V tem tednu nas je zajel že tretji letošnji vročinski val s temperaturami do 35 stopinj Celzija. Še precej bolj vroče je v južni Evropi, kjer se ponekod niti ponoči ne ohladi pod 30 stopinj Celzija, dnevi pa so še posebej peklenski. Včeraj so v Grčiji izmerili celo 43 stopinj Celzija. V prihodnjih dneh se bo vročina nad osrednjim in južnim Balkanom še stopnjevala. Možen je celo nov evropski temperaturni rekord.
Zaradi pogostega dotoka vročega zraka iznad severne Afrike bosta prvi dve tretjini letošnjega meteorološkega poletja tudi marsikje v Sloveniji najtoplejši do zdaj. Absolutnih temperaturnih rekordov pri nas sicer ne beležimo, imamo pa zato rekordno število vročih dni. Po podatkih Arsa je bil v Novem mestu včerajšnji četrtek že 25. dan letos s temperaturo nad 30 stopinj Celzija, pred nami pa sta še dva vroča dneva. To pomeni, da bomo junija in julija skupaj imeli 27 vročih dni, kar je toliko, kot smo jih beležili v do zdaj najbolj vročem poletju pred 18 leti. Za primerjavo, dolgoletno povprečje za junij in julij znaša le 9 vročih dni.
Med zahodom in jugom celine kar 30 stopinj Celzija razlike
V letošnjem poletju je za Evropo značilna velika temperaturna razlika med zahodom in jugom celine, ki se je v tem tednu še okrepila. Razlika med zelo vročo afriško zračno maso, ki doteka nad Balkanski in Apeninski polotok, in občutno hladnejšo severnoatlantsko zračno maso, pod vplivom katere so srednje- in zahodnoevropske države, znaša že skoraj 30 stopinj Celzija. V Grčiji in Turčiji se bodo temperature v prihodnjih dneh lokalno dvignile tudi nad 45 stopinj Celzija, nekateri izračuni za začetek prihodnjega tedna kažejo celo do 47 stopinj Celzija, kar je le eno stopinjo manj od evropskega rekorda iz leta 1977. Pri nas ekstremne vročine ne bo, bodo pa zato prihodnji dnevi nevihtno spet bolj pestri.
Pregreto ozračje bodo ponekod že danes ohladile nevihte, še bolj pestro bo jutri in v nedeljo
Danes dopoldne bo povsod sončno, sredi dneva in popoldne pa bodo modrino neba občasno zakrivali oblaki. Sonce in šibak jugozahodni veter bosta živo srebro hitro potiskala navzgor in marsikje v vzhodni Sloveniji in na Primorskem bomo že pred poldnevom izmerili 30 stopinj Celzija. Popoldne bo vročina najbolj pritiskala na Dolenjskem in v Beli krajini, kjer se bo ogrelo do 34 stopinj Celzija. Kakšna stopinja manj bo v Pomurju in na Goriškem, drugod bo od 28 do 32 stopinj Celzija.
Pregreto ozračje bodo pozno popoldne, zvečer in v prvem delu noči v severni polovici Slovenije ohladile krajevne nevihte, ki jih bodo višinski vetrovi k nam prinesli iznad sosednje Avstrije in Italije. Zaradi velike nestabilnosti ozračja bo lahko predvsem v obmejnih krajih nastalo tudi kakšno neurje z močnim nalivom, sunki vetra in točo. Na Gorenjskem in Koroškem lahko ob tem pride do hitrega porasta in razlivanja hudourniških vodotokov.
Sobota bo v južni polovici Slovenije sončna in vroča z najvišjimi temperaturami do 35 stopinj Celzija. Drugod bo več oblačnosti. Popoldne in zvečer bodo predvsem na severu in vzhodu nastajale krajevne nevihte, spet se bo lahko razvilo tudi kakšno neurje. Pihal bo jugozahodni veter, ki se bo popoldne na Štajerskem in v Prekmurju obračal v severovzhodno smer.
V nedeljo bo ozračje še bolj nestabilno, saj se nam bo hladna fronta še nekoliko bolj približala. Ob tem se bo okrepil jugozahodni veter. V zahodni, severni in osrednji Sloveniji bodo najverjetneje že zjutraj nastajale krajevne plohe in nevihte, ki se bodo popoldne počasi širile proti vzhodu. Ker se bomo nahajali na meji vroče afriške in občutno hladnejše severnoatlantske zračne mase, je natančna časovnica vremenskega dogajanja sicer še zelo negotova.
V prvi polovici prihodnjega tedna bomo spet imeli več sonca, a povsem brez neviht najverjetneje še ne bo šlo. Temperature bodo v večjem delu Slovenije ostale pod 30 stopinjami Celzija.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.