Štirje člani drugostopenjskega razsodišča Zdravniške zbornice, sicer ugledni zdravniki, resno razmišljajo o odstopu s funkcij na razsodišču. Ne strinjajo se z razveljavitvijo kazni pediatrinji Zlatki Kanič, domnevno odgovorni za smrt malega Bora Nekrepa.
Po besedah Andreja Pitaka, odvetnika staršev Bora Nekrepa, starši upajo, da bo ostala v veljavi odločitev drugostopenjskega razsodišča. Po odločitvi o začasnem odvzemu licence so se starši lani poleti na povabilo članov razsodišča sestali in se štiri ure zelo odkrito, odprto pogovarjali. Pojasnili so jim razloge za njihovo odločitev.
Pitako "kot zunanji opazovalec" ugotavlja, da "ima zbornica očitno velike težave sama s seboj". Kaj podobnega se doslej še ni zgodilo, čeprav zbornica deluje od leta 1992, je opozoril. Poudaril je, da so starši izgubili sina. ''Ne bodo spreminjali sveta, niti pravnega reda v Sloveniji. Dejstvo pa je, da pravilnik zbornice in celotna zbornica ščiti samo zdravnike, oškodovancev pa ne.''
V primeru Nekrep je kazenska preiskava sicer v zaključni fazi na Okrožnem sodišču v Mariboru. "Preiskovalni sodnik je odredil dodatna preiskovalna opravila, poizvedbe in zaslišanja, ker so se med preiskavo pokazali novi obremenilni dokumenti." O konkretnih novih dokazih Pitako ne sme govoriti, ''ker je kazenska preiskava vedno tajna''. Upa pa, da bo do konca maja vložena obtožba, nato pa bo vse na dan prišlo na sodišču.
Zdravniška zbornica: Odločitev skupščine je dokončna
Z Zdravniške zbornice so sporočili, da je odločitev skupščine, ki je najvišji organ zbornice, dokončna. ''Kot je znano, je drugostopenjsko razsodišče v konkretnem primeru sprejelo dve odločitvi: prvo 12. junija, drugo pa 30. junija lani, na podlagi katere je bil izdan sklep in vročen zdravnici v postopku. Ker pa je bil, tudi po mnenju uglednih pravnikov, drugi sklep nezakonit, ga je skupščina odpravila in upoštevala odločitev, ki jo je razsodišče sprejelo na seji 12. junija lani. Oba organa – skupščina in razsodišče – sta pri svojem delu neodvisna in samostojna, ohranjata svojo avtonomijo in stojita za svojimi odločitvami. Avtonomija pa ne pomeni vedno nujno tudi soglasja pri posameznih odločitvah,'' so pojasnili.
''Postopke v konkretnem primeru pa smo po odločitvi skupščine, v prisotnosti članov razsodišča, že podrobno obravnavali tudi na organih Zdravniške zbornice. Strinjali smo se, da je najboljša aktivna, neposredna in pravočasna komunikacija ter podrobno izdelani protokoli delovanja in komuniciranja ob nepredvidljivih dogodkih. Tudi na podlagi sugestij varuhinje človekovih pravic pa smo pristopili k spremembam internih aktov, ki zadevajo pritožbene poti. Prav tako bomo pristopili k reorganizaciji strokovnih služb zbornice, z namenom izboljšanja delovanja stanovske organizacije,'' so dodali.
Skupščina Zdravniške zbornice je 7. decembra lani razveljavila sklep drugostopenjskega razsodišča, ki je Kaničevi naložilo štirimesečni odvzem licence in trimesečno dodatno strokovno izobraževanje. Vse naj bi se zgodilo brez vednosti članov drugostopenjskega razsodišča, ki zdaj opozarjajo, da je javni opomin premila kazen.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.