Pri nas in v naši širši okolici že dolgo ni bilo toliko jasnega neba, kar dokazuje tudi včerajšnji satelitski posnetek. Podobno bo tudi danes in v prihodnjih dneh, saj na vreme nad večjim delom Evrope vpliva anticiklon, ki fronte s padavinami potiska stran od naših krajev.
V območju visokega zračnega tlaka se nad Evropo širi topla in zelo suha zračna masa. V prihodnjih dneh bo najtopleje na jugu Francije, kjer se bodo temperature približale 30 stopinjam Celzija. Tudi pri nas bomo ponekod izmerili malo nad 25 stopinj Celzija.
Mrzla jutra, topli popoldnevi
Zaradi zelo suhe zračne mase - relativna vlaga bo ob popoldnevih marsikje padla celo pod 20 odstotkov - bodo temperaturna nihanja med nočjo in dnevom velika. Po nižinah večjega dela države bodo znašala okoli 20, v višje ležečih alpskih dolinah ter po mraziščih Notranjske in Kočevske pa bodo marsikje presegala celo 25 stopinj Celzija. Tako bodo jutra kljub toplim popoldnevom ostala zelo hladna. V sredo zjutraj se bo temperatura marsikje spustila pod ničlo. Najbolj, kar do –4 stopinje Celzija, se bo ohladilo v Celjski in Slovenjegraški kotlini, v alpskih dolinah ter na Notranjskem in Kočevskem. Drugod po državi pričakujemo od –2 do 0 stopinj Celzija. Precej topleje bo na Primorskem, kjer bo še pihala šibka burja. Tu bodo termometri pokazali od 6 do 12 stopinj Celzija.
Sončno vreme z le nekaj posameznimi oblaki se bo nadaljevalo do velike noči. Ob šibki burji bo v sredo popoldne najtopleje na Goriškem in v Vipavski dolini, kjer se bo ogrelo do okoli 24 stopinj Celzija, v drugi polovici tedna, ko izrazitejšega vetra ne bo, pa se bo težišče najvišjih temperatur preselilo nad vzhodno Slovenijo. V najtoplejših krajih v Beli krajini in Posavju se bo ogrelo tudi malo nad 25 stopinj Celzija, prav veliko pa ne bomo zaostajali niti drugod. Manjšo spremembo vremena z nekaj malega dežja lahko pričakujemo na velikonočni ponedeljek.
Velika požarna ogroženost naravnega okolja
V večjem delu države je v zadnjih 30 dneh padla manj kot polovica običajnih padavin, obilnejšega dežja pa ni na vidiku še vsaj do sredine aprila. Izsušenost površinskega sloja tal se bo tako še povečala, saj ob sončnem in rahlo vetrovnem vremenu z dnevno temperaturo nad 20 stopinj Celzija iz tal dnevno izhlapi tudi več kot tri litre vode na kvadratni meter.
Takšne razmere so kot nalašč za nastanek in širjenje požarov v naravi. Požarna ogroženost je običajno največja ravno v času zgodnje pomladi, ko narava še ni ozelenela. Velika požarna ogroženost je razglašena za vso Slovenijo, s tem pa tudi prepoved kurjenja v naravi.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.