševanje primera 6. maja lani predali odboru za strokovnomedicinska vprašanja Zdravniške zbornice Slovenije.
Ker zbornica primera ni zaključila, jo je ministrstvo prvič 15. januarja letos, drugič pa še 28. januarja letos pozvalo, naj to stori. Ob drugem pozivu je Remškar pojasnil, da od zbornice zahtevajo zaključek preiskave o smrti 12-letnega Bora Nekrepa v enem mesecu, in ob tem napovedal, da bo ministrstvo sicer razmislilo o odvzemu nekaterih pooblastil zbornici.
KOMENTARJI (178)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.