
V Sloveniji je leta 2021 delovalo 185.935 podjetij s pretežno tržno dejavnostjo. Njihovi čisti prihodki od prodaje so se v primerjavi s prejšnjim letom zvišali za 23 odstotkov. Najbolj, in sicer za kar 45 odstotkov, so se povečali v dejavnosti oskrbe z električno energijo, plinom in paro. Porasli so tudi prihodki v gostinstvu (30 odstotkov), vendar pa v tej dejavnosti še vedno ni bil dosežen prihodek iz leta 2019, so glede poslovanja podjetij po dejavnostih zapisali na Statističnem uradu.
Dodana vrednost se je povečala za petino. Najvišja rast je bila v gostinstvu, sledili sta področji trgovine ter informacijske in komunikacijske dejavnosti. Podjetja so imela za dva odstotka več zaposlenih in samozaposlenih oseb.
Največ podjetij se je ukvarjalo s strokovnimi, znanstvenimi in tehničnimi dejavnostmi, med njimi pa je imela največji delež dejavnost podjetniškega in poslovnega svetovanja, in sicer 37 odstotkov. Največ prihodka so ustvarila podjetja v trgovini, med njimi največ podjetja v trgovini na debelo, sledita trgovina na drobno in trgovina z motornimi vozili.
Na eni strani višji prihodki podjetij, na drugi vse dražje življenjske potrebščine. K skupnemu dvigu cen na letni ravni so največ prispevale višje cene električne energije, plina in drugih goriv (2,1 odstotne točke): plin se je podražil za 49,4 %, toplotna energija za 43,6 % in električna energija za 29,4 %. Sledile so višje cene naftnih derivatov in 12,8-odstotna podražitev hrane; vsaka izmed teh dveh skupin je inflacijo dvignila za 1,9 odstotne točke. Cene tekočega goriva so se zvišale za 54,6 %, goriv in maziv za osebna vozila pa za 34,5 %. Med hrano so izstopale podražitve kruha in izdelkov iz žit (za 16,2 %) ter mesa (za 12,9 %).
Največ zaposlenih in samozaposlenih oseb je delalo v predelovalnih dejavnostih, kjer sta prevladovali proizvodnja kovinskih izdelkov, razen strojev, s 17 odstotki in proizvodnja električnih naprav z 11 odstotki.
Storitvene dejavnosti na področju izobraževanja, zdravstva in socialnega varstva, kulturnih, razvedrilnih in rekreacijskih dejavnosti ter drugih storitvenih dejavnosti so lani ustvarile 2.463 milijonov evrov, kar je dva odstotka celotnega prihodka v poslovanju podjetij. V teh podjetjih je delalo 56.076 zaposlenih in samozaposlenih oseb. Po številu so prevladovala podjetja s pretežno tržno dejavnostjo, vendar pa so prispevala manj kot tretjino prihodka ter zaposlenih in samozaposlenih oseb.
V primerjavi z letom 2020 se je med vsemi dejavnostmi strukturne statistike podjetij najbolj povečalo število podjetij v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva, in sicer za 12 odstotkov, poleg tega se je v tej dejavnosti za 10 odstotkov zvišalo tudi število zaposlenih in samozaposlenih oseb.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.