
Minister za promet Patrick Vlačič, ki se je udeležil žalne slovesnosti ob dnevu spomina občine Hrpelje-Kozina v Rodiku, je v govoru poudaril, da ne bi smeli pristati na izkrivljanje zgodovine NOB. "Nikoli ne smemo pozabiti, kje je izvor vsega zla. Nobenega poskusa rehabilitacije izdajalcev svojega naroda ne smemo prezreti," je dejal Vlačič.
Vlačič je sicer izrazil prepričanje, da bo v Sloveniji kmalu doseženo širše soglasje glede zakona o žrtvah vojnega nasilja, opozoril pa je, da "ne smemo privoliti v izenačevanje in zamenjevanje žrtev z zločinci". "Ne moremo in ne smemo razumeti posameznikov, ki vsako leto bolj drzno obujajo prav tista sovraštva, ki so privedla do tragedije na Rodiku in Artvižah," je še dejal Vlačič. Potvarjanje zgodovinskih dejstev in zatiskanje oči pred zločini po Vlačičevem mnenju sicer ne bo spremenilo zgodovine, neresnice pa bremenijo skupno prihodnost.
"Nikoli ne smemo podcenjevati poskusov posameznikov, da bi s popravljenimi resnicami zamenjali resnico o trpljenju okupiranega in potujčevanega naroda in o njegovem legitimnem narodnoosvobodilnem boju. Vsak trenutek se moramo boriti proti prepričanju, da je zlo za vedno premagano," je še dejal Vlačič.
Sosede, ki "na dan lažnega spomina pripovedujejo pravljice o slovanskem ekspanzionizmu in barbarstvu", je potrebno, tako Vlačič, opozoriti, da je "precejanje zgodovinskih dejstev skozi sito političnega manipuliranja neodgovorno, času neprimerno in tudi nevarno". Resnično medsebojno razumevanje in spoštovanje temeljita po ministrovih besedah namreč tudi na obžalovanju lastnih napak.
Slovencem so prihodnost, pravico do uporabe svojega jezika, kulture in zgodovine izborili partizanski borci, je še dejal Vlačič. Brez organiziranega protifašističnega odpora in zmage po njegovem slovenske Primorske namreč ne bi vrnili k matični domovini, če bi to danes sploh imeli. Samostojnost slovenske države zato po ministrovih besedah temelji v narodnoosvobodilnem boju.
Župan občine Hrpelje-Kozina Zvonimir Benčič-Midre pa je poudaril, da prebivalci Rodika ne bodo dopustili, da bi "fašisti in njihovi somišljeniki" pred "izmišljena brezna" v njihovem kraju polagali vence. Vlado in državni zbor je Benčič pozval, naj "naredita konec sramoti in ponižanju naših ljudi, ki se dogajata pri jami Golobivnica pri Lokvi in pri rudniškem rovu pri Rodiku".
Podpredsednik državnega zbora Miran Potrč je v slavnostnem govoru ob spomeniku borcem NOB v Artvižah, kjer se je nadaljevala slovesnost ob spominskem dnevu občine Hrpelje-Kozina, dejal, da je bil nacifašizem za slovenski narod največja nevarnost in izrazil obžalovanje, da se "vprašanja naše preteklosti v zadnjem času ponovno aktualizirajo".
Po Potrčevih besedah se želi NOB v javnosti tako "poistovetiti s krvavo revolucijo, vse povojno obdobje razglasiti na nedemokratični totalitarni komunistični sistem", vsa grobišča po vojni pobitih oseb pa predstaviti za "morišča revolucije in političnega nasilja, ne da bi se prej ugotovila identiteta, narodnost, status in vzrok smrti umorjenih".
"Zakaj se je slovenska desnica odločila očrniti vse, kar med vojno ni bilo na strani domobranstva in po vojni ni le trpelo nedemokratičnih ravnanj aktualne oblasti, ne morem razumeti," je še dejal Potrč. Po njegovih besedah pa pričakovane podpore v javnosti slovenska desnica ni dobila, kar kažejo tudi zborovanja v podporo NOB, kot je bilo današnje.
KOMENTARJI (191)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.