Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) v teh dneh zaokrožuje dvoletno obdobje projekta Precenimo cene, v okviru katerega je redno popisovala cene številnih izdelkov in s tem potrošnikom pomagala pri odločitvi za nakup. Brez cenovnega sidra potrošniki prepogosto podlegajo raznim akcijskim ponudbam, meni predsednica ZPS Breda Kutin.
Zveza potrošnikov je opozarjala tudi na problematiko oglaševanja in akcijskih prodaj, zaradi česar je na tržni inšpektorat RS podala tudi osem prijav zoper slovenske trgovce. Za zadnji dve prijavi so se odločili že v letu 2010, in sicer zoper podjetji Spar Slovenija ter ELeclerc.
Pri Sparovi oglaševalski akciji Nikjer ceneje piše, da ne velja za izdelke v akciji. Če vemo, da je danes veliko akcijskih ponudb, potem je to zavajajoče, je poudarila predsednica zveze potrošnikov. Podjetje ELeclerc pa je ZPS prijavila, ker potrošnikov niso obvestili, da pri enkratnem nakupu ni mogoče unovčiti več kot treh računov z bonus točkami.
Podražitve komunalnih storitev
V zadnjem času je veliko pozornosti dvignila podražitev komunalnih storitev, predvsem v Ljubljani, je še povedala Kutinova. Ob tem so jih potrošniki opozorili še na dodatno posebnost novih obračunov, namreč normirano količino vode, nad katero je cena za polovico višja od osnovne. Čeprav varčevanje z vodo v ZPS pozdravljajo, pa se jim ne zdi prav, da je normirana količina vode izračunana glede na širino vodomera, kar pa je lahko težava pri večstanovanjskih objektih. Lahko se namreč zgodi, da se višja cena obračuna že pri samo 27 litrih porabljene vode na dan na prebivalca.
Vendar pa novi pravilnik, ki je začel veljati pred koncem lanskega decembra, omogoča še drugo možnost, je spomnila Kutinova. Poraba pitne vode v večstanovanjskih stavbah se namreč lahko določi tudi glede na dejansko število oseb in v tem primeru ni vezana na zmogljivost vodomerov. V ZPS zato etažnim lastnikom svetujejo, naj svojega upravnika pozovejo, da podatke o številu oseb, ki prebivajo v stavbi, sporoči dobavitelju vode.
ZPS je v prvi letošnji številki revije VIP vzela pod drobnogled označevanje in cene ekoloških živil. Kot ugotavlja, mnogo izdelkov nosi zavajajoče oznake ali pa zavajajo s svojim imenom, videzom ali načinom pakiranja. Tudi razlike v cenah so precejšnje, medtem ko so v Evropi ekološki izdelki običajno za 40 do 60 odstotkov dražji, so v Sloveniji lahko tudi štirikrat dražji. V zadnjih letih se je sicer povpraševanje potrošnikov po ekoloških izdelkih opazno povečalo.
Izvedli 35 popisov cen
ZPS je projekt izvajala v sodelovanju z Mednarodnim inštitutom za potrošniške raziskave ter ob finančni podpori ministrstva za gospodarstvo. Izvedli so 35 popisov cen – v letu 2008 so jih izvajali dvakrat mesečno in jih lani razredčili na en popis na mesec, izsledke pa objavljali na svojih spletnih straneh. "Če bomo nadaljevali akcijo, bomo zelo veseli," je danes na novinarski konferenci v Ljubljani dejala Kutinova, ki še čaka na odgovor, ali oz. v kakšni obliki se bo akcija Precenimo cene nadaljevala.
Podobno po njenih besedah meni tudi direktorat za potrošnike pri Evropski komisiji, namreč da bi bilo treba takšna spletna mesta ohraniti oz. jih vzpostaviti v državah, kjer jih še nimajo. "Še posebej, če pričakujemo, da se bodo potrošniki odločali informirano, ne pa na podlagi različnih akcij in promocij," je dejala Kutinova.
V času od februarja 2008 do zadnjega popisa cen, izvedenega decembra lani, se je 44 odstotkov izdelkov podražilo, 33 odstotkov pa pocenilo. Pri tem so se cene prehranskih izdelkov v povprečju nekoliko znižale, vendar pa je bil ta padec v Sloveniji nižji kot v povprečju članic območja evra, kar Kutinova pojasnjuje z besedami, da so ostale članice podražitev surovin v manjši meri prenesle na končne izdelke kot pa naša država.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.