Strokovni svet UKC Ljubljana, ki ga sestavljajo strokovni direktorji klinik in strokovna direktorica največje bolnišnice, v primeru nevrokirurga Romana Bošnjaka ni odkril ne strokovnih ne postopkovnih nepravilnosti, smo neuradno izvedeli že v torek. Slednje pa je zdaj na novinarski konferenci potrdil tudi direktor UKC Ljubljana Marko Jug, ki je ob tem pojasnil, da so se ukvarjali le s strokovnim vidikom, ne pa tudi z etičnostjo ravnanja.
"Strokovni svet mora zapisnik še potrditi, omejil se je na odločanje o strokovnih vsebinah, ni odločal o morebitnih etičnih tveganjih, do katerih je prav, da se opredeli zdravniška zbornica. UKC bo pravne vsebine analiziral jutri, da se dokončno opredelimo do morebitnih pravnih vsebin, v strokovnem smislu pa ni našel nepravilnosti in napak," je dejal.
Pa napak niso našli zato, ker o tem pravzaprav ni bilo pravilnika? Kot je pojasnil Jug, tu odpirajo veliko vprašanj in strokovni svet se je opredelil do strokovnih vprašanj, kot so, ali je bil račun sestavljen pravilno za ustrezne storitve, ali je bil poseg opravljen v pravem času: "O izstavljanju računov se strokovni svet, ker to ni njegova pristojnost, ni opredeljeval." Jug je tako presojo o etičnosti ravnanja nevrokirurga prepustil v presojo Zdravniški zbornici RS.
Kot smo že poročali, smo pridobili dokumente, ki razkrivajo, da je priznani kirurg v ljubljanskem kliničnem centru operiral tujo državljanko, ki je poleg plačila po rednem ceniku UKC za "zasebni honorar" zdravnika morala nakazati še dodatnih šest tisoč evrov. Denar je morala pred posegom nakazati na bančni račun agencije v Hongkongu. Po sumu korupcije je Bošnjak odstopil z mesta predstojnika nevrokirurgije.
Bošnjak na zdravniško zbornico naslovil prošnjo za oceno etičnosti svojega primera
Roman Bošnjak je na Zdravniško zbornico Slovenije naslovil prošnjo za oceno etičnosti primera, je pojasnila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović. Na zdravniški zbornici bodo presodili, kakšen etičen problem lahko tako ravnanje predstavlja, je v izjavi medijem pojasnila Beovićeva. Bošnjaka so sicer že zaprosili, da na zbornico v zvezi s tem primerom posreduje informacije, o primeru pa bo odločal odbor zbornice za pravno-etična vprašanja, je pojasnila.
Beovićeva meni, da gre za posamezne primere, ki pa predstavljajo problem, saj vsak sum nepravilnega ravnanja meče slabo luč na vse zdravnike. Trenutno si namreč, kot je dejala, na vse načine prizadevajo, da bi izboljšali položaj zdravnikov v Sloveniji ter jih obdržali v Sloveniji in v javnem zdravstvu. "Taka situacija, če gledate enega laika, ki to bere, posluša, združi ti dve stvari in se seveda ne strinja s tem, da bi bilo treba te razmere izboljšati," je pojasnila.
Odbor za pravno-etična vprašanja naj bi po njeni oceni o primeru razsodil v roku enega meseca. A večjih posledic za nevrokirurga ne gre pričakovati. Na vprašanje, kakšne bi bile lahko posledice, je namreč odgovorila, da obstaja možnost različnih stopenj javnih opominov. Začasen ali trajen odvzem zdravniške licence pa je, kot je bilo razumeti Beovićevo, v tem v tem primeru zelo malo verjeten, saj je Bošnjak vrhunsko izvedel zdravniški poseg.
Beović se je odzvala tudi na predstavljeno revizijo poslov UKC Ljubljana z dobavitelji, ki kaže na pogosto nespoštovanje predpisov. Kot je dejala, si zdravniki želijo, da se te stvari raziščejo. Ne gre namreč za neposredno vlogo zdravstvenih delavcev, pač pa za sistemski problem ustanov, kjer do nepravilnosti prihaja, kar pa meče slabo luč tudi na zdravstvene delavce, je opozorila.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.