Ministrica od policije zahteva, da zagotovi takojšnjo vzpostavitev takšne organizacije dela kriminalistične policije na državni in regionalni ravni, na podlagi katere bo zagotovljena takojšnja, koordinirana, strokovna in kontinuirana obravnava kaznivih dejanj, katerih žrtve so otroci ali mladoletne osebe. Poleg tega ministrica pričakuje, da se v zahtevnejših primerih, kakršen je tudi primer domnevno zlorabljene deklice iz Koroške, zagotovi strokovno in učinkovito koordinacijo dela uprave kriminalistične policije, vključno s permanentnim nadzorom nad izvedenimi aktivnostmi in ukrepi. "Pri izvajanju ukrepov mora policija ravnati dostojno in spoštljivo do žrtev nasilja!“ še pravi.
Več sodelovanja s pristojnimi centri za socialno delo
Ministrica je policiji tudi naložila, naj okrepi sodelovanje s pristojnimi centri za socialno delo, v primeru neustrezne odzivnosti pristojnih centrov za socialno delo pri obravnavi zahtevnejših primerov nasilja v družini mora prek nadrejenih zagotoviti aktivnejšo vlogo za usklajeno obravnavno posameznega primera.
Policija mora tudi zagotoviti, da se v vseh primerih nudenja pomoči pristojnim organom (asistenca), ko je vnaprej znano, ali se pričakuje prisotnost otrok na kraju, vse postopke izvede humano, taktično primerno in na način, da bodo otrokove koristi najmanj prizadete, je še zapisano v sporočilu za javnost.
Munc: Naše pobude niso bile nesmiselne!
Matic Munc iz svetovalnice Akcija! pozdravlja odziv ministrice, ki "gre v pravo smer". Kot pravi, je pravilno, da se v primeru predkazenskega postopka upošteva, da je policija tista, ki mora koordinirano usmerjati delovanje tudi drugih služb. "Očitno naše javne pobude le niso bile tako nesmiselne, kot je želel prikazati vrh slovenske policije, ampak so kazale na neustrezno in celo kaznivo prakso različnih služb. Takšno nedopustno prakso je pokazal nezakonit poskus izvršbe 4-letne deklice," pravi in dodaja, da se ne sme pozabiti, da so bile v mnogih postopkih storjene večje napake, ki so na pravice ljudi imele posledice.
Poziv h kaznovanju odgovornih ostaja
"Takšno navodilo ne more izbrisati kazenske odgovornosti pristojnih, ki so zanemarjali svoje službene dolžnosti in spregledovali veljavno zakonodajo RS!" je prepričan Munc, ki dodaja, da bo trajalo še dolgo, preden se bo celotni sistem prilagodil sodobnemu gledanju na zaščito otrok, oškodovancev kaznivih dejanj. "In seveda še vedno pričakujemo razrešitve in kaznovanje odgovornih," je dejal in dodal, da je tožilka ODT Slovenj Gradec gospodar postopka in tudi izvaja dodatna preiskovalna dejanja v zvezi s sumom storitve kaznivega dejanja na škodo mladoletne oškodovanke. "To so očitno spoznali tudi vsi vmešani v poskus nezakonite izvršbe," zaključuje.
Na ministrstvu sicer še pojasnjujejo, da si je ministrica Kresalova v letu 2011 za prednostno nalogo določila preprečevanje in osveščanje o spolnem nasilju nad otroki, o uresničevanju usmeritev pa bo morala policija ministrici poročati že maja letos.
Spomnimo:
Kot smo poročali, je 4. 3. 2011 izvršitelj Okrajnega sodišča v Slovenj Gradcu domnevno zlorabljeno deklico iz Koroške nameraval odvzeti očetu in jo vrniti materi, ki ji jo je sodišče nazadnje dodelilo v skrbništvo. Na kraju izvršbe so bili tudi policisti, a na naslovu, kjer je potekala izvršba, ni bilo ne deklice ne očeta. Predstavniki svetovalnice Akcija! So vmešavanje policije ostro obsodili, opozorili pa so tudi na slabo delo Centra za socialno delo na Ravnah na Koroškem, saj naj bi vedelo, da preiskava na tožilstvu, ki vodi postopek, še ni zaključena. Policija se je kmalu odzvala in zanikala obtožbe, da je prekoračila svoje pristojnosti, a je kljub temu uvedla notranji nadzor, na podlagi katerega je danes ministrica Kresalova izdala zgoraj omenjena obvezna navodila.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.