Pred dnevi je bil premier Janez Janša v izjavi za javnost, v kateri je opisal trenutno stanje v državi v času epidemije koronavirusa, precej kritičen do Evropske unije in evropske solidarnosti v času pandemije. "Od začetka epidemije od EU nismo dobili niti ene maske, niti enega kosa zaščitne opreme, niti enega pljučnega ventilatorja. Niti eno t. i. skupno evropsko naročilo še ni bilo zaključeno z eno samo dobavo," je dejal.
"Zanesemo se lahko predvsem nase in na prijatelje v regiji." Stavek je danes na Twitterju objavila Višegrajska skupina, politična zveza, ki združuje Češko, Slovaško, Madžarsko in Poljsko.
Ob tem so zapisali, da je premier Janša s tem slovensko zunanjo politiko premaknil od tradicionalnega jedra EU in proti državam višegrajske četverice – Madžarski in Poljski, kjer so se v zadnjih letih na oblast zavihteli populisti skrajne desnice, Jaroslaw Kaczynsky s stranko Zakon in pravičnost na Poljskem ter Viktor Orban s Fidezsom na Madžarskem. Sledile so številne kritike in opozorila o spodkopavanju vladavine prava in odmiku od tradicionalnih evropskih vrednot.
Tesne povezave med Janševo SDS in Viktorjem Orbanov niso nič novega – slednji se je leta 2018 celo udeležil kongresa stranke SDS pred tedanjimi parlamentarnimi volitvami, SDS-u naklonjen medij Nova24tv pa se financira predvsem iz sredstev, ki prihajajo z Madžarske. Orban sicer velja za populista, ki je na Madžarskem ustvaril neliberalno, krščansko demokracijo. S svojo stranko Fidezs je leta 2010 pridobil večino v parlamentu in začel s temeljitimi spremembami države. Svojih načrtov ne skriva, povsem odkrito je že pred leti oznanil, da namerava iz Madžarske ustvariti "neliberalno demokracijo", termin, ki se je v zadnjem letu sprevrgel v "krščansko demokracijo". Z reformami je povečal vpliv in nadzor vlade na pravosodje, začel s spremembami volilne zakonodaje in volilnega zemljevida ter si zagotovil nadzor nad mediji v državi. Medtem ko je državna televizija postala propagandni vladni aparat, so zasebni in nekdaj neodvisni mediji v času vladavine Fidezsa pristali v rokah ozkega kroga z Orbanom povezanih oseb.
Na kritike iz Evropske unije je naletel tudi v času epidemije, saj je madžarski parlament sprejel zakonodajo, s katero so izredne razmere ob pandemiji covida-19 podaljšali za nedoločen čas. Parlament se je s tem praktično odpovedal svojim pristojnostim, premier Orban pa bo lahko vladal neomejeno, dokler vlada ne bo ukinila izrednih razmer.
KOMENTARJI (459)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.