Ob rekordni zmagi na državnozborskih volitvah, ko je Gibanju Svoboda uspelo osvojiti 41 mandatov v parlamentu, smo lahko poslušali vriske veselja, navdušenja. A številke danes so še veliko bolj zgovorne.
Kanidatna lista je bila sestavljena iz 86 imen, izvoljenih je bilo torej 41 poslancev, v klopi pa je kasneje sedlo dodatnih devet kandidatov, ki so sedeže dobili, ko je osem kandidatov zasedlo ministrske položaje.
Osem kandidatov, ki jim ni uspelo priti v parlament, pa je medtem dobilo tolažilno nagrado v obliki službe na ministrstvu ali v vladni službi. Na kmetijskem ministrstvu so denimo zaposlitev našle kar štiri kandidatke. Poleg izvoljene ministrice Mateja Čalušić še na volitvah neizvoljeni ekonomistki Eva Knez in Mojca Stegovec ter diplomirana upravna organizatorka Jana Jerman.
100-odstotni izkupiček so imeli medtem kandidati v volilnem okraju Postojna. 10 kandidatov: štirje so postali ministri, Stegovčeva ministričina desna roka, Boštjan Kerma ilirskobistriški podžupan, preostali kandidati pa sedijo v poslanskih klopeh.
Osmoljencev političnega projekta Roberta Goloba je ostalo le 19, saj je poleg parlamentarnih in vladnih služb še sededm kandidatov po lokalnih volitvah zasedlo svetniške ali podžupanske stolčke. Dva sta se zadovoljila z nadzorniško funkcijo, dve pa sta dobili dobro plačani službi v gospodarstvu, nazadnje sprva poslanka Monika Pekošak, pred nji pa še Mojca Kert, ki že dobro leto vodi državni Borzen.
Kot zadnji z liste kandidatov Gibanja Svoboda je po odhodu Boruta Sajovica na obrambno ministrstvo poslansko službo dobil tudi Aleš Lipičnik. Vprašanje pa je, ali bi jo sprejel, če ne bi bili poslanci izvzeti iz nedavno uzakonjenega evidentiranja delovnega časa. "Nikoli v živlejnu nisem pristal na nobeno delovno mesto, kjer bi se bilo treba štemplat," je namreč dejal.
Da bi pravila morala veljati za vse enako, pa očitno drugače razmišlja Lipičnikova strankarska kolegica, poslanka Alma Intihar. Vsaj ko gre za pravico do odklopa. "Dragi Luka, naj odklop velja tudi za nas, poslanke in poslance," je zapisala sicer redkobesedna poslanka. Parlameter namreč razkriva, da je Intiharjeva pred poslanci doslej nanizala vsega 14.000 besed in je tako povsem pri repu lestvice. Za primerjavo - prvi med poslanci jih je v tem mandatu izgovoril kar 35-krat toliko- Skupaj torej nekaj manj kot pol milijona.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.