Nekdanji predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos je pred državnozborsko komisijo, ki preiskuje ozadje zadeve Patria, dejal, da so komisiji prijavo glede posla z osemkolesniki posredovali iz LDS. Opozoril je, da ne ve, ali gre le za določenega funkcionarja ali je bila prijava podana v imenu stranke.
Kos je na zaslišanju še razložil, da so bili finski preiskovalci na komisiji za preprečevanje korupcije štirikrat, sam pa je bil na Finskem enkrat, aprila 2008. Na vprašanje predsednice preiskovalne komisije Eve Irgl, ali se je o obiskih vodil kakšen zapisnik, je odgovoril, da ne, saj tega nikoli ne počnejo, tudi ni nikjer določeno, da mora komisija voditi zapisnike o obiskih.
Irglova je Kosa tudi vprašala, kaj je finske preiskovalce zanimalo ob obisku. Odgovoril je, da so kriminalisti želeli informacije o postopku na komisiji, prav tako pa so želeli izvedeti, zakaj se slovenska policija ni odzvala na depešo, ki jo je v Slovenijo februarja 2008 poslal Interpol. Kot je pojasnil Kos, je za poslano depešo izvedel od Fincev.
Poslanko je še zanimalo, zakaj je Kos raje sodeloval s finskimi policisti kot slovenskimi. Pojasnil ji je, da komisija s slovensko komisijo takrat ni sodelovala, ker ni bilo še nobenega razloga za sodelovanje.
Spraševala tudi o Depali vasi
Med zaslišanjem je Irglova Kosa spraševala tudi po njegovem mnenju o Janezu Janši in aferi Depala vas, Kos pa jo je opozoril, da sprašuje stvari, ki nimajo povezave s sklepom o preiskavi. Irglovi je Kos tako dejal, da je to, kar počne, "čista zloraba položaja, ki ga imate". Je pa kljub temu povedal, da se z avtorjem oddaje Resnica o Patrii finskim novinarjem Magnusom Berglundom o Janši ni pogovarjal, zato je bila oddaja presenečenje tudi zanj.

Kos je po zaslišanju novinarjem pojasnil, da je tovrstna vprašanja pričakoval, saj je "jasno, da imajo ustanovitelji komisije cilj diskreditacije vseh, ki so kakorkoli sodelovali pri preiskavi te zadeve". Hkrati Kos meni, da želijo tako tudi vplivati na volivce in nevtralizirati neprijetne novice, ki prihajajo od pravosodnih organov. Današnje dogajanje je zato ocenil kot politično preigravanje.
Prav tako je zanikal očitke, da naj bi on izvozil afero Patria. Poudaril je, da je danes jasno, da se je zadeva začela v Avstriji, nato pa se je vključila finska policija. "Če danes še kdo misli, da se je zadeva začela na slovenski protikorupcijski komisiji, takemu bi svetoval kakšen pregled," je komentiral.
Pričal tudi Kosov brat Miran
Še pred Dragom Kosom je pred komisijo stopil njegov brat Miran Kos. Ta je večinski lastnik odvetniške pisarne, ki stalno sodeluje s Sistemsko tehniko, torej podjetjem, ki na razpisu za nabavo osemkolesnikov ni uspelo. Članom komisije je razložil, da so bili v Sistemski tehniki po podpisu pisma o nameri zelo samozavestni, izguba posla pa je pomenila veliko razočaranje, saj bi bil tak posel pomemben za celotno Koroško. Tako Miran kot Drago Kos pa sta poudarila, da se o poslu z osemkolesniki med seboj vsebinsko nista pogovarjala.

Njavro trdi, da Kos govori neresnice
Kot zadnja priča je v državni zbor prišel nekdanji pomočnik poveljnika specialne brigade Moris Darko Njavro. Razložil je, da je njegova edina povezava s Patrio ta, da je od uslužbencev Patrie, ki so delovali v Sloveniji, prejel vizitke, ki jih je nato na sestanku s Sistemsko tehniko predal predsedniku uprave skupine Viator & Vektor Zdenku Pavčku. Poudaril je, da od nikogar iz Patrie ni prejel nobene obljube, podvomil pa je tudi o strokovnosti Draga Kosa in ga obtožil, da govori neresnice.
KOMENTARJI (327)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.